سرویس: اجتماعی کد خبر: 425816 19:08 - 1401/06/26

یادداشت:

کربلا و سهم ما

کربلا و سهم ما

مرصاد نیوز: ماجرای کربلا در سه موضوع، ایستادگی در برابر ظلم و تعدی امربه معروف و نهی از منکر و محبت و عاطفه آثار و نتایج و برکات معنوی و مادی برای ما دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، کوروش عبدی* در یادداشتی نوشت: در تاریخ بشر، اتفاقات، جنگها و انقلابهای متعددی صورت گرفته است و به مرور زمان به فراموشی و نهانخانه حافظه تاریخ سپرده شده است اما  نزدیک به 14 قرن از این ماجرا و تلنگر تاریخی به بشر می گذرد که چراغ آن هنوز خاموش نشده است و راهکاری برای زندگی بشریت روشن نموده که حرارتی در وجود بشریت ایجاد نموده که خاموش نشدنی است.     ‌                                                                                                                                                                    

ماجرای کربلا دارای درسها و عبرتهای بسیاری است که فقط در سطح اقیانوس عظیم کربلا نمانیم و به غواصی مرواریدها و مرجانهای زیبای این واقعه ظاهرا تلخ اما در حقیقیت زیبا  بپردازیم و بایستی در نقطه ای بایستیم که سهم خویش را از کربلا دریافت و منتشر کنیم که به طور اجمالی در 3 موضوع به آثار و نتایج و برکات مادی و معنوی آن برای زندگی بشر امروزی می پردازیم.                                                                                                                        

 اولین برداشت ما از کربلا، ایستادگی در برابر ظلم و تعدی در تمام مراتب و سطوح در اقصی نقاط عالم است و روحیه آزادگی امام حسین(ع) برای تمام انسانها مایه افتخار و استفاده است.آنجا که حضرت علی(ع)، می فرمایند: (( و لاتکن عبد غیرک و قد جعلک ا... حرا)).                                                                                                          

دومین موضوع، امر به معروف و نهی از منکر است که متاثر از روحیه حق طلبی و آزادگی ایشان است.همه ما به  این موضوع در زندگی خویش اذعان و اعتراف داریم و شاید نحوه اجرای آن موجبات ایجاد جبهه منفی و احیانا عوارض نامطلوب آن می شود و بایستی بر روی این جنبه با شرایط آن بیشتر دقت کنیم.                                              

سومین مورد مربوط به محبت و الفت و عاطفه است که در تمام سیر مراحل حرکت آن حضرت از مدینه تا کربلا نمایان و جاری است؛ یعنی جاذبه حسینی موجب ایجاد سیلان جاذبه در زمان خویش و تمام دوران گشته و این جنبه به عنوان جذاب ترین مورد کربلا باعث محبت و دلبستگی در روابط خانوادگی، روانی، برخورد با مردم و اجتماع و... خواهد شد  که امید است مسئولین با حضور بیشتر در بین مردم و گوش دادن به سخنان مردم و واقعیتهای اجتماع، راهکارهای منطقی را پیگیری کنند.                                                                                                                                    

والسلام علی من اتبع الهدی

 

*کارشناس ارشد علوم تربیتی

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها