سرویس: سیاسی کد خبر: 397975 ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵

کارشناس مسائل بین‌الملل:

درخواست آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران غیرقانونی و غیرقابل اجراست

مرصاد نیوز: یک کارشناس مسائل بین الملل، درخواست آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را غیرقانونی و غیرقابل اجرا دانست.

درخواست آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران غیرقانونی و غیرقابل اجراست

حمیدرضا ترقی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد درباره تصمیم شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تداوم تحریم های تسلیحاتی توسط شورای امنیت مبتنی بر قطعنامه قبلی این سازمان در رابطه با برجام امکان‌پذیر نیست و نقض قطعنامه و توافقنامه برجام است.

وی افزود: آمریکایی‌ها به علت خروج از برجام حق ندارند به عنوان عضو گروه 1+5 چنین درخواستی از شورای امنیت داشته باشند در نتیجه اصل این درخواست توسط شورای امنیت غیرقانونی و غیرقابل اجرا و اقدام است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: به طور طبیعی اگر بخواهند این تحریم‌ها را که طبیعتاً بر اساس قطعنامه تا مهرماه به پایان خواهد رسید، تمدید کنند توسط کشورهای چین و روسیه وتو خواهد شد و از این اقدام جلوگیری می شود.

ترقی گفت: هم اصل این اقدام غیرقانونی است و هم از طرف آمریکا فاقد صلاحیت اجرایی است و شورای امنیت نمی تواند چنین درخواستی را از آمریکا به عنوان عضو 1+5 بپذیرد و چون این اقدام بر خلاف مصالح امنیتی منطقه است و موجب نقض قطعنامه برجام می شود کشورهای روسیه و چین که هم پیمان استراتژیک ایران هستند اجازه چنین اقدامی را نخواهند داد.

وی در مورد تاثیرات این تحریم‌ها عنوان کرد: تحریم های تسلیحاتی بر روی بنیه دفاعی ایران تاثیری نخواهد داشت اما در جهت صادرات تولیدات نظامی ایران ممکن است اثراتی به دنبال داشته باشد و مانع صادرات و فروش تسلیحات ایران شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: این اقدامات نشان‌دهنده نگرانی آمریکا و اسرائیل از فروش تسلیحاتی و موشک ایران به کشورهای مختلف جهان و مقاومت است که می‌خواهند مانع آن شوند و نگذارند جمهوری اسلامی ایران به متحدین خود در این زمینه کمک کند.

پربازدیدترین ها