سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 422416 10:43 - 1401/02/29

مدیر بورس منطقه ای کرمانشاه تشریح کرد:

گزیده ای از دستاوردهای اقتصادی دولت سیزدهم

گزیده ای از دستاوردهای اقتصادی دولت سیزدهم

مرصاد نیوز: مدیر بورس منطقه ای کرمانشاه در جلسه "تالار روبیکای ایرانیان" به گزیده ای از دستاوردهای اقتصادی دولت سیزدهم اشاره کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، محمد بهمن در جلسه گذشته تالار روبیکای ایرانیان به گزیده ای از دستاوردهای اقتصادی دولت جدید اشاره کرد و اظهار داشت: در دولتهای مختلف گذشته در مباحث اقتصادی مشکلات زیادی داشتیم اما در این مدت کوتاه در دولت آیت الله رئیسی این مشکلات حل شده است.

کاهش تورم و قطع یارانه های پرداختی به تولیدکنندگان یکی از مزایای حذف ارز ترجیحی است

مدیر بورس منطقه ای کرمانشاه با اشاره به کم کاری تیم رسانه ای دولت جدید، افزود: یکی از اصلی ترین موضوعاتی که این روزها مطرح هست و در مورد آن عده ای تبلیغ منفی انجام می دهند بحث ارز چند نرخی است.

وی ادامه داد: در زمان دولت آقای خاتمی ارز چند نرخی حذف شد و در آن زمان تبلیغات عجیبی روی این قضیه صورت گرفت اما هیچکس به این موضوع اشاره نکرد که اگر آن زمان ارز تک نرخی شد اما همچنان یارانه ها برای واردات به واردکنندگان و تجار داده می شد یعنی عملاً فساد را حذف نکرد فقط صورت مسئله را پاک کردند و نرخ ارز از چند نرخ به یک نرخ تقلیل پیدا کرد.

بهمن افزود: اما در مدت اخیر کشور بر روی یک نرخ مشخص اداره می شود و از طرف دیگر یارانه های پرداختی به تولیدکنندگان قطع خواهد شد.

وی گفت: ما بخاطر مشکلاتی که در زمینه تحریم داریم افرادی که ارزهای یارانه ای، ارز 4200 و ارز ترجیحی را دریافت می کردند به بهانه های مختلف به جای اینکه واردات را در آن موضوع 25 مورد کالاهای خاص و اساسی انجام دهند واردات کشور را به تأخیر می انداخت و با ارز 4200 کالای دیگری وارد می کردند و بعد آن را در بازار آزاد به قیمت نرخ ارز آزاد می فروخت! این یکی از کوچکترین ظلمهایی بود که در این بخش به مردم تحمیل شد.

بهمن خاطرنشان کرد: بخش زیادی از این واردات به خاطر تورمی بود که در سالهای گذشته به مردم تحمیل شده بود و مردم قدرت خریدشان را از دست داده بودند و همه این واردات تقاضایی در داخل نداشت و خارج از کشور با همان قیمت ارزان صادر می شد یعنی یارانه ایی که از درآمد کشور ایران به کالاهای اساسی تعلق می گرفت صرف مردم کشورهای دیگر می شد که این هم یکی از مزایای حذف ارز ترجیحی و حذف یارانه های مبداء است که بایستی در این زمینه گزارش ها و توضیحات به مردم ارائه شود.

تحقق صدرصدی درآمدهای مالیاتی نشان میدهد که دولت محل فرارهای مالیاتی را متوجه شده است

مدیر بورس منطقه ای کرمانشاه به یکی دیگر از موفقیت ها و دستاوردهای دولت جدید اشاره کرد و گفت: در کشورهای توسعه یافته اکثر درآمدهای دولت از محل مالیات مردم است اما در این چندماه اینگونه نبود و ما توانستیم صدرصد درآمدهای مالیاتی را محقق کنیم.

وی با اشاره به اینکه در پایان سال 1400 که تحقق درآمدهای مالیاتی بیشتر از صدرصد بوده، تصریح کرد: نحوه اخذ مالیات همچنان ایراد دارد و این هم مربوط به این است که افراد دارای مشاغل مشخص مثل معلمان و کارمندان و افراد فعال در این حوزه مالیات پرداخت می کنند.

بهمن ادامه داد: تحقق مالیات بیش از صد در صد نشان می دهد که دولت محل فرارهای مالیاتی را متوجه شده و از این موضوع جلوگیری می کند.

ضرورت تبیین افزایش دستمزد کارگران و تاثیر مثبت آن بر اقتصاد توسط تیم رسانه ای

مدیر بورس منطقه ای کرمانشاه در ادامه افزود: دستاورد دیگری که بخاطر تبلیغ رسانه ای تیم مخالف و از طرف بنگاهها و صاحبان کارخانه صورت گرفت بحث افزایش حداقل حقوق کارگران بود.

وی گفت: در کشور ما یک خط فقری داریم که نرخ دستمزد کارگران خیلی پایین تر از این بود بنابراین دولت این نرخ را افزایش داد اما نتوانست برای مردم تشریح کند و ذهن مردم را آماده کند که این نرخ چه تاثیری بر روی اقتصاد و بر روی تورم خواهد داشت. اما طرف مقابل که بنگاههای اقتصادی بودند خیلی خوب روی این موضوعات تبلیغات انجام دادند و به نوعی مردم را ناامید و آماده برای تورم بالا کردند.

بهمن افزود: وقتی صورت حسابهای مالی کارخانه ها و واحدها را بررسی می کنیم می بینیم هزینه های مربوط به نیروی کار کمتر از 10 درصد کل هزینه های جاری آن واحد تولیدی است. وقتی کمتر از 10 درصد است یعنی اگر ما 100درصد هم حداقل دستمزدها را افزایش دهیم تاثیری که روی تورم می گذارد این افزایش دستمزد زیر 10 درصد باید باشد اگر اثر مرکب این تورم را هم در نظر بگیریم یعنی اثرش روی عوامل تولید هم در نظر بگیریم نهایتاً به 10 درصد می رسد. اما اتفاقی که در جامعه افتاد این بود که افزایش نرخ دستمزد تورمهای 100 و 200 درصدی را ایجاد می کرد که اینجا باز هم نیاز بود  تیم رسانه ای دولت مردم را آگاه کند و توضیح دهد که چه اتفاقی در اثر افزایش حداقل دستمزدها می افتد که متاسفانه این مسئله توضیح داده نشد.

با اصلاح قوانین بانکی همه اقشار جامعه می توانند از تسهیلات استفاده کنند

مدیر بورس منطقه ای کرمانشاه اصلاح قوانین بانکی را از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم برشمرد و گفت: گروهی از جامعه بخاطر نداشتن ضامن و موارد دیگر همیشه از دریافت تسهیلات محروم بودند که این قشر هم با اصلاح قوانین بانکی توانستند از تسهیلات استفاده کنند.

اصلاح قوانین بازار سرمایه

وی افزود: یکی دیگر از دستاوردهای اقتصادی دولت جدید در بحث بازار سرمایه است. قوانین بازار بورس، فرابورس و سایر بازارهای سرمایه در دولت جدید علی رغم فشارهای موجود، اصلاح شد در حال حاضر بازار مسیر خوبی را طی می کند.

پرداخت سود شرکتها به مردم از طریق سامانه سجام

بهمن در ادامه در خصوص دستاوردهای اقتصادی دولت سیزدهم گفت: شرکتهایی داریم که اینها باید به مردم سود پرداخت می کردند اما به هر دلیلی از پرداخت سود امتناع کردند که دولت این شرکتها را ملزم به پرداخت سود از طریق سامانه سجام کرد و باعث شد همه سودهای انباشته شده مردم که در دست این شرکتها بود پرداخت شود و مردم بدون اینکه به بانکها مراجعه کنند به پولشان برسند.

لازم به ذکر است جلسات تالار گفتگوی ایرانیان در فضای روبیکا برگزار و در آن اغلب به مباحث مرتبط با استان کرمانشاه پرداخته می‌شود.

برای شرکت در جلسات بر روی این لینک کلیک کنید.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها