سرویس: اجتماعی کد خبر: 415938 10:45 - 1400/09/06

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

توسعه ۶۳ هکتار کشت گلخانه‌ای در استان کرمانشاه/ مصرف آب و کودهای شیمیایی در کشت گلخانه‌ای پایین تر است

توسعه ۶۳ هکتار کشت گلخانه‌ای در استان کرمانشاه/ مصرف آب و کودهای شیمیایی در کشت گلخانه‌ای پایین تر است

مرصاد نیوز: مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از برنامه ریزی برای توسعه ۶۳ هکتار کشت گلخانه‌ای در استان کرمانشاه خبر داد.

منصور احمدی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، از توسعه کشت گلخانه ای در استان خبر داد و اظهار داشت: بر این اساس ۱۵۰ طرح در ۶۳ هکتار کشت گلخانه ای در دستور کار قرار دارد که امیدواریم با تأمین تسهیلات و تسریع در روند احداث، بخش عمده‌ای از آنها تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: در حال حاضر سطح گلخانه های استان کرمانشاه ۵۰ هکتار است.

این مسئول تولیدات گلخانه ای استان را شامل محصولات خارج از فصل، سبزی و صیفی(خیار، گوجه، فلفل، بادمجان) توت فرنگی، گل های شاخه بریده، گل های آپارتمانی و اندام‌های گیاهی زمینی، تولید نشاء و تولید نهال اعلام کرد.

وی خاطر نشان کرد: بخشی از محصولات تولیدی در بازارهای داخل و خارج استان عرضه شده و بخشی از آن نیز به کشورهای عربی، روسیه و عراق صادر می شود.

احمدی گفت: در بیان اهمیت این کشت می توان به افزایش تولید در واحد سطح که حدود ۶ تا ۸ برابر فضای آزاد تولید می‌شود و افزایش کیفیت محصول تولیدی که با توجه به نوع بذر هیبرید و سایر عوامل موثر محصولات تولیدی به صورت یکدست و با ماندگاری بالا، اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به کنترل شرایط محیطی و مصرف کم سموم، محصولات تولیدی در کشت گلخانه ای از درجه سلامتی بالایی برخوردار هستند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بیان داشت: در کشت های گلخانه ای میزان مصرف آب بسیار کم بوده به طوری که مصرف آب ۶ تا ۱۰ برابر کمتر از فضای باز است و میزان تولید نیز شش برابر خواهد بود که به همین دلیل از لحاظ درآمدزایی و اقتصادی با صرفه است.

به گفته احمدی هر هکتار گلخانه به طور مستقیم ۱۰ تا ۱۲ نفر اشتغال زایی دارد.

وی خاطر نشان کرد: توسعه کشت های گلخانه ای از اهم برنامه‌های سازمان جهانی کشاورزی است که مهمترین برنامه‌های این سازمان در ارتباط با توسعه گلخانه، آموزش کاربردی کارشناسان و بهره برداران، ترویج فرهنگ گلخانه داری، جذب سرمایه‌گذار داخل و خارج از استان، برنامه‌ریزی برای توسعه شهرک های گلخانه ای با هدف ایجاد زنجیره ارزش تولید، تامین تسهیلات کم بهره و نظارت مستمر و کارشناسی بر اجرای بهینه گلخانه ها است.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها