سرویس: اجتماعی کد خبر: 398089 09:44 - 1399/04/29

عروسی‌های زیرزمینی همچنان قربانی می‌گیرد

دعوتنامه‌هایی برای استقبال از مرگ/ 80 درصد کرونایی‌ها در عروسی یا عزا بیمار شده‌اند

دعوتنامه‌هایی برای استقبال از مرگ/ 80 درصد کرونایی‌ها در عروسی یا عزا بیمار شده‌اند

مرصادنیوز: آمار مبتلایان کرونا در کرمانشاه نشان می‌دهد که 80 درصد از مبتلایان به کرونا در کرمانشاه در مراسمات عروسی و عزا بیمار شده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  در حالی که کرونا همچنان جولان می دهد و استان کرمانشاه در وضعیت قرمز از نظر شیوع ویروس کرونا قرار دارد از ابتدای سال تاکنون بیش از ۴ هزار و ۵۳۱ ازدواج به ثبت رسیده است که اگر نیمی از آنها نسبت به برگزاری مراسم اقدام کرده باشند برای ابتلای شمار زیادی از مردم کفایت می کند.

در روزهای اخیر هم که فعالیت تالارهای پذیرایی و باغات ممنوع شده عده‌ای از مردم مراسم عروسی را در منازل و حتی در پارکینگ‌های خانه‌هایشان برگزار می‌کنند گویی گوشی برای شنیدن نیست این در حالی است که هر روز بر شمار افراد مبتلا یا فوت شدگان ناشی از ویروس کرونا افزوده می‌شود.

برگزاری عروسی در پارکینگ و خانه‌باغ‌ها

شهرام کرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه  هم در این مورد اذعان داشت: متاسفانه با وجود تعطیلی تالارها، گزارشاتی داشته ایم مبنی براینکه برخی از شهروندان برگزاری آیین های خود را به داخل پارکینگ خانه ها و خانه باغ ها برده اند. 

وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که این اماکن فضای محدودی دارند و از سوی دیگر تراکم جمعیت در داخل آنها شیوع گسترده تر بیماری کرونا را بدنبال دارد، برای همین برخورد با آنها را در دستور کار قرار داده ایم. 

کرمی متذکر شد: حفظ سلامت شهروندان یکی از اولویت های اصلی ما در شرایط بحرانی کنونی است، در این راستا برگزاری هرگونه آیین های عروسی و ختم در خانه ها و خانه باغ را نیز ممنوع اعلام می کنیم.

وی یادآورشد: در صورت مشاهده و یا گزارشی مبنی بر برگزاری عروسی در خانه ها و خانه باغ ها بسرعت وارد عمل شده و با متخلفین بجد برخورد خواهیم کرد.

80 درصد مبتلایان به کرونا در عروسی و عزا بیمار شدند!

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت : استان کرمانشاه‌ در تیرماه از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفت و موارد مرگ و میر نسبت به ماه‌های فروردین و اسفند ۱۲ برابر افزایش یافت همچنین از نظر شمار افراد مبتلا روند صعودی شده است.

امیر کرمی افزود: علت این امر بی‌توجهی اکثر مردم جامعه به توصیه های بهداشتی و تصور غلط مبنی بر اینکه بیماری به اتمام رسیده و نسبت به رعایت فاصله گذاری های اجتماعی بی توجه شدند.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: پس از انجام بررسی بر روی افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شدند یا درگذشتند دریافتیم ۸۰ درصد این افراد در مراسم عروسی یا عزا حضور یافتند.

کرمی بیان کرد: در یک مراسم عروسی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر بدون رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک در فصایی بسته تجمع می یابند و این به راحتی سبب انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر می‌شود.

وی عنوان کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی و ستاد استانی مقابله با کرونا فعالیت تالارهای پذیرایی تا سفید شدن اوضاع ممنوع است و حق بازگشایی و برگزاری مراسم را ندارند با این حال برخی از این تالارها نسبت به بازگشایی خودسرانه اقدام کردند و همین سبب افزایش شیوع ابتلا به کرونا شده است.

پلمب 59 تالار پذیرایی

کرمی افزود: بر اساس حکم اخذ شده از دادستانی ۵۹ تالار که در این ایام بازگشایی شده بودند در چند مرحله پلمب شد با این حال پس از اینکه فعالیت تالارها ممنوع شد شماری از افراد سودجو خانه‌ها و باغ‌های خصوصی خود را برای برگزاری مراسمات اجاره می‌دهند بنابراین با اخذ حکمی جداگانه از دادستانی با این موارد نیز برخورد می شود.

وی عنوان کرد: باتوجه به برگزاری مراسم عروسی تهدید علیه سلامت است هرگونه گزارشی قبل و پس از برگزاری مراسم تحت پیگرد قرار خواهند گرفت و در صورت ابتلا یا فوت افراد مدعو می توانند علیه صاحب مراسم طرح دعوی کنند و تبعات آن بر عهده صاحبخانه و یا باغ خواهد بود.

کرمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو پرونده اجاره منزل و باغات خصوصی برای برگزاری مراسم تشکیل شده است که براساس قانون با آنها برخورد خواهد شد.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: به شهروندان و خانواده های عروس و داماد توصیه می‌شود از ارسال دعوتنامه به مردم که در واقع دعوت به بیماری و مرگ است خودداری کنند و اگر نمی توانند تا پس از کنترل کرونا صبر کنند حداقل تا سه هفته دیگر که اوضاع بهتر می‌شود مراسم عروسی را به تعویق بیاندازند.

کرمی بیان کرد: مدعوین نیز بدون تعارف با رعایت فرهنگ بهداشتی از بانیان برای عدم حضور در مراسم عذرخواهی کنند و بگویند پس از کرونا در صورتی که مراسمی برگزار شود در مراسم آنها حضور خواهند یافت.

وی افزود: متاسفانه برخی افراد بدون علامت هستند با این حال ناقل بیماری کرونا بوده از سوی دیگر پس از ابتلای افراد به ویروس کرونا ممکن است تا دو هفته علائم بیماری بروز نکند.

بر اساس این گزارش، یکی از دلایل اصلی قرار گرفتن استان کرمانشاه در وضعیت قرمز و جان باختن شهروندان با توجه به آمار اعلام شده مراسمات عروسی و عزا بوده است، قاعدتا گذر از این روزهای سخت نیازمند همراهی بیشتر مردم در خودداری از برگزاری مراسمی است که تنها ره‌آوردش برای شرکت‌کنندگان سختی و رنج است.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها