کد مطلب: 392803
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۸:۴

کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد

کاهش مشارکت به دلیل ناامیدی مردم از دولت و مجلس اصلاح‌طلب

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی معتقد است که دلیل اصلی کاهش نسبی مشارکت مردم در انتخابات عملکرد ضعیف دولت و مجلس با اکثریت اصلاح طلب بود.

محمدرضا مرندی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد اظهار داشت: بخشی از علل کاهش نسبی مشارکت مردم در انتخابات شایعه کرونا بوده چون مردم ترسیدند هنگام انگشت نگاری یا حضور در فضای عمومی این بیماری به آنها منتقل شود.

وی افزود: همچنین به طور معمول انتخابات مجلس شورای اسلامی همواره مشارکت پایین تری از انتخابات ریاست‌جمهوری داشته است بنابراین نباید انتخابات ریاست جمهوری را به عنوان مبنای مشارکت مردم قرار دهیم.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری بالاتر از انتخابات مجلس شورای اسلامی است، سپس انتخابات شوراها و در نهایت انتخابات خبرگان در مرحله بعدی قرار می‌گیرند و به همین نسبت میزان مشارکت ها نیز کاهش می یابد، البته برگزاری همزمان انتخابات مجلس خبرگان با انتخابات مجلس شورای اسلامی سبب شده این انتخابات نیز تقریبا میزان مشارکتی به اندازه مجلس شورای اسلامی داشته باشد.

مرندی گفت: از سال ۹۲ به بعد روحانی بر روی کار آمده و نیز مجلس دهم اصلاح طلبان و اعتدالیون با اکثریت نسبی مجلس را در دست گرفتند و مجدد دولت مورد حمایت اصلاحات در سال ۹۶ با همین عنوان روی کار آمد. روحانی امیدهای زیادی در مردم ایجاد کرد و اصلاح‌طلبان نیز از او حمایت می کردند،  روحانی می گفت اگر برجام امضا شود شاهد برداشته شدن تمام تحریم ها خواهیم بود و با این حال شاهد این بودیم که از زمان امضای برجام مشکلات کشور مضاعف شد بنابراین مردم این عدم صداقت روحانی را دیدند.

وی تصریح کرد: همچنین روحانی به دلیل اشتباهات خود عذرخواهی نکرد و برخلاف انتظارات عنوان می‌کند دولت او از همه دولت های جمهوری اسلامی ایران موفق تر عمل کرده است در نتیجه مردم از این عدم صداقت ناامید شدند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه در این مسئله اصلاح‌طلبان بیش از همه دخیل هستند، عنوان کرد: آن حمایت‌های بی حدی که از خاتمی به عنوان رئیس اصلاحات در انتخابات سال ۹۶ به عمل آورد و مجلس ۹۴ هم برخورد مناسبی در کوتاهی دولت انجام نداد سبب نارضایتی مردم از دولت و مجلس و احساس ناامیدی و سرشکستگی در مردم شد در نتیجه میزان مشارکت ها به طور نسبی کاهش یافت. 

مرندی گفت: تبلیغات رسانه های خارجی نیز موثر بود چون قسمت عمده‌ای از حامیان اصلاحات عضو جریان ضدانقلاب هستند و زمانی که احساس می کنند، سبد رای بالایی ندارند در انتخابات شرکت نمی کنند از سوی دیگر  عدم اقبال به اصلاح‌طلبان به طور کلی رخ داده است به گونه‌ای که سر لیست اصلاحات امسال نفر سی و هفتم شد اما چهار سال پیش نفر سی و یکم  لیست اصولگرایان رای بیشتری نسبت به اصلاح طلبان آورد.

وی عنوان کرد: این موضوع نشان می دهد که مردم اصلاح طلبان را نپذیرفتند و از آنها بیزار شده اند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: امیدواریم اصلاح‌طلبان نتیجه انتخابات را بپذیرند نه همانند دوره هایی که پیروز می شدند و غرور و سرمستی آنان را فرا می گرفت و پیروزی خود را تا دور بعدی انتخابات بر سر مخالفان خود می کوبیدند و هر موقع شکست خوردند نتیجه انتخابات را به بهانه اینکه تقلب شده یا کاندیداهای مورد صلاحیت آنها رد شده نتیجه انتخابات را نپذیرند.

مرندی بیان کرد: اصلاح طلبان در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز به اندازه کافی کاندیدا داشتند و در همه جای دنیا نیز رد صلاحیت وجود دارد و مختص کشور ایران نیست بنابراین امیدواریم که همگی نتیجه انتخابات را بپذیرند و به آن احترام بگذارند.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

خوبی‌هایی که قرنطینه خانگی دارد!

«کرونا» چالشی برای تاب‌آوری

مرصادنیوز: کرونا این ایام به یک چالش برای نمایش تاب‌آوری و مسئولیت‌پذیری افراد تبدیل شده و قرنطینه خانگی یک فرصت برای ارتقای این موارد است.

پربازدیدها