سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 401163 ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱

گزارش؛

فرصتی که چاقو برای اشتغال ایجاد کرده است/ لزوم حل مشکل صنعتگران دالاهو

مرصاد نیوز: با نگاه حمایتی به صنایع دستی دالاهو و برداشتن محدودیت های بازاریابی نوین می توان شاهد رونق تولید در بازار صنعتگران دالاهو باشیم.

فرصتی که چاقو برای اشتغال ایجاد کرده است/ لزوم حل مشکل صنعتگران دالاهو

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از اسلام آباد خبر، پیش از این خبرنگار ما مشکلات صنعتگران و فعالان صنایع دستی را در گزارش برندسازی و بازاریابی نوین حلقه مفقوده بازار صنعتگران دالاهو  منعکس کرد و پس از آن مدام پیگیر رفع مشکلات این قشر زحمتکش شد.

خبرنگار اسلام آباد خبر به این منظور سراغ مسئولین مربوطه رفت تا نتیجه پیگیری ها را به اطلاع مخاطبین برساند.

یکی از مشکلات صنعتگران شهرستان دالاهو نداشتن بیمه است و مشکل مهم دیگر که از سوی این قشر مطرح شد عدم ارسال چاقو از طریق اداره پست به دیگر نقاط کشور است.

شهرام علی یاری، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دالاهو  نیز در رابطه با مشکلات صنعت گران این شهرستان در گفتگو با اسلام آباد خبر، اظهار داشت: با توجه مشکلات چاقوسازان برای ارسال چاقو از طریق پست مکاتبات و پیگیری های مکرر صورت گرفت که بالاخره از سوی پست موافقت شد که چاقوهای مختلف تا طول 30 سانتیمتر به اقصی نقاط کشور از طریق پست ارسال شود، همچنین طبق توافقنامه وزارت میراث فرهنگی با پست کشور، محصولات صنایع دستی با 30 درصد تخفیف هزینه پست می شوند.

 

وی درخصوص بیمه صنعتگران دالاهو  نیز گفت: 203 نفر صنعتگر  در شهر کرند و گهواره  فعالیت دارند که از تعداد کل صنعتگران 36 نفر بیمه تامین اجتماعی و 23 نفر بیمه روستایی و عشایری دارند. از سال 93 به بعد تامین اجتماعی اعتباری جهت بیمه فعالان صنایع دستی نداشته و در واقع دولت سهم خود را به تامین اجتماعی نداده و نفرات جدیدی هم بیمه نشده اند که هم اکنون نیز پیگیر این موضوع هستیم که با اختصاص بخشی از اعتبار به تامین اجتماعی و میراث فرهنگی دالاهو مشکل بیمه صنعتگران جدید دالاهو برطرف شود.

علی یاری خاطرنشان کرد: در سال 81 در ورودی شهر کرند 18 غرفه ایجاد شده که اکنون 36 صنعتگر در آن مشغول فعالیت هستند، اما متاسفانه بحث احداث بازارچه دائمی صنایع دستی دالاهو فقط در حد جانمایی است، چندین مکان پیشنهاد شده است که در صورت احداث تمام صنعتگران صنایع دستی، ساز سنتی و ... در یک بازارچه متمرکز می شوند که نیازمند اختصاص بودجه کلان از سوی دستگاه های کشوری و استانی است.

 کرم محمدی فرماندار دالاهو در این رابطه گفت: شهرستان دالاهو در زمینه صنایع دستی اعم از ساخت چاقو و تنبور قدمتی چندصد ساله دارد ومی توان آنرا یکی از قطب های صنایع دستی نام نهاد.

فرماندار دالاهو در ادامه افزود: ما مکلف به ارائه خدمات به این قشر زحمت کش هستیم. روا نیست این عزیزان بدون پوشش بیمه کار کنند. هم بیمه، هم ارسال تولیدات از طریق پست و هم حضور و همکاری کامل اداره کل استاندارد در این خصوص ،ضروری است و برای رفع این مشکلات تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت.

به گزارش اسلام آباد خبر، در اواسط مهر ماه 99 به منظوربررسی مشکلات شاغلین در صنایع دستی شهرستان دالاهو، جلسه ای با حضور معاونین ادارات کل پست، تامین اجتماعی و استاندارد و مدیران متناظر شهرستان به ریاست کرم محمدی فرماندار دالاهو تشکیل شد که طی آن مقرر شده برخی از مشکلات مورد دغدغه صنعتگران دالاهو مرتفع شود.

 

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها