سرویس: اجتماعی کد خبر: 425191 08:42 - 1401/05/14

رئیس نظارت بر بهداشت عمومی اداره دامپزشکی کرمانشاه:

۲۹ تیم نظارتی دامپزشکی در ایام محرم به مردم خدمات رسانی می کنند/الزام کشتارگاه‌ها برای ارائه خدمات در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی

۲۹ تیم نظارتی دامپزشکی در ایام محرم به مردم خدمات رسانی می کنند/الزام کشتارگاه‌ها برای ارائه خدمات در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی

مرصاد نیوز:رئیس نظارت بر بهداشت عمومی اداره دامپزشکی کرمانشاه گفت: ۲۹ تیم نظارتی ثابت و سیار متشکل از ۱۴ تیم ثابت و ۱۵ تیم سیار بر کشتارگاه‌های استان کرمانشاه در ایام محرم نظارت خواهند کرد.

رامین سمیعیان در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز ، اظهار داشت: با توجه به‌ فرا رسیدن ماه محرم و در پیش داشتن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه مطابق هرساله به کشتارگاه ها اعلام کرده در صورت مراجعه افراد برای ذبح دام آمادگی ارائه خدمات رایگان را داشته باشند.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: کشتار دام تحت نظارت بازرسین بهداشتی و ناظرين ذبح شرعی مستقر در کشتارگاه‌ها انجام می شود.

سمیعیان خاطرنشان کرد: ادارات دامپزشکی در شهرستان های استان کرمانشاه، مکاتبات لازم را با شهرداری ها در خصوص الزام کشتارگاه‌ها به ارائه خدمات در روزهای عاشورا و تاسوعای حسینی انجام داده اند.

وی افزود: ۲۹ تیم نظارتی ثابت و سیار متشکل از ۱۴ تیم ثابت و ۱۵ تیم سیار بر کشتارگاه‌های استان کرمانشاه نظارت خواهند کرد.

سمیعیان گفت: با مراجعه افراد به ادارات دامپزشکی شهرستان ها، اگر قصد ذبح دام در منزل را داشته باشند، تیم های ثابت برای معاینه لاشه دام به منزل آنها مراجعه خواهند کرد.

وی عنوان کرد: همچنین ۱۵ تیم سیار در نقاط مشخصی در سطح شهرستانها مستقر می شوند و در صورت برقراری تماس تلفنی از سوی مردم این تیم ها به محل عازم خواهند شد.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: همچنین به دنبال انجام مکاتبات با کمیته امداد و بهزیستی، آمادگی کشتارگاه ها برای کشتار دام نذری که به مراکز حمایتی تحویل خواهند شد، اعلام شده است.

سمیعیان تصریح کرد: کشتارگاه ‌ها آمادگی دارند، دام کشتار شده را پس از طی مرحله پیش سرد با خودروهای مجاز به مراکز حمایتی یا هیئات مذهبی تحویل دهند.

وی افزود: در راستای جلوگیری از انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام، با توجه به اینکه شرایط  برای انتقال بیماری تب کریمه کنگو بسیار مساعد است، توصیه می کنیم حداقل ۲۴ ساعت گوشت در دمای صفر تا چهار درجه یخچال نگهداری شود.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: در فصل تابستان، تزاید کنه انتقال دهنده ویروس تب کریمه کنگو باعث افزایش فعالیت این کنه می شود، در نتیجه انتشار این بیماری در فصل گرم سال بیشتر است برهمین مبنا توصیه می شود گوشت باید حداقل ۲۴ ساعت در دمای یخچال نگهداری شود‌.

سمیعیان با بیان اینکه در مرحله جمود نعشی به دنبال فعل و انفعالات صورت گرفته، گوشت اسیدی می شود و اگر ویروس تب کریمه کنگو هم داخل لاشه باشد با اسیدی شدن لاشه از بین می رود، گفت: در این صورت خطر انتقال بیماری مذکور به مصرف کننده از بین می رود.

وی خواستار پرهیز از کشتار دام مقابل هیئات مذهبی و دسته جات عزاداری شد و افزود: با توجه به مباحث مربوط بهدروانشناسی کشتار دام مقابل دید کودکان و مسائل غیر بهداشتی ناشی از سرازیر شدن خونابه کشتار و تزاید حشرات و ایجاد بوی تعفن همچنین به منظور سلامت گوشت مصرفی، توصیه می شود که دام حتما در کشتارگاه کشتار شود و از کشتار دام در سطح معابر و هیئات مذهبی جلوگیری به عمل آید.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها