سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 405750 00:10 - 1399/12/05

مرصاد گزارش می دهد؛

ترکش های اقتصاد کرونازده بر پیکر اصناف/ حال ناخوش بازار پوشاک

ترکش های اقتصاد کرونازده بر پیکر اصناف/ حال ناخوش بازار پوشاک

مرصاد نیوز: کاهش سطح درآمد مردم به دلیل برخی از مشکلات اقتصادی که می تواند ناشی از کرونا هم باشد و از طرف دیگر تعطیلی های طولانی مدت بازار در یکسال گذشته به دلیل شیوع کرونا، موجب شده تا برخی از اصناف روزهای ناخوشی را ببینند.

به گزارش سرویس اقتصادی  شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، از گذشته تا به امروز رونق بازار نشانه ای از وضعیت مناسب اقتصاد بوده است. به هر میزان که خرید و فروش در بازار کالاها بیشتر صورت بگیرد، می توان نتیجه گرفت که سلامت اقتصاد بیشتر است. هر چند که عوامل زیادی بر این سلامت موثر هستند اما بدون شک رونق بازار یک نشانه مهم است.

از زمان شیوع کرونا، بازار روزهایی را به خود دیده که کمتر در گذشته مشاهده شده است. از یک طرف کاهش سطح درآمد مردم به دلیل برخی از مشکلات اقتصادی که می تواند ناشی از کرونا هم باشد و از طرف دیگر تعطیلی های طولانی مدت بازار در یکسال گذشته به دلیل شیوع کرونا، موجب شده تا برخی از اصناف روزهای ناخوشی را ببینند.

مشکلات در یکی از اصناف مهم

یکی از اصنافی که مردم بسیار با آن سر و کار دارند، پوشاک فروشی است. این صنف نیز از این وضعیت ناخوشایند ماه های گذشته بی نصیب نبوده است.

حسین بیات در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: به دلیل شرایط آب و هوایی و ترس و وحشت ناشی از جهش یافتگی کرونای انگلیسی بازار پوشاک راکد است.

رئیس اتحادیه پوشاک کرمانشاه افزود: صاحبان واحدهای صنفی پوشاک نگران تعطیلی بازار در روزهای آینده هستند درحالی که نسبت به خرید اجناس نوروزی هم اقدام کرده اند.

بیات گفت: در آستانه نوروز نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد کاهش 50درصدی فروش هستیم.

وی عنوان کرد: مسئولین دولت و دستگاه های اجرایی نظیر دارایی،شهرداری، اداره کار و بیمه از اسفند سال گذشته تاکنون هیچ کمک و مساعدتی به اصناف نداشته اند.

رئیس اتحادیه پوشاک کرمانشاه تصریح کرد: مشکلات مذکور در جلسه با مسئولان استانداری مطرح شده اما همچنان بی نتیجه بوده است.

نمی‌توان با پرداخت تسهیلات همه ضرر و زیان اصناف را پاسخ داد

علی جدی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: مجلس قبلا برخی موارد حمایت از اصناف را تصویب کرد که اکنون دولت باید آن را اجرا کند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: در همین راستا تسهیلاتی به مراکز استانها و شهرستانها ابلاغ شده اما رقم اعتبارات کم بوده و همچنان پاسخگو نیست.

جدی گفت: نمی توان با پرداخت تسهیلات همه ضرر و زیان اصناف را پاسخ داد از سوی دیگر تعداد اصناف نیز فراوان است.

وی عنوان کرد: به دنبال شیوع ویروس کرونا مشکلاتی برای همه مشاغل از جمله اصناف ایجاد شد که مجلس در این باره به صورت متمرکز تصمیم گیری خواهد کرد.

جدی با تاکید بر اینکه پیگیر مشکلات اصناف هستیم، تصریح کرد: مشکلات اصناف در کمیسیون صنایع مجلس مطرح می شود.

اگر اصناف حمایت نشوند فضای کسب و کار مطلوب نخواهد بود

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: کرونا برخی صنوف را گرفتار و آنها را با مشکلات جدی مواجه کرده که از جمله آن می توان به پوشاک فروشی ها اشاره کرد.

 عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: سال گذشته پوشاک فروشان خریدهای نوروزی را انجام داده و آماده فروش بودند که با شیوع کرونا و عدم خرید از سوی مردم روبرو شده و متضرر شدند.

حجت الاسلام حسینی کیا گفت: از سوی دیگر اگرچه دولت اقدامات کوچکی را انجام داد اما کافی نبود.

وی عنوان کرد: درحال حاضر دولت باید با تدبیر مناسبی کمک کند که از این بحران سربلند بیرون آییم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: باید در جلسات هیئت دولت معافیتهای مالیاتی برای اصناف مصوب شود همچنین به اصنافی که خسارت جدی دیده اند کمک های بلاعوض اعطا شود.

وی بیان کرد: همچنین از سوی دولت تدابیری اندیشیده شود اصناف با رعایت پروتکلهای بهداشتی نسبت به فروش محصولات خود اقدام کنند.

حجت الاسلام حسینی کیا خاطرنشان کرد: این بزرگترین کاری است که دولت باید در این عرصه انجام دهد زیرا اگر اصناف حمایت نشوند فضای کسب و کار مطلوب نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه از نظر کسب و کار جایگاه خوبی ندارد، افزود: کسبه آسیب پذیر هستند و شرایط آنها سخت است.

حجت الاسلام حسینی کیا گفت: دولت باید باتوجه به قرارگیری در آستانه سال نو برای اصناف به ویژه پوشاک فروشی ها دستورالعمل های خاصی را در بازارهای سرپوشیده، واحدهای صنفی و خیابانها در نظر بگیرد و از ظرفیت بسیج و نیروی انتظامی برای تذکر دادن به مردم جهت رعایت پروتکلهای بهداشتی بهره گیرد.

به گزارش مرصاد، در این فضایی‌ که اصناف با مشکلاتی روبرو هستند، نیاز است که دولت بیش از گذشته به اقدامات حمایتی از آن ها روی بیاورد زیرا رونق بازار و بهبود کسب و کار در بازار نتایج مثبتی را در ابعاد دیگر جامعه به دنبال خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها