سرویس: سیاسی کد خبر: 404898 11:22 - 1399/11/10

در گفتگو با مرصاد مطرح شد؛

واکنش دبیر کمیسیون تلفیق مجلس به سخنان اخیر روحانی در خصوص تغییر شاکله بودجه/مردم به عنوان بهترین قاضی می توانند قضاوت کنند

واکنش دبیر کمیسیون تلفیق مجلس به سخنان اخیر روحانی در خصوص تغییر شاکله بودجه/مردم به عنوان بهترین قاضی می توانند قضاوت کنند

مرصاد نیوز: دبیر کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان اخیر رئیس جمهور با موضوع بودجه گفت: در این رابطه مردم به عنوان بهترین قاضی می‌توانند قضاوت کنند.

محمد رشیدی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، در واکنش به سخنان اخیر روحانی مبنی بر اینکه دولت تغییر شاکله بودجه را نمی پذیرد، اظهار داشت: حداقل این دولت بیشترین بار تورمی را در طول تاریخ چهل پنجاه ساله گذشته بر دوش ملت گذاشته است.

وی افزود: نمایندگان مجلس لایحه بودجه را بررسی‌کردند، این بررسی در صحن نیز انجام خواهد شد و در مجموع آنچه مصوب شود به شورای نگهبان ارجاع می یابد و اگر به تایید برسد توسط مجلس به دولت ابلاغ می شود در نتیجه دولت مکلف به انجام آن است در غیر این صورت تخطی و قانون شکنی کرده است.

دبیر کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجا که ابلاغیه و مصوبه مجلس شورای اسلامی با تایید شورای نگهبان رسمیت کامل پیدا می‌کند در قالب قانون لازم الاجرا است.  

رشیدی درباره اینکه بودجه تورم زا است یا خیر، خاطرنشان کرد: تبعا در هر سال تورم را تجربه کرده ایم اما در این بودجه مردمی سازی انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه یارانه دهک‌های  جامعه صرف اینکه تورم ایجاد نشود، افزایش نیافته، عنوان کرد: در ده سال گذشته تغییری در مبلغ یارانه ها رخ نداده درحالی که آیا مردم در منابع مملکت حقی ندارند و آیا درآمدهای کشور افزایش نیافته است؟

وی عنوان کرد: یارانه در ده سال گذشته ۴۷ هزار تومان بوده در حالی که آن زمان معادل ۴۰ دلار و اکنون معادل ۲ دلار است.

رشیدی با بیان اینکه نمایندگان مجلس رسیدگی به اقشار محروم و آسیب دیده را وظیفه خود می دانند، تصریح کرد: در بودجه 1400 حقوق سربازان را از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش دادیم و در مجموع سه هزار میلیارد تومان برای حقوق سربازان لحاظ شده زیرا سربازان در کشور حق و حقوقی دارند.

وی افزود: یارانه‌های در نظر گرفته شده برای تولید برابر قانون بوده و در واقع کار غیرقانونی انجام نشده هر چند که مجلس هرچه تصویب کند قانون است با این حال از برنامه‌های بالا دستی نظیر برنامه ششم توسعه و ابلاغیه‌ های مقام معظم رهبری عدول نکردیم.

رشیدی خاطر نشان کرد: آنچه وظیفه نمایندگان مجلس بوده انجام شده البته در این بودجه نسبت به سال‌های قبل بیشتر به مردم رسیدگی شده  و شاید دولت از همین موضوع ناراحت است.

وی عنوان کرد: این تغییرات تورم زا نیست بلکه در بودجه مذکور قدرت خرید مردم افزایش می یابد و دولت باید هنرمند باشد و از تولید و کالاهای داخلی حمایت کند همچنین به دنبال رونق باشد تا مانع ایجاد تورم شود.

دبیر کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هنگامی که تولید ناخالص ملی کاهش می‌یابد تورم افزایش یافته که در این سال‌ها نیز شاهد افزایش تورم بوده ایم همچنین متاسفانه در ارزش افزوده و تولید ثروت نیز رکود دیده شده است.

رشیدی گفت: تصور می کنیم این بودجه به ویژه در دو قسمت که یکی تخصیص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای استان‌ها به منظور اجرای طرح های اشتغالزایی، تولیدی، عمرانی و... و  دیگری تخصیص ۱۸ هزار میلیارد تومان از محل های مختلف که ممکن است تا ۲۵ هزار میلیارد تومان نیز به منظور محرومیت‌زدایی افزایش یابد، بسیار اثرگذار خواهد بود.

 وی افزود: در حال حاضر روستاها مشکل آب، برق، راه و گازرسانی دارند که امیدواریم بخشی از مشکلات آنها را حل کنیم.

دبیر کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: در این رابطه مردم به عنوان بهترین قاضی می‌توانند قضاوت کنند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها