سرویس: اجتماعی کد خبر: 405933 12:04 - 1399/12/09

یادداشت: عبدالله کنجوریان

حضور مهمانان نوروزی در ایام کرونا اسفند سیاهی را رقم خواهد زد

حضور مهمانان نوروزی در ایام کرونا اسفند سیاهی را رقم خواهد زد

مرصاد نیوز:در صورت وجود مهمانان نوروزی اسفند سیاه دیگری برای هرسین پیش بینی می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد عبادالله کنجوریان* در یادداشتی نوشت: یک سال از شیوع ویروس منحوس کرونا می گذرد و علاوه بر آثار مخرب اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی در جهان، مرگ و میرهای غیر قابل تصوری را به همراه داشته است و آنچه که جهانیان در مورد این بیماری اتفاق نظر دارند و به اجماع رسیده اند فقط پیشگیریِ بر مبنای شیوه نامه های سازمان بهداشت جهانی است که در کشور های مختلف و بنا بر میزان رعایت و توجه مردم در قالب قانون یا دستورالعمل ها اجرا می شود.

با توجه به اعلام رسانه ها، در بسیاری از کشورهای اروپایی، غربی، آسیایی و حتی کشور های همسایه اعمال پروتکل های بهداشتی بصورت اجباری و توام با اعمال جریمه های سنگین مالی می باشد، در کشور ما نیز چنین موضوعی توسط ستاد ملی کرونا مطرح شده است ولی بخاطر فشار تحریم های ظالمانه و توجه ویژه دولت به معیشت مردم، این موضوع در قالب همکاری و همراهی مردم با مسئولین (طرح شهید سلیمانی)، اجرای پروتکل های بهداشتی و یکسری ممنوعیت ها و محدودیت ها اجرا می شود.

حجم بالای اطلاعات و هشدارهای بهداشتی در رسانه ها ضمن اقناع افکار عمومی همه مردم در هر قشر و گروهی را از روش های پیشگیری از ابتلا به کرونا اعم از استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و عدم حضور در تجمعات بخوبی آگاه ساخته است و اگر مسئولین بدنبال اجرای پروتکل ها و محدودیتهای بهداشتی هستند صرفاً بخاطر حفظ سلامت مردم و جلوگیری از مرگ و میرهای ناشی از عادی انگاری است.

در دوران کرونا سلامت روان مردم به اولویتی غیر قابل انکار تبدیل شده است و آنچه که امروز در شهرستان هرسین شاهد آن هستیم عادی انگاری و حضور عده ای از مردم در تجمعات است که متاسفانه بعنوان یک آسیب مهم در راستای شیوع کووید ۱۹ محسوب می شود و در این راستا از صاحبان مجالس عروسی و عزا خواهشمندم بخاطر عشایری بودن شهرستان و اینکه دعوت شدگان خود را ملزم به حضور در این تجمعات می بینند، سلامت عمومی و روان سایر شهروندان را به خطر نیندازند و مراسمات خود را محدود نمایند.

عزیزان شرکت کننده در این مراسمات بدانند علاوه بر به خطر انداختن جان خود و عزیزانشان، حضور آنان در تجمعات باعث نگران های عمومی و ایجاد استرس شدیدی در بین سایر خانواده ها می شود و علاوه بر ایجاد دلهره و اضطراب، سلامت روان این خانواده ها را به خطر می اندازد و این موضوع بعنوان یک آسیب جدی در به خطر انداختن کانون گرم خانواده ها محسوب می شود و از طرفی جنبه حق الناس نیز دارد.

مهارت های مدیریت استرس در دوران کرونا بُعد دیگر این بیماری است که نباید از آن غافل شد و مردم می توانند در این برهه از زمان که کرونای انگلیسی نیز شیوع پیدا کرده است با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی ضمن ایجاد سلامت جسمی برای خود و خانواده هایشان، سلامت روان را برای سایر شهروندان به ارمغان بیاورند.

مردم عزیز و بزرگوار دارالمومنین هرسین، تاکنون ۱۶۱۷ نفر از همشهریان ما به کرونا مبتلا شده اند و از این تعداد ۹۳ نفر از عزیزان شما بعلت ابتلا به این بیماری مهلک جان خود را از دست داده‌ اند و در منزلگاه ابدی خود آرمیده اند و همان گونه که در تعالیم اسلامی و دین مبین اسلام به آن اشاره شده است آنان فقط محتاج خیرات شما هستند و حضور در آرامستان ها آرامشی برای روح اموات ندارد. لذا خواهشمندم در ایام پایانی بویژه در پنجشنبه آخر سال با عدم حضور در آرامستان ها ضمن حفظ جان خود از شیوع کرونا بکاهید.

بر اساس تجربیات تلخ اسفند ماه سال گذشته اکثر مرگ و میر ها و ابتلا به کرونا در میان مردم در اثر ارتباط آنها با مهمانان نوروزی بوده است و بار دیگر از هرسینی های مقیم سایر استان ها و مهمانان نوروزی خواهشمندم به هرسین سفر نکند چون از طرفی نقاط و اماکن هدف گردشگری مهیای پذیرایی از آنان نیست.

*فرماندار شهرستان هرسین

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها