سرویس: اجتماعی کد خبر: 404587 20:38 - 1399/11/01

گزارش؛

بوی ماه مدرسه در بهمن/از اهمیت‌ تحصیل حضوری تا لزوم رعایت پروتکل ها

بوی ماه مدرسه در بهمن/از اهمیت‌ تحصیل حضوری تا لزوم رعایت پروتکل ها

مرصاد نیوز: کرونا در این چند ماهه موجب شد تا مدارس تعطیل شوند‌ اما بالاخره پس از ماه ها همزمان با اولین روز بهمن‌ماه شاهد بازگشایی مدارس هستیم تا دانش آموزان در کلاس حضوری هم حاضر شوند و پایه علمی آن ها قوی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، کرونا در این چند ماهه موجب شد تا مدارس تعطیل شوند‌ اما بالاخره پس از ماه ها امروز مدارس بازگشایی شد تا دانش آموزانی که ماه هاست رنگ مدرسه را ندیده اند، میهمان مدارس شوند.

در این ماه ها دانش آموزان از طریق فضای مجازی دروس خود را پیش می بردند اما این موضوع علاوه بر نکات مثبتی که داشت ضعف هایی هم داشت که می توانست بر تحصیل دانش آموزان تاثیر منفی بگذارد.

برخی از کارشناسان آموزشی بر این باور هستند که دانش آموز بایستی علاوه بر آموزش غیرحضوری، در کلاس حضوری هم حاضر شود تا پایه علمی آن ها قوی باشد.

یکی از کارشناسان حوزه آموزشی به مرصاد گفت: فارغ از مباحث بهداشتی در مدارس که بایستی مسئولان بهداشتی بر آن نظارت داشته باشند، تحصیل دانش آموز در مدرسه بسیار بهتر  از آموزش در فضای مجازی و راه دور صورت می‌گیرد به خصوص برای دانش آموزان کلاس اول که  هنوز فضای مدرسه را درک نکرده اند.

وی افزود: اگر شرایط بهداشتی آماده باشد بهتر است که تحصیل حضوری باشد تا دانش آموز ما در آینده با مشکلات تحصیلی مواجه نشود.

نباید اجازه دهیم دانش آموزان از تحصیل جا بمانند

پیش از این عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در گفتگویی که با مرصاد داشت در خصوص بازگشایی مدارس گفته بود: در جاهایی که ظرفیت هست و تعداد دانش آموزان کم است، این شدنی است که با رعایت پروتکل ها، دانش آموزان سر کلاس درس حاضر شوند.

حجت الاسلام حسینی کیا گفت: از طرفی در برخی از مناطق روستایی اینترنت وجود ندارد و اگر دانش‌آموزان در این روستاها یک سال از تحصیل عقب بمانند چه کسی پاسخگو است!

وی بیان داشت: در مناطقی که جمعیت دانش‌آموزی بسیار محدودی دارند با رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی به صلاح دانش آموزان، معلمان و در نهایت کشور است.

این نماینده مجلس اظهار داشت: به نظر می‌رسد اگر وزارت بهداشت نظارت را در بازگشایی اعمال کند بهتر است تا اینکه از بازگشایی مدارس ممانعت کند البته در جاهایی که تعداد دانش‌آموزان محدود است.

وی تصریح کرد: در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان کم است بدون شک در کلاس پروتکل‌ها رعایت می‌شود لذا نباید اجازه دهیم دانش آموزان از تحصیل جا بمانند.

حجت الاسلام حسینی کیا افزود:  اگر با اغماض بخواهیم هر طور شده این دانش آموزان را در آزمون ها قبول کنیم پایه علمی آنها پایه علمی مناسبی نخواهد بود و در پایه های بالاتر خود را نشان خواهد داد.

 این حکم  را داریم که اگر مدرسه ای به دستورات و رعایت پروتکل های بهداشتی بی توجه باشد آن مدرسه را پلمب کنیم

بهمن خدادادیان در گفتگو با خبرنگار مرصاد در خصوص رعایت نکات بهداشتی در بازگشایی مدارس، گفت: از آنجا که مدارس مقطع ابتدایی با ظرفیت ۱۰ نفر در هر کلاس از امروز اول بهمن ماه بازگشایی شده است به طور جدی روزانه از این مدارس بازرسی بعمل خواهد آمد.

وی افزود: تمهیدات لازم در این خصوص در نظر گرفته شده و تاکید ما بر رعایت مقررات و پروتکل های بهداشتی است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه خاطر نشان کرد: مدارس مقطع ابتدایی زیر ۵۰ نفر جمعیت دانش آموزی در شهر بسیار کم داریم، مگر معدودی که غیرانتفاعی هستند که لیستی از آنها تهیه شده و با هماهنگی آموزش و پرورش بر آنها هم نظارت خواهیم داشت.

وی بیان داشت: اما در مراکز روستایی اکثر مدارس زیر ۵۰ نفر جمعیت هستند که همه آنها بازگشایی شده اند لذا پرسنل مراکز روستایی را توجیه کردیم تا کار نظارت را بصورت دقیق بعمل آوردند.

خدادادیان اظهار داشت: طی چند روز آینده یک جمع بندی از نحوه نظارت بر بهداشت در مدارس خواهیم داشت که به سمع و نظر همشهریان خواهد رسید.

وی ادامه داد: به طور قطع اگر در مدرسه ای پروتکل های بهداشتی رعایت نشود حتما تذکرات لازم را خواهیم داد و اگر تکرار شد با آنها برخورد قانونی خواهیم کرد و در این زمینه با هیچ کس تعارف نداریم.

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه افزود: حتی این حکم را داریم که اگر مدرسه ای به دستورات و پروتکل های بهداشتی بی توجه باشد با هماهنگی دستگاه قضایی به جهت حفظ سلامت دانش آموزان آن مدرسه را پلمب کنیم.

وی گفت: اما از آنجا که آموزش و پرورش متعهد هستند و تمام تمهیدات را برای ضدعفونی و گندزدایی مدارس بکار گرفته اند لذا شاهد چنین اتفاقی نخواهیم بود.

خدادادیان اظهار داشت: البته ترس ما برای تهویه کلاس ها است، از آنجا که هوا سرد است و در و پنجره‌ها بسته هستند باید فکری برای این بحث شود و هر چند وقت یک بار به مدت کوتاهی پنجره ها باز باشند تا گردش هوا در کلاس صورت بگیرد.

وی همچنین بیان داشت: والدین اگر شاهد عدم رعایت نکات بهداشتی بودند حتما با سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت با ما تماس بگیرند و مطمئن باشند در کوتاهترین زمان پیگیری خواهیم کرد.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها