سرویس: اجتماعی کد خبر: 405916 00:36 - 1399/12/09

مرصاد گزارش می دهد؛

پرواز شبح کرونا بر سر حمل و نقل هوایی

پرواز شبح کرونا بر سر حمل و نقل هوایی

مرصاد نیوز:یکی از بخش های مهمی که کرونا تاثیر چشمگیری بر آن گذاشت، حوزه حمل و نقل مسافر بود. این مساله همواره یکی از نقاط مورد بحث بوده است که به دلیل احتمال انتقال کرونا در مسافرت ها با وسایل نقلیه عمومی، این حوزه چگونه فعالیت داشته باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی  شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، یکی از بخش های مهمی که کرونا تاثیر چشمگیری بر آن گذاشت، حوزه حمل و نقل مسافر بود. این مساله همواره یکی از نقاط مورد بحث بوده است که به دلیل احتمال انتقال کرونا در مسافرت ها با وسایل نقلیه عمومی، این حوزه چگونه فعالیت داشته باشد.

می توان گفت که کرمانشاه به دلیل اهمیت منطقه ای و جایگاه استراتژیکی که در حوزه حمل و نقل داشته، بیش تر از برخی شهرها، تحت تاثیر اثرات منفی کرونا بر حوزه حمل و نقل قرار گرفته است‌.

کرمانشاه در ۳ حوزه خودرویی، ریلی و هوایی قابلیت حمل و نقل مسافر را دارد و همین هم موجب شده است که مبدا و مقصد بسیاری از مسافرت ها شود. در این میان حوزه حمل و نقل هوایی در کرمانشاه که با نام فرودگاه کرمانشاه شناخته می شود، در ماه های اخیر اثرات کرونا را کاملا حس کرده و دیده است‌.

به دنبال شیوع کرونا شاهد کاهش پروازها و تعداد مسافران هستیم

مجتبی بیاتی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: درخواست‌هایی از طرف شرکت‌های هواپیمایی به منظور افزایش پروازها در مقاصد داخلی و خارجی وجود دارد.

مدیرکل فرودگاه اشرفی اصفهانی کرمانشاه  افزود: با توجه به شیوع کرونا در حال حاضر افزودن مقاصد جدید پرواز امکان پذیر نیست.

بیاتی تصریح کرد: به طور میانگین ۱۱۰ پرواز داخلی طی هفته در فرودگاه اشرفی کرمانشاه انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: مقاصد پروازی فرودگاه شهید اشرفی تهران، مشهد، عسلویه، کیش و بندرعباس است.

بیاتی گفت: به دنبال شیوع کرونا شاهد کاهش پروازها و تعداد مسافران هستیم.

مدیرکل فرودگاه اشرفی اصفهانی کرمانشاه افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا پروازها با نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می‌گیرد.

بهداشت و پرواز

به گزارش مرصاد، در فضایی که کرونا تاثیرات خود را بر حمل و نقل هوایی مسافر گذاشته است باید دید که آیا برای جلوگیری از انتقال کرونا در پرواز اقدامات مناسبی صورت می گیرد یا خیر.

مراجع بهداشتی پروتکل هایی را در این حوزه مشخص کرده اند که بایستی در هواپیما رعایت شود.

در همین خصوص در گفتگویی که با یک مسئول داشتیم وی به پروتکل های بهداشتی در هواپیما اشاره کرد.

فاصله بین هر مسافر باید حداقل یک متر باشد

امیر کرمی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: بر اساس پروتکل هایی که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده باید مدیریت فرودگاه ها دستور دهند نسبت به بازرسی از حمل مسافر در هواپیماها دستور دهند.

مدیرگروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه افزود: بر اساس پروتکلهای مربوط به حمل مسافر هواپیما فاصله بین هر مسافر باید حداقل یک متر باشد.

کرمی با بیان اینکه استفاده از ماسک، خط قرمز است، گفت: همچنین در پروتکلهای مربوطه رعایت فاصله فیزیکی میان مسافران الزامی است به نحوی که نمیتوان از ظرفیت صد درصدی برای حمل مسافر در هواپیما استفاده کرد.

وی با بیان اینکه باید حدود 60درصد ظرفیت حمل مسافر در هواپیماها تکمیل شود، عنوان کرد: متاسفانه درحال حاضر این موضوع رعایت نمی شود بلکه از همه ظرفیت صندلی های هواپیما برای مسافرگیری استفاده می شود.

وی افزود: دسترسی بازرسان تنها در حوزه پایانه فرودگاه میسر شده و با حضور بازرسان زمانی که هواپیما نسبت به مسافرگیری اقدام کرده و آماده پرواز است، مخالفت می‌شود.

کرمی تصریح کرد: ناظران بهداشتی باید داخل هواپیما را ببینند که آیا ظرفیت قانونی بر اساس پروتکل‌های بهداشتی تکمیل شده یا خیر که درحال حاضر این دسترسی را به بازرسان نمی‌دهند.

وی افزود: در این راستا با مدیریت و حراست فرودگاه مکاتبه شده هرچند قول‌هایی داده اند اما تاکنون فاصله یک متری میان صندلی ها رعایت نشده است.

مدیرگروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه با بیان اینکه استفاده از ماسک و گندزدایی سطوح رعایت می شود، افزود: پروتکلهای مربوط به داخل هواپیما از نظر تعداد مسافر رعایت نمی شود.

کرمی گفت: ورود به موج چهارم کرونا زنگ خطری است که حداقل از این پس مدیریت فرودگاه باید دستور دهد بازرسان بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بتوانند تحت تدابیر خاص و مربوطه سرکشی کنند و داخل هواپیما را از نظر رعایت پروتکلها ببینند زیرا بر اساس شیوه نامه های بهداشتی حق ندارند از ظرفیت صد درصدی صندلی های داخل هواپیما استفاده کنند.

به گزارش مرصاد، با این تفاصیل به نظر می رسد با توجه به اظهارات مطرح شده باید اقدامات جدی تری برای رعایت پروتکل های بهداشتی صورت بگیرد زیرا عدم رعایت منجر به گسترش شیوع خواهد شد که این مساله به سود هیچ کس و به خصوص صنعت حمل و نقل هوایی نخواهد بود.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها