سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 422594 10:00 - 1401/03/03

اینجا مسئولان به تماشای تاراج سرمایه های فرهنگی نشسته اند!

ویرانی "شهرتماشا" در کرمانشاه و تعلل مسئولان/ خاطراتی که تخریب شد

ویرانی "شهرتماشا" در کرمانشاه و تعلل مسئولان/ خاطراتی که تخریب شد

مرصاد نیوز: تخریب و تغییر کاربری دو سینمای قدیمی استقلال و پیروزی در کرمانشاه که از آن با عنوان پاک‌کردن حافظه فرهنگی یک شهر یاد می‌شود، نه نخستین بار است که رخ می‌دهد و نه آخرین بار!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، به ‌یادآوردن "سینما استقلال" شهر کرمانشاه کار چندان سختی نیست و احتیاج به سن و سال زیادی ندارد، با نگاهی به گذشته می‌توان ازدحام مردم در این سینما و سینماهای دیگر کرمانشاه را به‌یاد آورد.

 حال اگر از بلوار شهید بهشتی کرمانشاه گذر کنید، ساختمان تاریک و متروکه‌ای را می‌بینید که تعدادی ماشین رنگارنگ در آن پارک شده است  و با یک بنر کوچک نوشته شده: "پارکینگ عمومی شهر تماشا"! 

گویا از اوایل دهه 90 تاکنون هیچ رغبتی برای تعیین تکلیف سینما "استقلال" از سوی مسئولان دیده نشد؛ سه چهار مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کرمانشاه از آن زمان تا حالا تغییر کرده، اما به تماشای تخریب سینما نشستند! هر چند سال 1391 حجت الاسلام محمد آفتابی-مدیر ارشاد اسلامی وقت- از خرید این سینما سخن گفته بود.

آیا می شود محدوده ای که كاربری فرهنگی و هنری داشته است اکنون براحتی به پارکینگ مبدل شود؟!

ورثه مالک سینما استقلال عنوان کرده که تمایلی به احیا سینما ندارد در حالیکه در مدارک و اسناد زمین کاربری فرهنگی قید شده است

پژمان خسروی پور در گفتگو با مرصادنیوز، از فعالیت 9 سالن در قالب چهار سینما در کرمانشاه خبر داد و اظهار داشت: استقبال مردم از سینماها بد نیست و در حال رونق گرفتن بود که طی دو سال گذشته بخاطر شرایط کرونا موجب کمرنگ شدن حضور مردم شد.

کارشناس پژوهشی سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: هیئتی در وزارت ارشاد به منظور انحلال سینماها تشکیل شده که بر اساس اعلام صورت گرفته سینماهایی که طی 15 سال اخیر هیچ فیلمی در آنها اکران نشده منحل شود، البته این طرح مخالفانی هم دارد.

دو سینما در سطح شهر کرمانشاه به پارکینگ خودرو تبدیل شده است

وی به حذف دو سینمای استقلال(شهرتماشا) و پیروزی(آتلانتیک) از سطح شهر کرمانشاه اشاره کرد و گفت: متاسفانه این دو سینما به پارکینگ خودرو تبدیل شده اند.

خسروی پور خاطرنشان کرد: سینما استقلال متعلق به بخش خصوصی است که از وزارت ارشاد رایزنی هایی به منظور بازسازی با مشارکت 70 درصدی وزارت ارشاد و آورده 30 درصدی سهم مالک صورت گرفت که متاسفانه نپذیرفت.

وی تصریح کرد: همچنین به مالک آن پیشنهاد شد تا پردیس سینمایی و مجتمعی با کارکردتجاری فرهنگی با همکاری ارشاد احداث شود، اما توسط مالک این پیشنهاد هم پذیرفته نشد.

کارشناس پژوهشی سمعی بصری اداره کل ارشاد اسلامی استان بیان داشت: طی نامه ای اخیراً ورثه مالک سینما عنوان کرده که تمایلی به احیا سینما ندارد در حالیکه در مدارک و اسناد زمین کاربری فرهنگی قید شده است.

وی گفت: فعلا پرونده در دست بررسی است، همانطور که می بینید ساختمان تغییر کاربری داده و به پارکینگ تبدیل شده است.

 اتحادیه شرکت‌های خدماتی کرمانشاه بدون استعلام نوع کاربری زمین مجوز صادر می کند/  استعلام با شهرداری است

محمدهادی ارباب در گفتگو با مرصادنیوز اظهار داشت: طبق قانون جدید نظام صنفی اگر هر شخصی که زمین بلااستفاده ایی دارد و برای راه اندازی واحد صنفی اعم از پارکینگ به اتحادیه مراجعه کند، بدون استعلام مجوز صادر می شود.

رئیس اتحادیه شرکت‌های خدماتی کرمانشاه گفت: گرفتن استعلام و اینکه آیا تغییر کاربری آن واحد صنفی مجاز است یا خیر، بر عهده شهرداری است.

وی ادامه داد: این نهاد شهرداری است که اگر استعلام بگیرد و ثابت شود زمینی که کاربری تجاری، مسکونی، فرهنگی و.. داشته اما مغایر با آن استفاده شده بایستی با متخلفان برخورد کند.

ارباب با اشاره به اینکه قبلا استعلام از طریق اتحادیه شرکتهای خدماتی گرفته می شد، خاطرنشان کرد: اما مدتی است که این قانون تغییر کرده و تنها برای تشکیل پرونده مالیاتی، اتحادیه از اداره دارایی و امور مالیاتی استعلام می گیرد. و در نهایت شخص متقاضی به امور اماکن مراجعه می کند تا مابقی ضوابط را طی کند.

وی گفت: با توجه به مصوبه شورای شهر کارشناسان شهرداری با توجه به درآمدزایی پارکینگها مبلغی از مالکان آنها دریافت می کنند بنابراین بررسی نوع کاربری آن زمین با شهرداری است.

رئیس اتحادیه شرکت‌های خدماتی کرمانشاه با اشاره به اینکه ما با تغییر کاربری فرهنگی هنری به پارکینگ موافق نیستیم افزود: این پارکینگ شهرتماشای سینما استقلال هم که خصوصی است از موارد فوق الذکر مستثنی نخواهد بود.

مجوز صدور پارکینگ را اتحادیه پارکینگ داران که تحت نظر اصناف است، صادر می کند

امیر حیدریان در گفتگو با  شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: مجوز صدور پارکینگ را اتحادیه پارکینگ داران که تحت نظر اصناف است، صادر می کند و تنها از شهرداری استعلام گرفته می شود.

رئیس مشاغل شهری شهرداری کرمانشاه افزود: در گذشته عده ای که مالک زمین شخصی بودند در قبال مجوز، مبلغی هزینه به شهرداری پرداخت می کردند.

وی ادامه داد: شهردار جدید کرمانشاه بر این عقیده است که پارکینگهای سطح شهر کرمانشاه استانداردهای لازم را ندارد.

حیدریان گفت: طبق دستورالعمل جدید باید استانداردهای لازم از جمله دوربین مداربسته، راه بند، شن ریزی زمین، تابلوی قیمت گذاری، استعلام سوء پیشینه افراد انجام شود و سپس مجوز صادر شود.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا آیین نامه ای تعریف و به اطلاع شهردار رسانده شد اما اتحادیه پارکینگ داران بخاطر سختی شرایط آن و عدم منفعت برای آنها، نپذیرفتند.

رئییس مشاغل شهری شهرداری کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه پارکینگ شهرتماشای سینما استقلال خصوصی است، افزود: باید از قوانین موجود پیروی کند و با اتحادیه به تفاهم برسند.

وی گفت: تنها چهار پارکینگ در سطح شهر متعلق به شهرداری است مابقی خصوصی هستند.

حیدریان با تاکید بر اینکه پیروی از قوانین مدون شده نیازمند گذر زمان و تاحدودی اهرمهای فشار است، گفت: امید است در آینده شاهد پارکینگهای استاندارد در سطح شهر باشیم.

به گزارش مرصادنیوز، بايد توجه داشت كه امور فرهنگی، اساس و پايه اكثر مسائل اجتماعی است که با پيشرفت يا عدم پيشرفت يک جامعه رابطه مستقيم دارد.

 از نوستالژی سينما استقلال(شهرتماشا)، اكنون چهره‌ای ناخوشايند در منظر شهری کرمانشاه به صورت مخروبه‌ای بر جای مانده كه اميد است با انتشار اين گزارش، مسئولان فرهنگی، شهرداری، شورای شهر و سایر ارگانهای ذیربط در خصوص تعيين تكليف اين محدوده كه در یکی از نقاط مركزی شهر کرمانشاه قرار دارد با مالک آن مذاكره كرده تا هر چه زودتر اين وضعيت ناخوشايند تغيير يابد.

حال باید منتظر ماند، پارکینگ بی جان شهر تماشا ی کرمانشاه جایش را به یک مکان فرهنگی-هنری، تجاری و سینمایی می‌دهد یا خیر؟ 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها