سرویس: انتخابات ریاست جمهوری 96 کد خبر: 308694 ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴

"فقر" و "فاصله طبقاتی" در کدام دولت رکورد زد؟ + سند

مرصادنيوز:گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار حاکی است، شاخص ضریب جینی که مهمترین شاخص ارزیابی فاصله طبقاتی و توزیع نابرابر درآمد بین فقرا و ثروتمندان است، در دولت دوم اصلاحات که خاتمی رئیس آن بود، رکورد زد تا بالاترین فقر در این دولت به ثبت برسد.

"فقر" و "فاصله طبقاتی" در کدام دولت رکورد زد؟ + سند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، شاخص ضریب جینی یکی از شاخص‌های اصلی در تعیین میزان فاصله طبقاتی و توزیع نابرابر درآمد است که هرچه این شاخص به عدد یک نزدیک‌تر باشد، نشان می‌دهد فاصله طبقاتی بیشتر، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شده‌اند و هرچه این عدد به صفر نزدیک شود، از توزیع برابر درآمدها حکایت دارد.

 

گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، طی سالهای پس از جنگ و 7 دولتی که پشت سر گذاشتیم، بالاترین ضریب جینی که از نابرابری شدید در توزیع درآمد و فقیرتر شدن فقرا حکایت دارد، در سالهای 81 و 82 یعنی دولت دوم اصلاحات به‌ریاست خاتمی ثبت شده است. در این دو سال ضریب جینی به‌ترتیب 0.4191 و 0.4156 بوده است و غیر از این دو سال طی 28 سال گذشته هیچ وقت ضریب جینی تا 0.41 افزایش نیافته بود. در دولت دوم خاتمی ، درآمد ثروتمندان به حدود 17 برابر درآمد فقرا رسیده بود که رقم بی‌سابقه‌ای است.

 

بنابراین گزارش، ضریب جینی که طی سالهای دولت نهم و دهم تا 0.37 هم کاهش یافته بود، مجدداً در دولت یازدهم یعنی دولت اول حسن روحانی به 0.39 در سال 94 افزایش یافته است.

 

حسن روحانی با حمایت هاشمی رفسنجانی و خاتمی به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شده است.

 

مستندات ضریب جینی را از گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ببینید:

 

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها