کد مطلب: 379320
جمعه ۱۳۹۸/۴/۲۸ - ۱۹:۳۰

رنج 12 ساله مردم روستا از بوی تعفن فاضلاب

مرصادنیوز: چرخ اقتصاد یک استان به وسیله روستاها در گردش است اما همین مناطق مشکلاتی دارد که کمتر به آن توجه می‌شود. مهماندوست، یکی از روستاهای شهرستان دامغان می باشد که با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از مرآت، چرخ اقتصاد یک استان به وسیله روستاها در گردش است اما همین مناطق مشکلاتی دارد که کمتر به آن توجه می‌شود. مهماندوست، یکی از روستاهای شهرستان دامغان استان سمنان است که به مشکلات آن پرداخته ایم. که به دلیل داشتن باغات پسته فراوان و مناطق تاریخی دارای اهمیت فراوانی است. مهماندوست نام روستای مرکزی دهستان دامنکوه از بخش مرکزی شهرستان دامغان است.

محمد مهدی عابد زاده دهیار روستای مهماندوست دامغان در گفتگو با خبرنگار مرآت با اشاره به اینکه 1 هزار و 118 نفر به طور ثابت در این روستا زندگی می کنند، گفت: در فصل برداشت پسته از باغات روستا و ایام خاص جمعیت به 2 هزار نفر می رسد.

دهیار روستای مهماندوست با اشاره به اینکه روستا هیچ مهاجرت معکوس نداشته و خوشبختانه مردم از شهر به روستا مهاجرت می کنند، عنوان کرد: بیشتر جمعیت روستای مهماندوست را قشر جوان تشکیل می دهند.

عابد زاده با بیان اینکه سیل در سالجاری هیچ گونه خسارت به باغات و زمین های کشاورزی وارد نکرده است، مطرح کرد: متاسفانه قریب به 25 درصد از درختان پسته بر اثر سرمازدگی از بین رفتند.

وی با اشاره به اینکه کمبود آب کشاورزی بزرگ ترین مشکل روستا به حساب می آید، مطرح کرد: کانال و لوله های آب برای انتقال آن از چشمه به زمین های کشاورزی نیاز است که نبود آن، آبیاری زمین های کشاورزی را به معظلی بزرگ تبدیل کرده است.

دهیار روستای مهماندوست در ادامه مطرح کرد: روستا در زمینه گازرسانی و آنتن دهی خطوط ارتباطی مشکلی ندارد به طوری که برای سرعت مطلوب تر اینترنت، اقداماتی صورت گرفته است.

عابد زاده با بیان اینکه حدود 3 ماه است برای احداث بندخاکی در روستا اقدام انجام شده که هنوز به اتمام نرسیده است، گفت: احداث این بند خاکی علاوه بر جلوگیری از خسارت سیلاب به  مزارع و باغات، در  جمع آوری و ذخیره سازی روان آب ها و رفع مشکل کم آبی در اهمیت دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: قریب به 3  سال از بازسازی جاده منتهی به روستا مهماندوست گذشته اما نیمی از آن آسفالت و مابقی نیمه کاره رها شده است.

دهیار روستای مهماندوست با اشاره به اینکه فاضلاب های خانگی به دلیل بافت زمین توسط کانال های نه چندان مطلوب در سطح کو چه و خیابان های روستا جاری می باشد، عنوان کرد: قریب به 12 سال گذشته مطالعات این مشکل روستا انجام شد اما متاسفانه در حال حاضر به همان شکل باقی مانده است.

عابد زاده در ادامه مطرح کرد: شیوع بیماری های مختلف و بو نامطبوع در سطح روستا زندگی را برای اهالی دشوار کرده است.

وی در ادامه افزود: روستا دارای مناطق گردشگری مانند برج مهماندوست، محل جنگ نادرشاه افشار و تپه های باستانی می باشد، که گردشگران داخلی و خارجی از آن دیدن می کنند.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

یک کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد:

اما و اگرهای عملیات بازار باز دولت

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است عملیات بازار باز که دولت از طریق بانک مرکزی اجرا می‌کند با رعایت برخی موارد می‌تواند تاثیرگذار باشد.

پربازدیدها