سرویس: اجتماعی کد خبر: 406240 08:51 - 1399/12/16

یادداشت: سیروس صدیقی

دوکوهه غرب، میعادگاه رهروان شهداست

دوکوهه غرب، میعادگاه رهروان شهداست

مرصاد نیوز: پادگان ابوذر سرپلذهاب مشهور به دوکوهه غرب بیشترین آمار شهدا در یک روز را در دوران دفاع مقدس ثبت کرده است و امروز میعادگاه عاشقان و رهروان شهدا می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، به نقل از بازی دراز، سیروس صدیقی* در یادداشتی نوشت: پادگان ابوذر در شهرستان سرپل ذهاب جزء یادمان هایی است که بیانگر رشادت های بسیاری از دلیر مردان عرصه هشت سال دفاع مقدس است و این امر به خاطر اهمیت این پادگان در دوران دفاع مقدس محقق شده است.

این پادگان به عنوان دژی مستحکم برای تمامی نیروهای مسلح به شمار می رفته است که محل تجمع، نگهداری و توزیع نیروها بوده و شاهد حماسه های زیادی در دوران دفاع مقدس و به واسطه همین، اهمیت خاصی برای دشمن داشته است .

پادگان تاریخی ابوذر با پیکر زخمی، و رازهای فراوان از مقاومت و ایثار فرزندان ایران زمین مغرور و استوار همچون نگینی در غرب ایران اسلامی می درخشد و سالیانه محل حضور زائران و راهیان سرزمین نور می باشد.

اسفند ماه سال 1363 همزمان با اجرای عملیات بدر در جنوب کشور، نیروهای سپاه، ارتش و بسیج در نظر داشتند عملیاتی ایذایی در غرب انجام بدهند.

نفوذی‌های دشمن از اجرای این عملیات و تجمع نیروها در پادگان ابوذر در نزدیکی شهر سرپل ذهاب مطلع شدند، لذا هواپیماهای دشمن در 16 اسفند آن سال ساختمان‌هایی که محل اقامت نیروها بود را بمباران کردند. وقتی این ساختمان‌ها بمباران شد، اهالی روستاهای اطراف برای کمک به داخل پادگان آمدند. دشمن بعثی مجدد حمله هوایی کرد و این‌بار نیز بسیاری از مردم و نیروها به شهادت رسیدند و این حمله چند بار دیگر تکرار شد و طی 4 بار حمله هوایی حدود 1200 نفر مجروح و به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

به گفته شاهدان عینی در آن روز در پادگان ابوذر جوی خون به راه نشست و در هر گوشه‌ای دست و پایی پیدا می‌شد. پیکرهای شهدای روستاهای اطراف نیز در نزدیکی پادگان ابوذر به خاک سپرده شدند که امروزه میزبان برخی از کاروان‌های راهیان نور قرار می‌گیرد.

*فعال رسانه

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها