سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 422430 14:18 - 1401/02/29

آرامش بر بازار کرمانشاه حاکم است؛

از تشدید نظارت بر واحدهای صنفی تا وفور کالاهای اساسی/ زمستان احتکار رفت و روسیاهی اش به سودجویان ماند

از تشدید نظارت بر واحدهای صنفی تا وفور کالاهای اساسی/ زمستان احتکار رفت و روسیاهی اش به سودجویان ماند

مرصاد نیوز:با وجود اطلاع رسانی های دولتمردان راجع به چگونگی اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، عده ای سودجو به احتکارهای گسترده دست زدند و فضا را علیه سیاست‌های اقتصادی دولت شوراندند که خوشبختانه تلاش‌های آنها راه به جایی نبرد‌.  

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، دولت سیزدهم به منظور درمان اوضاع وخیم اقتصاد کشور درصدد انجام یک جراحی بزرگ با اجرای سیاست‌ حذف ترجیحی ارز برآمد که به مذاق ذی نفعان این ارز خوش نیامد.

طی روزهای اخیر شاهد اجرای طرح هدفمندی یارانه ها بودیم که به طور مکرر اهداف آن توسط دولتمردان تبیین می شد با این حال برخی افراد سودجو به تخریب این اقدام دولت پرداختند و موجبات نگرانی مردم را فراهم آوردند‌.

خوشبختانه با اطلاع رسانی های بیشتر و تشدید نظارتها اکنون اوضاع بازار کالاهای اساسی در سطح کشور از جمله استان کرمانشاه مطلوب است ‌و این اقلام بیش از نیاز تامین شده است.

اکنون وضعیت بازار کرمانشاه مطلوب است

رضا سلیم ساسانی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: جلسات اقدام مشترک با حضور همه دستگاه های نظارتی و بازرسی شامل استانداری، جهاد کشاورزی، سازمان صمت و... به طور مداوم برگزار می شود و شاهد تشدید نظارت و بازرسی هستیم.

رییس اتاق اصناف استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر روزانه یکصد خبازی از طرف بازرسان اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی بازرسی می شوند و نانوایانی که کم فروشی می کنند یا در ساعات کاری کمتری فعالیت می کنند، به اداره تعزیرات حکومتی ارجاع می شوند.

سلیم ساسانی خاطرنشان کرد: همکاری دستگاه قضایی زمینه را برای تشدید نظارت بازرسان فراهم کرده است.

وی افزود: نظارت‌ها عمدتا بر روی کالاهای اساسی و کالاهای تنظیم بازار صورت می گیرد.

سلیم ساسانی تصریح کرد: از نظر تامین اقلام اساسی کمبودی وجود ندارد و اکنون مرغ، قند، شکر و... به وفور در بازار یافت می شود.

رئیس اتاق اصناف استان کرمانشاه گفت: مردم در صورت مشاهده گران فروشی مرغ مراتب را از طریق شماره تماس ۱۲۴ اطلاع رسانی کنند.

سلیم ساسانی خاطرنشان کرد: همچنین به دنبال بازرسی از قصابی ها، قصابان موظف شدند گوشت گوسفندی را به قیمت مصوب ۱۶۵ هزار تومان و گوشت گوساله را با نرخ ۱۵۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بفروشند.

وی با تاکید بر اینکه در قیمت نان افزایشی اعمال نشده، عنوان کرد: خبازان ضمن رعایت ساعت کاری از گرانفروشی و کم فروشی بپرهیزند.

رییس اتاق اصناف استان کرمانشاه با اشاره به اینکه اکنون وضعیت بازار کرمانشاه مطلوب است، خاطرنشان کرد: همان گونه که رئیس جمهور چند بار اعلام کردند افزایش قیمت آرد و نان اعمال نخواهد شد و نرخ ها نیز مجددا افزایش نخواهد یافت.

سلیم ساسانی تصریح کرد: بازاریان مطابق قانون و ابلاغیه ستاد تنظیم بازار اقدام کنند.

وی با بیان اینکه کالاهای اساسی به وفور موجود است، افزود: حذف ارز ترجیحی از اقدامات بسیار خوب دولت است و مردم نباید به شایعات توجه کنند.

 

قیمت نان تا پایان سال افزایش نمی یابد

محمد رضا عباسی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، با بیان اينکه در حال حاضر وضعیت بازار، نسبتا پایدار شده، اظهار داشت: مرغ بیش از نیاز بازار تولید شده و قیمت آن از ۵۹ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به ۳۹ هزار کاهش یافته است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: همچنین مازاد تولید مرغ از مرغداری ها خریداری و ذخیره می شود تا در صورت نیاز از ذخایر استراتژیک استفاده شود‌.

عباسی خاطرنشان کرد: روغن، برنج، قند و شکر و ماکارونی هم در سطح بازار موجود است و بیش از نیاز در انبارها ذخیره شده است.

وی افزود: به طور موقت در حوزه گوشت قرمز مشکلاتی ایجاد شد و عده ای درصدد افزایش قیمت آن بودند که با آنها برخورد شد و اکنون گوشت گوسفندی با قیمت دولتی ۱۶۵ هزار تومان و گوشت گوساله مخلوط به نرخ ۱۵۰ هزار تومان به وفور در قصابی ها وجود دارد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: خبری از افزایش قیمت مجدد اقلام اساسی نیست بلکه  قیمت ها نهایی است.

عباسی خاطرنشان کرد:  نظارت بر نانوایی ها نیز تشدید شده و قیمت نان همان نرخ قبلی است تا پایان سال هم افزایش نخواهد یافت.

وی افزود: در این نظارت‌ها روسای همه اتحادیه ها، بازرسان تعزیرات حکومتی، استانداری، اداره غله و خدمات بازرگانی، سازمان صمت، جهاد کشاورزی و بسیج اصناف پای کار هستند، مردم هم به عنوان بازرس هرجا تخلفاتی مبنی بر فروش آرد به صورت خارج از شبکه، تعطیلی خودسرانه، گرانفروشی و... توسط نانوایی ها یا عدم رعایت نرخ مصوب توسط قصابی ها و واحدهای عرضه کننده مرغ و احتکار انبارها را گزارش دهند‌.

عباسی گفت: طرح هدفمندی یارانه‌ها طرح خوبی است که در قالب آن قیمت تمام شده کالاها  نظیر کشورهای همسایه اعمال شده، در واقع به منظور  جلوگیری از قاچاق کالا، قیمتها هدفمند شده است.

وی عنوان کرد: با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، قاچاق کالا کاهش یافته و با توجه به‌ اینکه قبلا کالاهای اساسی به کشورهای همسایه قاچاق می شد اکنون شاهد افزایش قیمت در این کشورها هستیم.

عباسی با تاکید بر اینکه طرح هدفمندی يارانه‌ها نویدبخش روزهای خوب است، خاطرنشان کرد: به دنبال اجرای این طرح ۹ میلیارد دلاری که قبلا در قالب قاچاق به کشورهای همسایه وارد می شد، صرف پروژه های عمرانی و درمانی و نیز معیشت مردم خواهد شد و رفته رفته نرخ تورم کاهش خواهد یافت.

تشکیل ۱۹۷ پرونده احتکار کالا در کرمانشاه

قهرمان شاهی نیز در گفتگو با خبرنگار مرصاد، از تشدید بازرسی ها خبر داد و اظهار داشت: به منظور اعمال نظارت بر بازار گشتهای  بازرسی صبح و عصر در قالب چهار اکیپ در سطح شهر حضور می یابند.

وی افزود: از ابتدای سال یک هزار و ۲۸۰ پرونده تخلف با عنوان عرضه خارج از شبکه روغن، برنج و...  تشکیل شده و مجموعا ۳۱ میلیارد تومان جریمه برای متخلفان این حوزه در نظر گرفته شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه از تشکیل پنج هزار و ۱۲۹ فقره پرونده در بخش کالا و خدمات خبر داد و گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۷۸ درصدی حکایت دارد.

شاهی خاطرنشان کرد: آمار پرونده های مرتبط با گرانفروشی، کم فروشی و احتکار کالاهای اساسی از جمله گوشت، ۷۱ فقره و میزان جرائم نیز ۲۰۳ میلیون ریال بوده است.

وی افزود: در حوزه تخلفات مربوط به نان نیز ۱۲۸ فقره پرونده تشکیل شد که ۲۸۰ میلیون ریال جریمه به منظور کم فروشی، گرانفروشی، عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و عرضه خارج از شبکه آرد ‌توسط نانوایی ها در نظر گرفته شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه گفت: در حوزه تخلفات مربوط به روغن جامد و مایع نیز ۳۷ فقره پرونده به ارزش ریالی یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال جریمه تشکیل شده است.

شاهی تصریح کرد: مجموعا ۱۹۷ پرونده احتکار کالا تشکیل شده که متخلفان به پرداخت ۵۸۰ میلیارد ریال جریمه محکوم شدند‌.

وی همچنین از تشکیل ۴۵ فقره پرونده در حوزه تخلفات مرغ خبر داد و افزود: مجموع جرائم درنظر گرفته شده برای متخلفان این حوزه ۷۱۳ میلیون ریال بوده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه گفت: در حوزه احتکار آرد طی دو هفته پیش طی سه مرحله شامل احتکار ۵۳۰ کیسه ای، ۴۷۰ کیسه ای و ۱۷۰ کیسه ای آرد کشف شد که میزان جرائم صادره هم ۱۲ میلیارد تومان بوده است.

شاهی با تاکید بر اینکه در بازار کمبودی از نظر تامین کالاهای اساسی نداریم، گفت: عده ای با توجه به اجرای هدفمندی یارانه ها که با قدرت تمام توسط دولت انجام شد و ادامه خواهد یافت، از شرایط موجود سو استفاده کردند‌.

وی افزود: مردم با مشاهده هرگونه تخلف، می توانند مراتب را از طریق شماره تماس های ۱۳۵ تعزیرات حکومتی و ۱۲۴ سازمان صمت یا سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۰۱۳۵ اطلاع رسانی کنند یا به صورت‌ حضوری به واحدهای تعزیرات حکومتی مراجعه کنند.

به گزارش مرصاد، با توجه به اینکه اهداف طرح هدفمندی یارانه ها به کرات توسط دولتمردان تبیین شده و پیامدهای تخصیص ارز ترجیحی نیز بر همگان روشن شده، انتظار می رود دولت تدابیر لازم را برای اجرای هرچه مطلوب تر این طرح بیندیشد و مردم نیز درصدد همراهی دولتمردان برآیند.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها