سرویس: سیاسی کد خبر: 235467 17:33 - 1394/04/28

عبور از 7 خط قرمز نظام در وین - بخش سوم

تحریم های اتحادیه اروپا 8 سال دیگر به پایان می رسند/ تعلیق سر خرمن تحریم های آمریکا + اسناد

تحریم های اتحادیه اروپا 8 سال دیگر  به پایان می رسند/ تعلیق سر خرمن تحریم های آمریکا + اسناد

مرصادنیوز: قسمت سوم بررسی متن برجام و ضمائم آن در خصوص لغو فوری تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی هنگام امضای موافقتنامه و سایر تحریم‌ها در فواصل معقول که از دیگر خطوط قرمز نظام برای توافق هسته ای است در این گزارش بررسی می شود.

سرویس سیاسی شبکه اطلاع رسانی مرصاد؛ بیست و سوم تیر ماه سال جاری ایران با 5+1 بر سر فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی و تحریم های اعمال شده از سوی اروپا و ایالات متحده به جمع بندی رسیدند.

 

پس از انتشار متن 159 صفحه ای از جمع بندی این گفتگو می توان به بررسی رعایت خطوط قرمز نظام در این مذاکرات پرداخت.

 

جدول ذیل اصلی ترین خطوط قرمز مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب بعد از گفتگوهای لوزان را نشان می دهد. گرچه به فرموده ایشان نکات دیگری نیز هست که به مذاکره کنندگان گوش زد شده است.

 

 

با اینکه وزارت خارجه در پاره ای از مفاد متن جمع بندی مذاکرات ترجمه دقیقی از آن ارائه نکرده است و بعضا قیدهای زمانی محدودیت ها را حذف و ذکر نکرده اما با مراجعه به متن اصلی توافق و مقایسه آن با خطوط قرمز نظام می توان آن را مورد نقد قرار داد.

 

قسمت اول بررسی مواردی که در برجام از خط قرمزهای نظام عدول شده است در گزارشی با عنوان محدودیت های بلند مدت 8 تا 25 ساله نا متعارف برای ایران منتشر شد  و قسمت دوم آن در خصوص محدودیت های تحقیق و توسعه با عنوان پذیرش محدودیت های تحقیق و توسعه در وین دردسترس مخاطبان قرار گرفت.

 

قسمت سوم بررسی متن برجام و ضمائم آن در خصوص لغو فوری تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی هنگام امضای موافقتنامه و سایر تحریم‌ها در فواصل معقول که از دیگر خطوط قرمز نظام برای توافق هسته ای است در این گزارش بررسی می شود.

 

بخش سوم/ لغو فوری تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی هنگام امضای موافقتنامه و سایر تحریم‌ها در فواصل معقول

 

رهبر معظم انقلاب: تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی چه مربوط به شورای امنیت، چه کنگره امریکا و چه دولت امریکا باید فوراً هنگام امضای موافقتنامه لغو و بقیه تحریم‌ها هم در فواصل معقول برداشته شود.

 

 

محدودیت های پذیرفته شده: 

 

1. تمامی تحریم های شورای امنیت در صورتی لغو خواهد شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمانی که خودش می داند، اجرای تعهدات از طرف ایران را تأیید کند.

 

 

2. تحریم های اتحادیه اروپا نه در روز امضا، نه در روز توافق که 8 سال بعد از روز توافق خاتمه می یابد.

 

3. تحریم های ایالات متحده آمریکا تنها به حالت تعلیق در می آید و منقضی نخواهد شد. این یعنی قابلی بازگشت پذیری تحریم های آمریکا هر زمان که دولت این کشور اراده کند.

 

اسناد:

 

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها