سرویس: بین الملل کد خبر: 400112 ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با مرصاد:

اروپا وقتی دید دیگر تحریمی نمانده که علیه ایران اعمال کند راه خود را از آمریکا جدا کرد/ طرح مکانیزم ماشه از سوی ترامپ تبلیغاتی است

مرصاد نیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: ترامپ می‌خواهد مکانیزم ماشه را یک ماه قبل از تاریخ انتخابات ریاست جمهوری به کار گیرد تا بتواند از آن به عنوان یک اهرم تبلیغاتی استفاده کند.

اروپا وقتی دید دیگر تحریمی نمانده که علیه ایران اعمال کند راه خود را از آمریکا جدا کرد/ طرح مکانیزم ماشه از سوی ترامپ تبلیغاتی است

محمدرضا مرندی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد  اظهار داشت: ترامپ دو سال پیش با خروج از برجام تصمیم نسنجیده ای گرفت و فکر می‌کرد تیری برنده علیه ایران به کار خواهد گرفت.

وی افزود: عاقبت این اقدام نسنجیده و اقدامات سنجیده جمهوری اسلامی ایران گذشته از پذیرش شتابزده و پر از اشکال برجام، با کاهش تعهدات در پنج مرحله که توجیه منطقی و سیاسی در دنیا داشت، سبب شد آمریکا امروز که می‌خواهد مکانیزم ماشه را علیه کشور ما اعمال کند از آنجا که دیگر عضو برجام نیست و خود خروجش از برجام را اعلام کرده نتواند از امکانات اعضای برجام از جمله استفاده از مکانیزم ماشه برخوردار شود.

مرندی عنوان کرد: یکی از دلایل عدم همراهی اروپایی ها با آمریکا ایستادگی ملت ایران است زیرا می دانند همه تحریم هایی که می‌خواستند علیه ایران وضع کنند، اعمال کردند و در حال حاضر هیچ تحریمی وجود ندارد که بخواهند آن را اعمال کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: همچنین اروپایی‌ها از ترامپ چندان دل خوشی ندارند و ترامپ می‌خواهد مکانیزم ماشه را یک ماه قبل از تاریخ انتخابات ریاست جمهوری به کار گیرد تا بتواند از آن به عنوان یک اهرم تبلیغاتی استفاده کند.

مرندی تصریح کرد: اروپایی ها با روی کار آمدن ترامپ شاهد تنش روابط میان آمریکا و اروپا بودند و حتی ترامپ بحث خروج از ناتو را مطرح کرد که کشورهای اروپایی عضو ناتو باید هزینه‌های خود را بپردازند.

وی عنوان کرد: ترامپ در زمان ریاست جمهوری خود با همه کشورهای اروپایی طرف شد و در واقع آن وحدتی که بین غرب به رهبری آمریکا وجود داشت و اروپایی ها تابع آمریکا بودند در حال حاضر بهم خورده و اقتدار آمریکا به ویژه با این بحران های اخیر، به شدت مخدوش شده است.

مرندی تصریح کرد: عامل دیگری که اروپایی ها با ترامپ همراه نشدند اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ در واقع از سال گذشته چندین اقدام نظامی آن هم در اوج تحریم ها انجام شد که از جمله آن اسقاط پهپاد ۲۲۰ میلیون دلاری آمریکا بود که آنها هیچ عکس‌العملی نشان ندادند.

وی افزود: همچنین اصابت موشک های ایرانی در عین الاسد و ارسال نفتکش به ونزوئلا در حالی که از مرزهای آبی عربستان، اسرائیل و مصر عبور می‌کرد و در دریای مدیترانه و حیاط خلوت آمریکا بدون اینکه ترسی به خود راه دهیم و تهدیدهای آمریکا را جدی بگیریم، حرکت کرد، از دیگر اقدامات مقتدرانه ایران بوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: اعزام نفتکش و تحویل سوخت و بنزین به ونزوئلا اقدامی کاملا مقتدرانه بود که هرگز چین و روسیه نمی توانستند این کار را انجام دهند.

مرندی تصریح کرد: آمریکا در مرزهای آبی چین اقدامات نظامی و رزمایش انجام می دهد و حتی به مرزهای آبی چین تجاوز می‌کند و به آن وارد می‌شود اما چینی ها خطر را نمی پذیرند و عکس‌العملی نشان نمی‌دهند.

وی افزود: آمریکا و انگلیس در مورد اقدامات ایران در سواحل خلیج فارس با بازداشت نیروهای آنها جرات عکس العمل متقابل نسبت به ایران را نداشتند؛ این از اقتدار نظامی، سیاسی و مقاومت مردم ایران با پرشدن جام تحریم‌ها بوده است.

وی افزود: قرار شد که با امضای برجام تحریم‌ها برداشته شود اما ۱۳۰ تحریم جدید اضافه شد؛ اکنون هم تحریم دیگری باقی نمانده که نسبت به ایران اعمال شود؛ اروپایی ها هم که دیدند تحریم ها نتیجه ای ندارد بالاخره راه خود را از آمریکا جدا کردند.

مرندی گفت: در حال حاضر آمریکا به شدت در حال افول است و دیگر قدرت برتر نیست بلکه در حال تبدیل شدن به قدرتی مانند دیگر قدرتهای دنیا است.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها