کد مطلب: 374863
چهارشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۳:۵۱

رئیس اداره بهداشت دامپزشکی کرمانشاه عنوان کرد

سمپاشی بیش از ۱.۵ میلیون رأس دام در کرمانشاه

مرصادنیوز: رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از سمپاشی بیش از ۱.۵ میلیون راس دام در این استان خبر داد.

مجید همتی در گفتگو با مرصاد ، با بیان اینکه سمپاشی جایگاه و بدن دام‌ها در استان کرمانشاه آغاز شده است، گفت: سمپاشی بدن و جایگاه دام برای جلوگیری از بیماری‌هایی است که در فصل گرما ممکن است به وجود بیایند.

وی با تاکید بر اینکه دامداران باید برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک انسان و دام باید نسبت به انجام این کار اقدام کند، افزود: از جمله بیماری‌های مشترک انسان و دام که در فصل گرما ممکن است در بین جمعیت دامی بروز کند می‌توان به تب کریمه کنگو که از طریق گزش کنه منتقل می‌شود و بیماری سالک که از طریق پشه‌های آلوده انتقال می‌یابد، اشاره کرد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: این انگل‌ها و حشرات علاوه بر اینکه باعث آزار و اذیت دام و لاغری و کاهش تولید در دام می‌شوند، باعث انتقال خیلی از بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام نیز خواهند شد.

وی با بیان اینکه اداره کل دامپزشکی استان اقدام به انجام عملیات سمپاشی در نوار مرزی، مناطق زلزله زده و کانون‌های بیماری می‌کند، گفت: در سال گذشته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار به این منظور هزینه کردیم.

همتی گفت: هم‌اکنون جمعیت انگل‌ها و حشرات در تمام استان رو به افزایش بوده و توصیه ما به دامداران این است که حتماً حداقل دو بار به فاصله ۱۵ روز بدن و جایگاه دام را به صورت اصولی سمپاشی کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از برنامه ریزی برای سمپاشی بدن بیش از ۱.۵ میلیون رأس دام طی امسال خبر داد و گفت: از این میزان حدود ۱۰۰ هزار رأس دام سنگین و حدود یک و نیم میلیون رأس دام سبک است.

وی همچنین از برنامه ریزی برای سمپاشی جایگاه‌های دامی نیز خبر داد و تصریح کرد: حدود ۷ میلیون متر مربع جایگاه دامی در استان وجود دارد که کار سمپاشی در ۴ میلیون متر مربع آن به صورت رایگان انجام می‌شود.

همتی گفت: خوشبختانه در سال گذشته ما از نظر بیماری‌های دامی که با انگل‌ها منتقل می‌شود و بیماری‌های مشترک، مشکل خاصی نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: دامداران باید در شش ماهه اول سال بدن و جایگاه دام‌های خود را مرتب از نظر وجود انگل‌های دامی بررسی و در صورت لزوم با مشورت دکتر دامپزشک، اقدام به سم پاشی کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: طی به دلیل سرمای هوا شرایط برای رشد حشرات و انگل‌ها مساعد نبوده و معمولاً در این نیمه از سال نیازی به سمپاشی نیست.

وی اشاره‌ای نیز به بارش‌های امسال و تأثیر آن در رشد جمعیت حشرات داشت و گفت: با توجه به بارش‌های امسال رطوبت هوا قدری بالا است که این رطوبت موجب افزایش جمعیت حشرات و انگل‌های دامی خواهد شد.

همتی اشاره‌ای نیز به اقدامات انجام شده در این زمینه طی سال گذشته داشت و گفت: سال گذشته نیز در این راستا بیش از ۲ میلیون رأس دام و ۴ میلیون متر مربع جایگاه دامی توسط دامپزشکی استان سمپاشی شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

در گفتگوی مرصاد با نمایندگان مجلس کرمانشاه مطرح شد

آزادی و تسریع درمان شیخ زکزاکی؛ مطالبه‌ای از پارلمان نیجریه

مرصادنیوز: نمایندگان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در پیامی خواستار آزادی و پیگیری درمان شیخ زکزاکی از پارلمان نیجریه شدند.

در انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کرمانشاه؛

امیری رئیس شورا باقی ماند / سخنگو عوض شد

رییس سازمان بسیج حقوقدانان کرمانشاه:

ستاد مطالبه‌گری حقوق عامه راه‌اندازی شده است

رئیس بنیاد بین المللی غدیر در کرمانشاه:

جشن بزرگ ۱۰ هزار نفری «غدیر» در کرمانشاه برگزار می‌شود

پربازدیدها