سرویس: سیاسی کد خبر: 235310 16:57 - 1394/04/26

عبور از 7 خط قرمز نظام در وین - بخش اول

محدودیت های بلند مدت 8 تا 25 ساله نا متعارف برای ایران/ تضعیف جبهه مقاومت در برابر تروریستها و اسرائیل با ممنوعیت واردات و صادرات تسلیحات متعارف

محدودیت های بلند مدت 8 تا 25 ساله نا متعارف برای ایران/ تضعیف جبهه مقاومت در برابر تروریستها و اسرائیل با ممنوعیت واردات و صادرات تسلیحات متعارف

مرصادنیوز: بررسی متن انگلیسی برجام و ضمائم آن نشان می دهد که خطوط قرمز هفتگانه اصلی نظام در موارد متعددی نقض شده است که اولین آن یعنی "محدودیت های بلند مدت غیر متعارف" در این گزارش بررسی می شود.

سرویس سیاسی شبکه اطلاع رسانی مرصاد؛ بیست و سوم تیر ماه سال جاری ایران با 5+1 بر سر فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی و تحریم های اعمال شده از سوی اروپا و ایالات متحده به جمع بندی رسیدند.

 

پس از انتشار متن 159 صفحه ای از جمع بندی این گفتگو می توان به بررسی رعایت خطوط قرمز نظام در این مذاکرات پرداخت.

 

جدول ذیل اصلی ترین خطوط قرمز مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب بعد از گفتگوهای لوزان را نشان می دهد. گرچه به فرموده ایشان نکات دیگری نیز هست که به مذاکره کنندگان گوش زد شده است.

 

 

با اینکه وزارت خارجه در پاره ای از مفاد متن جمع بندی مذاکرات ترجمه دقیقی از آن ارائه نکرده است و بعضا قیدهای زمانی محدودیت ها را حذف و ذکر نکرده اما با مراجعه به متن اصلی توافق و مقایسه آن با خطوط قرمز نظام می توان آن را مورد نقد قرار داد.

 

بخش اول / عدم پذیرش محدودیت های بلند مدت خارج از عرف: 

 

 ما برخلاف اصرار امریکایی‌ها محدودیتهای بلند مدت ۱۰، ۱۲ ساله را قبول نداریم و مقدار سالهای مورد قبول محدودیت را به هیئت مذاکره کننده گفته‌ایم.

 

محدویت های پذیرفته شده:

 

1. ایران تا 10 سال فقط باید از سانتریفیوژ های قدیمی با یک سو ظرفیت غنی سازی استفاده کند. ایران در این مدت 10 سال فقط 5060 سانتریفیوژ (IR1) خواهد داشت.

 

2. ایران تا 10 سال حق جدایی ایزوتوپ ها برای غنی سازی را ندارد و تحقیق و توسعه روی سانتریفیوژهای نسل 6 و 8 بعد از هشت سال و روی تنها 30 سانتریفیوژ خواهد بود.

 

3. ایرن به مدت 15 سال در فوردو غنی سازی ندارد. ایران در نطنز تا 15 سال در سطح3.6 درصد غنی سازی می کند.

 

4. ایران تا 15 سال فعالیت مربوط به آب سنگین و رآکتور آن را نخواد داشت و هرچه تولیدات در این زمینه دارد را باید به بازارهای جهانی عرضه کند.

 

5. باز فرآوری و حتی نیت آن برای ایران تا 15 سال ممنوع است.

 

6. آزانس انرژی اتمی 20 سال نظارت خود بر سانتریفیوژهای ایران را حفظ خواهد کرد.

 

7. ایران نه تنها تا 8 سال از تقویت توان موشکی منع خواهد شد که تا 5سال نمی تواند سلاح های متعارف دفاعی را نه وارد کند نه صادر.

 

اسناد از برجام و ضمائم آن:

 

۳. از ایران خواسته می‌شود تا هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای صورت ندهد، از جمله شلیک هرگونه موشک با استفاده از چنین فناوری‌های مربوط به موشک‌های بالستیک، تا زمان هشت سال پس از «روز پذیرش برجام» و یا تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی ارائه دهد که «جمع‌بندی مبسوط» را تأیید کند، بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد.
 
۴. تمامی کشورها باید در فعالیت‌های شرح داده شده در ذیل مشارکت کرده و اجازه انجام آن را صادر کنند، مشروط به اینکه شورای امنیت پیشاپیش بر مبنایی مورد به مورد مجوز چنین فعالیت‌هایی را صادر کرده باشد:
 
a. تأمین، فروش و یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم تمامی اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری‌های برشمرده شده در (S/۲۰۱۵/XXX) [جدیدترین فهرست کنترل فناوری موشکی] و هرگونه اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری‌هایی که این کشورها تصمیم بگیرند که می‌تواند برای تولید هرگونه سامانه شلیک تسلیحات هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد، از داخل قلمرو تحت حاکمیت آنها، و یا توسط اتباع آنها و یا با استفاده از هواپیماها و یا کشتی‌هایی که پرچم آنها را حمل می‌کنند، به داخل ایران و یا خارج از این کشور، یا برای استفاده در داخل ایران و یا به نفع این کشور، چه این اقلام از قلمرو تحت حاکمیت آنها نشأت گرفته و یا نگرفته باشد؛ و
 
b. ارائه هرگونه فناوری یا آموزش و کمک فنی، کمک مالی، سرمایه‌گذاری، خدمات واسطه‌ای و موارد دیگر، و نیز انتقال خدمات و یا منابع مالی به ایران، یا دستیابی ایران به منفعتی در هریک از فعالیت‌های اقتصادی در کشوری دیگر، مرتبط با تأمین، فروش، انتقال، تولید و یا استفاده از اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری‌های شرح داده شده در بند فرعی (a) و یا مرتبط با فعالیت‌های شرح داده شده در بند ۳.
 
مشروط به اینکه در صورت تصویب شورای امنیت سازمان ملل: (a) قرارداد ارسال و یا کمک به ارسال چنین اقلامی شامل تضمین‌های مقتضی در خصوص کاربری نهایی آنها شود؛ و (b) ایران متعهد ‌شود تا از چنین اقلامی برای توسعه سامانه‌های شلیک سلاح‌های هسته‌ای استفاده نکند.
 
این بند باید تا ۸ سال پس از «روز پذیرش برجام» و یا تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارشی ارائه دهد که مؤید «جمع‌بندی مبسوط» باشد، اجرا شود، بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد.
 
۵. تمامی کشورها، مشروط به اینکه شورای امنیت پیشاپیش بر مبنایی مورد به مورد، تصمیم به تصویب بگیرد، باید در این فعالیت‌ها مشارکت داشته و اجازه آن را صادر کنند: تأمین، فروش و یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم، هرگونه تانک جنگی، خودروهای رزمی زرهی، سامانه‌های توپخانه‌ای سنگین، هواپیماهای رزمی، بالگردهای تهاجمی، ناوهای جنگی، موشک‌ها و یا سامانه‌های موشکی، مطابق با اهداف «فهرست تسلیحات متعارف سازمان ملل»، یا مواد مرتبط، شامل قطعات یدکی، از داخل و یا از طریق قلمروهای تحت حاکمیتی‌شان، و یا توسط اتباع آنها و یا افراد تحت حاکمیت آنها، یا با استفاده از هواپیماها و یا کشتی‌های حامل پرچم‌های آنها، اعم از اینکه از قلمروشان نشأت گرفته یا خیر، به ایران، یا برای استفاده در داخل ایران و یا در جهت تأمین منافع ایران، و ارائه آموزش فنی، منابع یا خدمات مالی، پیشنهادات، دیگر خدمات و کمک‌های مرتبط با تأمین، فروش، انتقال، تولید، حفظ و نگهداری و یا استفاده از تسلیحات و مواد مرتبط توصیف شده در این بند فرعی، به ایران توسط اتباع این کشورها و یا از داخل یا از طریق قلمروهای تحت حاکمیتشان.
 
این بند باید تا مدت ۵ سال پس از «روز پذیرش برجام» و یا تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش تأیید «جمع‌بندی مبسوط» را ارائه دهد، اجرا شود، بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد.

 

 

 

 

 

 

 

ادامه دارد....

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها