سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 404856 00:03 - 1399/11/09

مرصاد گزارش می دهد؛

سبز یا قرمز، مساله این است/ انتظارها برای روزهای خوش در بورس

سبز یا قرمز، مساله این است/ انتظارها برای روزهای خوش در بورس

مرصاد نیوز:چند ماهی است که تحولات بورس به یکی از مهم ترین اخبار اقتصادی جامعه تبدیل شده است و مردم همچنان در انتظار روزهای خوب برای بازار بورس هستند

به گزارش سرویس اقتصادی شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،بورس این روزها واژه آشناتری برای ایرانیان است. چند سال پیش خیلی ها نمی دانستند بورس چیست و ساز و کارش چگونه است و اما چند ماهی است که تحولات بورس به یکی از مهم ترین اخبار اقتصادی جامعه تبدیل شده است.

افزایش تعداد فعالان بورس طی ماه های گذشته موجب شده است که بورس فقط جنبه اقتصادی نداشته باشد، بلکه تحولات آن بر جامعه نیز اثرگذار است. قرمز شدن بورس تاثیراتی بر جامعه می گذارد که کمتر بازاری در جامعه می تواند داشته باشد. بر اساس همین اهمیت نیز می بایست کارشناسان اقتصادی، علوم اجتماعی و ... به بررسی ویژه این بازار بپردازند تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

آمار بورس استان کرمانشاه در ۱۰ ماه نخست امسال

بورس در استان کرمانشاه هم با استقبال زیادی روبرو شده و بسیاری از کرمانشاهیان در این بازار حضور دارند.

  محمد بهمن مدیر بورس استان کرمانشاه در خصوص وضعیت بورس در ۱۰ ماه نخست امسال به مرصاد گفت: در ۱۰ ماهه نخست امسال حجم معاملات استان تقریبا ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

بهمن تعداد کدهای معاملاتی ایجاد شده در این مدت را ۶۰۰ هزار مورد عنوان کرد و گفت: تقریبا ۵۳ درصد حجم معاملات صورت گرفته در این ۱۰ ماه مربوط به فروش و ۴۷ درصد مربوط به خرید سهام بوده است.

تاثیرات بورس فقط در اقتصاد نیست

قرمز شدن های بورس در هفته های اخیر بدون شک پالس های منفی زیادی به جامعه می دهد؛ قطعا تاثیرات آن به تنهایی در اقتصاد دیده نخواهد شد.

مشکل چیست؟ آیا روزهای خوب بورس می آید؟ و ده ها سوال دیگر از جمله سوالاتی که ذهن خیلی ها را به خود جلب کرده به همین دلیل هم باید فکر راهکاری اساسی بود تا از خسارات بیشتر به جامعه جلوگیری شود.

بلاتکلیفی نرخ ارز انگیزه خرید را در بازارهای موازی از بین برده است

افشین باغ فلکی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: در بازار یک ماه گذشته همه سهامداران به نسبت‌های مختلف متحمل زیان شدند.

یک کارشناس مسائل اقتصادی افزود: بازار شارپی در چند ماه ابتدای سال و دخالتهای نابجای دولت در قالب حمایتهای لفظی از بازار در نقش بیمه‌گر کلان توهمی ایجاد کرد که برخی فکر کردند همیشه می توانند سود کنند و به دانش نیازی نیست و هر شاخص منفی فرصت خرید خواهد بود.

باغ فلکی گفت: این در حالی است که رعایت اصول اولیه از جمله داشتن حد سود و زیان، اصل سرمایه مازاد و تنوع سبد همواره الزامی است از سوی دیگر بازار در شرایط خاص قرار دارد.

وی عنوان کرد: افزایش التهاب بازار ارز که یکی از دلایل آن افت بورس است از یک سو و ادامه سیاست‌های انبساطی پولی از سوی دیگر سبب شده بازار سرمایه با افت روبرو شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در این شرایط دولت و سازمان بورس هم مستاصل هستند و می خواهند به هر طریقی مانع افت بورس شوند درحالی که بازار مسیر خود را طی می کند هیچ فردی نمی‌تواند مانع نوسانات آن شود.

باغ فلکی با بیان اینکه بخشی از دلایل ریزش بازار از اختیار معامله گران خارج است، تصریح کرد: دلایل ریزش به صورت افزایش فعالین بازار به چندین میلیون نفر، بستری را برای کلاهبرداری و سفته‌بازی افرادی فراهم کرده که تحلیلگر و پایبند به اخلاق نیستند.

وی عنوان کرد: همچنین بلاتکلیفی نرخ ارز انگیزه خرید را در بازارهای موازی از بین برده است.

باغ فلکی گفت: یکی از معضلات بورس ایران محدودیت نوسانات روزانه بین ۲ تا ۵ درصد بوده و صفهای فروش هیجان بازار در جهت منفی تشدید کرده است.

این نوید را می دهم که روزهای منفی بورس از این پس کمتر شود

علی رضایی در گفتگو با خبرنگار مرصاد با بیان اینکه وضعیت بازار بورس بهتر شده، اظهار داشت: از سوی کمیسیون اقتصادی جلسه ای با نمایندگان شرکت‌های حقوقی و هلدینگهای بزرگ اقتصادی برگزار و قرار شد که آنها از بورس خارج نشوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: هنگامی که حقوقی ها وارد بازار بورس می‌شوند سرمایه‌گذاران خرد یا حقیقی انگیزه پیدا می کنند، بورس رشد کرده و نماد آن سبز می شود.

رضایی تصریح کرد: قرار شد بازارگردانها و سبدگردانها با نظر مثبت وارد بورس شوند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر روزهای خوب بورس آغاز شده و این نوید را می‌دهم که روزهای منفی بورس از این پس کمتر شود و دیگر شاهد بازار سرمایه خوبی خواهیم بود.

رضایی تصریح کرد: در این مدت بورس مشکلاتی داشته که مساله آن دولت نیست بلکه مسئله اصلی افراد حقیقی شرکت های بزرگ و حقوقی هستند که البته قرار شد حقوقی ها سرمایه شان را از بازار بورس خارج نکنند تا نماد همواره سبز باشد.

وی افزود: دولت و به طور خاص رئیس جمهور مردم را دعوت کرد سرمایه های خود را وارد بورس کنند اما در ادامه مشکلاتی در حوزه زیرساخت پیش آمد و افراد ورودی نیز حرفه ای نبودند و با فروش طلا، مسکن و خودرو به بورس وارد شدند.

رضایی گفت: به دنبال این مشکلات بنا شد دولت دیگر اظهارنظر غیر کارشناسی نکند و نمایندگان مجلس نیز اجازه دهند دوره گذار طی شود.

رضایی خاطرنشان کرد: روزهای خوب بورس آغاز شده و این اطمینان را به مردم می‌دهم که سرمایه‌گذاران در آینده خوشحال خواهند شد.

به گزارش مرصاد، با این تفاصیل باید منتظر ماند و دید بورس کی به روزهای خوب خود می رسد این مساله از آنجایی اهمیت دارد که بسیاری از ایرانیان در آن حضور داشته و بهبود شاخص های این بازار تاثیرات مثبتی در زندگی آنها دارد.

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها