سرویس: اجتماعی کد خبر: 404872 11:55 - 1399/11/09

یک مسئول در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

۶۲۹ خانه بهداشت در حال ارائه خدمات به مراجعین هستند

۶۲۹ خانه بهداشت در حال ارائه خدمات به مراجعین هستند

مرصاد نیوز: مدیر گروه سلامت خانواده جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی استان کرمانشاه گفت: تعداد 629 خانه بهداشت، 60 مرکز خدمات جامع روستایی و 72 مرکز خدمات جامع شهری در سطح استان کرمانشاه در حال ارائه خدمات به مراجعین هستند.

مهرنوش آیین فر در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: برنامه خدمات جامع سلامت بزرگسالان در کنار برنامه های سلامت سایر گروه های سنی با هدف افزایش امید به زندگی و کاهش موربیدیتی و مورتالیتی زنان و مردان میانسال از طریق راهکارهای پیشگیرانه و سلامت محور در جهت اتخاذ شیوه زندگی سالم، خودمراقبتی، کنترل عوامل خطر، پیشگیری از بیماری های مهم و اولی و تشخیص و درمان زودهنگام آنها طراحی شده است.

مدیر گروه سلامت خانواده جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی استان کرمانشاه افزود: از آنجا که مرگ ومیر، ناتوانی و رفتارهای بزرگسالان ازجمله زنان همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد، حفظ سلامت زنان علاوه بر اینکه سبب حفظ نیروی مهم مولد در جامعه می شود بر کیفیت زندگی خانواده ها نیز تأثیرگذار است.

آیین فر گفت: در راستای ارتقاء سلامت زنان و بهبود شیوه زندگی آنان، اقداماتی در مراکز ارائه دهنده خدمت در حال اجرا است.

وی تن سنجی و ارزیابی الگوی تغذیه، ارزیابی فعالیت بدنی،  غربالگری سلامت روان، بررسی استعمال دخانیات ، پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی از طریق خطرسنجی، غربالگری سرطانهای شایع زنان (سرطان سرویکس و سرطان پستان)  را از جمله این اقدامات دانست.

آیین فر همچنین از ارزیابی عفونتهای آمیزشی و ایدز در بانوان، ارزیابی تاریخچه باروری و یائسگی، ارزیابی اختلال عملکرد جنسی و ارائه مشاوره فردی برای ارتقای شیوه زندگی، سلامت باروری، سلامت عمومی و خود مراقبتی در مراکز زیرمجموعه خبر داد.

وی عنوان کرد: تشخیص و درمان صحیح و به موقع بیماری ها و اختلالات ایجاد شده، پیشگیری از بروز عوارض و ناتوانی های احتمالی، درمان عوارض ايجاد شده بر اساس دستورالعمل ها و راهنماهای بالینی، ارجاع به موقع به سطوح بالاتر و پیگیری موارد ارجاع نیز انجام می شود.

آیین فر به ارائه خدمات رایگان شامل مکمل یاری ویتامین دی، انجام آزمایشات قند و چربی، تشکیل جلسات آموزشی جهت عموم مردم از جمله بانوان جهت اصلاح شیوه زندگی و تهیه و توزیع مطالب و مواد آموزشی اعم از پمفلت، تراکت و نصب بنرهای آموزشی در واحد های ارائه خدمت اشاره کرد.

وی از برگزاری مراسم هفته ملی سلامت بانوان ایران به منظور اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف زنان در خصوص اولویت های سلامت، ترویج توجه به سلامتی قبل از بیماری، افزایش دسترسی به اطلاعات سلامتی به ویژه از طریق رسانه های ارتباط جمعی، توجه به نیازهای بهداشتی آموزشی و درمانی و گسترش فرهنگ همکاری درون بخشی و برون بخشی در مقوله سلامت خبر داد.

آیین فر گفت: گروه هدف ارائه خدمات برنامه سلامت میانسـالان همه زنان و مردان 59 -30 ساله هستند که با مراجعه به خانه های بهداشت، پایگاههای سلامت و مراکز جامع شهری و روستایی این خدمات را دریافت می کنند.

وی افزود: بر اساس اطلاعات اخذ شده از سامانه سیب، جمعیت گروه سنی میانسالان 59-30 ساله در سطح استان، 800 هزار و 768 نفر هستند که از این تعداد 403 هزار و 562 نفر زن و 397هزار و 206 نفر مرد هستند.

آیین فر تصریح کرد: تعداد 629 خانه بهداشت، 142 پایگاه بهداشتی مستقل و ضمیمه، 60 مرکز خدمات جامع روستایی و72 مرکز خدمات جامع شهری در سطح استان کرمانشاه در حال ارائه خدمات به مراجعین هستند.

مدیر گروه سلامت خانواده جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی استان کرمانشاه افزود: این خدمات در سطح خانه های بهداشت و پایگاه ها توسط  بهورزان، مراقبین سلامت، ماماها، کارشناسان تغذیه، کارشناسان سلامت روان و پزشکان انجام شده و در صورت نیاز به مراکز تخصصی دانشگاه ارجاع می شوند.

آیین فر عنوان کرد: در پایگاه ها و خانه های بهداشت غربالگری های اولیه توسط مراقبین سلامت و ماما انجام می شود و در صورتی که نتایج معاینات و آزمایشات مشکوک باشد به کلینیک‌های تخصصی ارجاع داده خواهند شد.

وی افزود: در این مراکز نیروهای تخصصی نداریم بلکه مراقبین سلامت و ماماها در قالب کارشناس تست های غربالگری اولیه را از زنان به عمل می‌آورند.

آیین فر گفت: انجام غربالگری های تخصصی جزو چارت سازمانی مرکز بهداشت نیست بلکه تنها مراقبت های اولیه توسط این سازمان انجام می‌شود.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها