سرویس: اجتماعی کد خبر: 432919 18:01 - 1402/01/11

مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه:

استان کرمانشاه از لحاظ خدمات بیمه‌ای در بین سازمان‌های بیمه کشور سرآمد است

استان کرمانشاه از لحاظ خدمات بیمه‌ای در بین سازمان‌های بیمه کشور سرآمد است

مرصاد نیوز: مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه، با حضور در دفتر پایگاه خبری مرصاد، به بررسی عملکرد این سازمان پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه با حضور در دفتر مرصاد در گفتگوی صمیمانه‌ای کارنامه‌ عملکردی این سازمان را در سال 1401 تشریح کرد.

وی همچنین در خصوص خدمات حضوری و غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی، تغییرات حقوق و دستمزد پرداختی این سازمان در سال جدید توضیحاتی ارائه دادند.

اسکندر کاکایی ضمن تبریک سال نو، اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه در سال 1401، تعداد بیمه‌شدگان اصلی‌اش به 261 هزار و هشت‌صد و چهل نفر افزایش پیدا کرد که این رقم در مقایسه با سال 1400، 7/1درصد افزایش بیمه‌شده اصلی تحت پوشش داشته است.

وی افزود: تعداد مستمری‌بگیران اصلی تأمین اجتماعی 80هزار و 440 نفر افزایش پیدا کرده که نسبت به سال قبل 35/6 درصد افزایش مستمری‌بگیر داشته است.

کاکایی در خصوص دسته‌بندی و تعداد بیمه‌شدگان گفت: در مجموع تعداد بیمه‌شده‌ اصلی، تبعه‌ مستمری‌بگیر اصلی و تبعه تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی در استان کرمانشاه به 781هزار نفر افزایش پیدا کرده است. این تعداد بیمه‌شده‌ی اصلی در قالب پوشش‌های بیمه‌ای اجباری، اختیاری، راننده، قالی‌بافی، ساختمانی، خادمین مساجد، زنبورداران، توافقی و بیمه بیکاری درمجموع تعریف می‌شوند و سازمان تأمین اجتماعی دارد تعهدات و خدمات خود را ارائه می‌دهد.

مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه در توضیح انواع بیمه‌ها و خدمات سازمان چنین بیان کرد: 

بیمه‌شده اجباری: بیمه‌شده‌هایی هستند که کارفرما داشته و از کارفرما مزد دریافت می‌کنند. در استان کرمانشاه این نوع بیمه در پایان 1400، 149 هزار نفر داشتیم که به 152هزار و 746 نفر افزایش پیدا کرده است که این یک شاخص مثبت برای اداره کل تأمین اجتماعی استان کرمانشاه و حوزه‌ی کار و اشتغال در استان کرمانشاه محسوب می‌شود.

طبق میانگین‌گیری که از سال 1390 تا سال 1400 انجام شده، تقریباً می‌توان گفت که هرسال در تأمین اجتماعی استان کرمانشاه، 1270 نفر افزایش بیمه‌ اجباری داشتیم اما در سال 1401 ما بحمدالله 3هزار و 300 نفر بیمه‌شده‌ی اجباری داشتیم. یعنی رشد بیمه‌شدگان اجباری‌ در طی یک دهه گذشته بالاترین رشد را داشته است. این در واقع نشان‌دهنده‌ فعالیت‌هایی بوده که دولت سیزدهم در راستای اشتغال انجام داده است و برای تأمین اجتماعی استان کرمانشاه افتخاری است که در سال گذشته کسب شد.

بیمه‌شده‌های مشاغل آزاد(بیمه‌ایرانیان): تعداد 41هزار و 423 نفر بیمه‌شده مشاغل آزاد داشتیم که در سه نرخ مختلف 12، 14 و 18 درصدی، حق بیمه پرداخت می‌کنند. 12 درصدی فقط بازنشستگی دارد، 14 درصدی هم بازنشستگی و هم فوت قبل از بازنشستگی را شامل می‌شود. 18درصدی هم که کامل‌ترین بیمه در راستای بیمه‌ ایرانیان یا همان بیمه مشاغل آزاد ما هست که بیمه‌شده خودش حق بیمه پرداخت می‌کند هم بازنشستگی، هم از کارافتادگی و هم فوت را شامل می‌شود و همه‌چیز را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در این نوع بیمه، بیمه درمان به‌صورت آزاد و اختیاری است. یعنی بیمه‌شده اجازه دارد بیمه درمان داشته باشد و اجازه دارد نداشته باشد. اگر به ازای هر دفترچه ماهانه 92هزار تومان پرداخت کند می‌تواند برای خودش و افراد تبعه‌اش بیمه خدمات درمانی تهیه کند.

لازم به ذکر است که در خصوص بیمه خدمات درمانی، بیمه‌شده ‌یا برای خودش و افراد تبعه‌اش، برای همه یا بیمه درمان می‌گیرد یا اصلاً نمی‌تواند بگیرد. یعنی نمی‌تواند برای تعدادی از افراد تبعه‌اش بگیرد و برای تعداد نگیرد به‌طور مثال در یک خانواده 4 نفری برای دو نفر بیمه خدمات درمانی بگیرد و برای دو نفر نگیرد، یا برای 4 نفر درخواست بیمه درمان می‌دهد یا برای هیچ‌کدام شامل نمی‌شود.

بیمه زنان خانه‌دار: یکی از بیمه‌هایی که در سال 1401 خیلی روی آن فعالیت انجام دادیم و انتظار این را داریم که آحاد جامعه استان کرمانشاه از آن نهایت استفاده را ببرند، بیمه‌ ایرانیان بود که مهم‌ترین بخش آن بیمه زنان خانه‌دار است. در خصوص بیمه زنان خانه‌دار در پایان سال 1401، ما 8هزار و 731 نفر را تحت پوشش قرار دادیم. 

در خصوص بیمه زنان خانه‌دار، بعد از بازنشستگی این افراد علاوه بر اینکه می‌توانند حقوق خود را دریافت کنند، به‌صورت هم‌زمان حقوق شوهرش هم دریافت کنند. فرزندان می‌توانند هم حقوق خود را بگیرند و هم حقوق مادر را و توأمان می‌توانند دو حقوق را دریافت کنند. اگر هم یک زنی شوهرش فوت کرده و مجدداً می‌خواهد ازدواج کند، حقوق شوهر فوت‌شده را می‌تواند دریافت کند و در صورت زندگی جدیدش، حقوق قبلی او قطع نخواهد شد.

بیمه دانشجویان: در خصوص بیمه دانشجویان، در حدود 822 نفر را تحت پوشش بیمه دانشجویان قرار دادیم. سازمان تأمین اجتماعی تا سال‌های قبل فقط بیمه‌هایی را پوشش می‌داد که کارفرما داشته و رابطه مزدبگیری داشتند. اما این روش و رویکرد تغییر پیدا کرد و در راستای طرح پوشش فراگیر به تمام کسانی که سن آن‌ها بین 18 تا 50 سال سن دارند، در راستای بیمه‌ی ایرانیان به شرطی که کارفرما نداشته باشند و رابطه مزدبگیری با کسی نداشته باشند، خود این افراد می‌تواند با حضور در تأمین اجتماعی از طرح بیمه‌ایرانیان استفاده کنند و خودشان را تحت پوشش قرار بدهند.

هزینه سفر: در ادامه تعهدات کوتاه‌مدت می‌توان به هزینه سفر اشاره کرد. حال این سؤال ایجاد می‌شود که هزینه سفر چیست؟

در باب هزینه سفر که یکی از مزایای تأمین اجتماعی هست باید گفت اگر کسی بیمار شود و آن پزشکی که بیماری‌اش را بررسی می‌کند، چه از لحاظ بیمارستان، چه از نظر پزشک، در استان خودش امکان درمان وجود نداشته و نیاز باشد به استان دیگر و شهر دیگر رفته و برای درمانش اقدام کند، سازمان تأمین اجتماعی علاوه بر اینکه طبق تعرفه باید از لحاظ درمان بیمه‌شده را تحت پوشش قرار بدهد، هزینه‌ای هم برای همراه بیماری که اعزام می‌شود در راستای حمایت از بیمه‌شده اصلی تحت عنوان هزینه سفر در نظر می‌گیرد.

بیمه‌شده با ارائه گواهی و اسناد و مدارک پزشکی خود به تأمین اجتماعی بر اساس بُعد مسافت و به ازای هر کیلومتر مبلغ تحت عنوان هزینه سفر دریافت می‌کند و علاوه بر آن به ازای نفری هم که همراه بیمار اعزام می‌شود مبالغی که به‌صورت مقطوع که از طرف تأمین اجتماعی تعیین می‌شود تحت عنوان هزینه همراه بیمار پرداخت خواهد شد.

در باب روند دریافت هزینه سفر باید گفت ابتدا پزشک تائید می‌کند که بیمه‌شده باید به‌طور مثال در تهران باید درمان شود، با ارائه آن گواهی و اسناد و مدارک پزشکی خود به تأمین اجتماعی بر اساس بُعد مسافت و به ازای هر کیلومتر مبالغی را پرداخت می‌کنیم علاوه بر آن به ازای نفر هم که اعزام می‌شود مبالغی که به‌صورت مقطوع از طرف تأمین اجتماعی تعیین می‌شود تحت عنوان هزینه همراه بیمار پرداخت خواهد شد.

مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در سال 1401، 3هزار و 600 نفر رو تحت پوشش بیمه بیکاری قراردادیم و علاوه بر حقوق، سابقه هم برای این عزیزان لحاظ کردیم. 

کسی که بیمه بیکاری از تأمین اجتماعی دریافت می‌کند هم حقوق از ما می‌گیرد و هم به ازای آن ماهی که حقوق می‌گیرد، سابقه بیمه هم برای او منظور خواهد شد.

بیمه بیکاری: کسی که بیمه بیکاری از تأمین اجتماعی دریافت می‌کند هم حقوق از ما می‌گیرد و هم به ازای آن ماهی که حقوق می‌گیرد، سابقه هم برای او منظور خواهد شد و برای بازنشستگی‌اش لحاظ خواهیم کرد.

حُسن بیمه بیکاری این است که حداقل حقوقی که حق او هست، به او پرداخت می‌شود و اگر بیش از این به او تعلق گرفت، حق بیمه‌شده را به او پرداخت می‌کند. برخی از بیمه‌های بیکاری بیش از حداقل دریافت می‌کنند به‌طور مثال در سال گذشته که حداقل حقوق 4200 بود ما پرداخت حقوق 10 میلیون تومانی را داشتیم.

این حداقل یا حداکثر دستمزدی که بیان کردم بستگی به آخرین سه ماه دستمزد قبل از بیکاری دارد و در واقع 55 درصد میانگین 3ماه آخر حقوق دریافت را به بیمه‌شده پرداخت می‌کنیم. این درصد پرداختی به ازای فرزندان بیمه‌شده تا 85 درصد میانگین حقوق دریافتی سه ماه آخر هم می‌تواند افزایش پیدا کند به شرطی که هیچ‌وقت مبلغ بیمه واریزشده برای او از حداقل دستمزد کمتر نباشد که در آن صورت بیمه بیکاری به فرد تعلق نمی‌گیرد.

کمک‌هزینه ازدواج: در مورد کمک‌هزینه ازدواج هم که در قالب تعهدات کوتاه‌مدت لحاظ می‌شود باید گفت که میانگین 24 ماه قبل از ازدواج به شرطی که در طی 5 سال گذشته، حداقل سابقه دو سال پرداخت حق بیمه داشته باشد. در هنگام ازدواج(عقد) قطع ارتباط نکرده باشد و عقد او دائم باشد و از کمتر از حداقل دستمزد بیمه پرداخت نکرده باشد، به بیمه‌شده کمک‌هزینه ازدواج(هدیه ازدواج) پرداخت می‌کنیم. حال اگر همسر فرد هم بیمه‌شده باشد و این شرایط گفته‌شده در او صدق کند، همین هدیه ازدواج هم به همسر بیمه‌شده‌ تعلق می‌گیرد.

برای دریافت کمک‌هزینه ازدواج از طریق سامانه آنلاین es.tamin.ir درخواست بدهند و شماره‌حساب معرفی کنند، تا پایان همان روز معمولاً پرداخت می‌شود. البته صادقانه بگویم کسانی که در پایان سال 1401 درخواست کردند، این پرداخت به علت مواجه‌شدن با مشکلات نقدینگی و عدم پرداخت تعهدات دولت به تأمین اجتماعی با مشکل پرداخت مواجه شدیم. امیدواریم که با حمایت‌هایی که دولت در سال جدید از تأمین اجتماعی خواهد داشت این پرداخت‌ها بروز باشد. البته این نوید را می‌دهم که در بدترین حالت زمان پرداخت کسانی که درخواست کمک‌هزینه ازدواج یا همان هدیه ازدواج را در سامانه ثبت کرده‌اند تا 15 فروردین امسال پرداخت خواهد شد.

بیمه کشاورزی: با توجه به اینکه استان کرمانشاه یک استانی فعال در زمینه‌ کشاورزی هست، کشاورزان با پرداخت تنها 7درصد می‌توانند خود را بیمه کنند و دولت هم 20درصد آن را به‌جای کارفرما پرداخت می‌کند. بنده می‌توانم این ادعا را داشته باشم که سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه در بین استان‌های دیگر کشور یکی از استان‌های سرآمد بوده است و در تمام شعبات ما در موضوع بیمه کشاورزی خیلی خوب ورود کرده و تحت پوشش قرار داده‌اند. 

این بیمه شامل کسانی می‌شود که دارای زمین کشاورزی که از نوع دیم و چه از نوع آبی هستند و کارگر در آنجا فعالیت می‌کند با ارائه اسناد و مدارک می‌تواند از خدمات کامل یک بیمه یعنی فوت، بازنشستگی، از کارافتادگی بهره‎‌ مند شود و با پرداخت حدوداً 500هزار تومان ماهیانه حق بیمه‌ این امر صورت می‌گیرد.

بیمه کارگران ساختمانی: بیمه‌ای است که در استان کرمانشاه حق بیمه‌ کمتری پرداخت می‌کنند و در استان کرمانشاه تعداد بیمه‌شده‌های کارگران ساختمانی 18هزار و 400 بیمه‌شده اصلی تحت پوشش بیمه کارگران ساختمانی هستند.

سازمان تأمین اجتماعی در کل کشور بالغ‌بر 4 میلیون و 300هزار نفر مستمری‌بگیر اصلی تحت پوشش قرار داده است، آماری که در 22 اسفندماه طی نشست مدیران تأمین اجتماعی کشور در تهران داشتیم، معادل بودجه 30درصد بودجه کل کشور به سازمان تأمین اجتماعی برای پرداخت هزینه‌های این سازمان در یک سال اختصاص‌یافته است که مبلغ بسیاری است. یعنی بالغ‌بر 33 هزار میلیارد تومان هزینه‌ این سازمان در یک سال است. در استان کرمانشاه پرداختی به مستمری‌بگیران مبلغی در حدود 392 میلیارد تومان است.

مبالغی که سهم دولت هست، اکثراً به‌صورت دیون دولت باقی می‌ماند که اگر پرداختی هم صورت بگیرد بسیار با تأخیر انجام می‌گیرد و اگر کاهش ارزش پولی را نسبت به سال‌های گذشته را در نظر بگیرید و این عدم پرداخت بدهی‌ طی دهه‌های گذشته در برخی جاها کار را سخت کرده است.

کاکایی افزود: تعهدات کوتاه‌مدت و بلندمدت در سازمان تأمین اجتماعی توسط ستاد مرکزی انجام می‌گیرد. تمام وصولی‌های سازمان نیز به همین صورت است و به ستاد مرکزی واریز می‌شود و به‌حساب تأمین اجتماعی استان‌ها یک ریال حق بیمه واریز نشده و از آن حقوقی هم پرداخت نمی‌شود و همه‌اش به‌صورت متمرکز انجام می‌گیرد. 

وی گفت: سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه در سال 1401 در خصوص تعهدات کوتاه‌مدت و بلندمدت بالغ‌بر 46هزار و 660 میلیارد ریال در استان کرمانشاه مزایا پرداخت شده که اگر بخواهیم میانگین بگیریم و این مبلغ را به تومان تبدیل کنیم، ماهی 392میلیارد تومان فقط مستمری بلندمدت توسط تأمین اجتماعی پرداخت‌شده است. این رقم، رقم بالایی هست که از تعهدات خودمان می‌دانیم.

الحمدالله تمام مزایایی که طبق قانون بر ذمّه سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه بوده تا پایان سال 1401 و قبل از عید به‌صورت کامل پرداخت شد و هیچ پرداختی به سال 1402 موکول نشد.

انتظار داریم که دولت همان‌طور که از سایر صندوق‌ها حمایت می‌کند، از تأمین اجتماعی هم حمایت کند.

انتظار داریم که دولت همان‌طور که از سایر صندوق‌ها حمایت می‌کند، از تأمین اجتماعی هم حمایت کند که بتوانیم چه از لحاظ درمان و چه از لحاظ پرداخت حقوق و مزایا خدمات و تعهدات کوتاه‌مدت و بلند، خدمات  بهتری را ارائه بدهیم.

تعهدات کوتاه‌مدت ما شامل تعهدات بیمه بیکاری، غرامت دستمزد، ایام بیماری، کمک‌هزینه بارداری، اروتز و پروتز (شامل سمعک، عینک، کفش، صندلی و ...) هست و همچنین در مواردی که بیمه‌شده نیاز دارد و پزشک آن را تائید می‌کند طبق دستورالعمل‌های تعریف‌شده پرداخت می‌کنیم.

تعداد کارگاه‌های ما در سال 1401 به 20 هزار 13 کارگاه ارتقاء پیدا کرده است که افزایش 79/8 درصدی تعداد کارگاه‌های تحت پوشش بیمه نسبت به سال 1400 داشته‌ایم.

کاکایی در خصوص تعداد کارگاه‌های استان کرمانشاه در سال 1401 گفت: تعداد کارگاه‌های ما در سال 1401 به 20 هزار 13 کارگاه ارتقاء پیدا کرده است که افزایش 79/8 درصدی تعداد کارگاه‌های تحت پوشش بیمه نسبت به سال 1400 داشته‌ایم. کارگاه می‌تواند که یک کارگاه کشاورزی باشد که یک نفر بیمه‌شده داشته باشد، می‌تواند مانند یکی از شرکت‌های بزرگ مانند شرکت سیمان باشد که بالغ‌بر 500 نفر در آن کار می‌کنند و بیمه پردازی دارند.

وی افزود: در سال 1401، بالغ‌بر 50 هزار مورد بازرسی از کارگاه‌های سطح استان داشتیم. این موضوع سبب شد که چیزی نزدیک به 3هزار و 516 بیمه‌شده‌ جدید به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه اضافه بشود. سازمان تأمین اجتماعی، سازمانی‌ است که به آحاد مردم از طریق منابع و سرمایه‌گذاری‌هایی که دارد و حق بیمه‌ای که پرداخت می‌کند خدمات ارائه می‌دهد. 

وی با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی استان کرمانشاه در دو مدیریت کاملاً جداگانه تحت عنوان مدیریت درمان و مدیریت بیمه‌ای در حال فعالیت است، گفت: در مدیریت درمان، جناب دکتر حجتی‌پور و در مدیریت بیمه‌ای بنده انجام‌وظیفه می‌کنم.

افزایش دستمزدی که برای سال 1402 لحاظ شده است، 27درصد افزایش حقوق اعمال‌شده است. یعنی حداقل دستمزد روزانه به 176 هزار و 942 تومان و هشت ریال تبدیل‌شده است. در سایر سطوح ما افزایش حقوق 21درصدی را داریم

کاکایی در خصوص افزایش حقوق و دستمزد در سال جدید چنین بیان کرد: افزایش دستمزدی که برای سال 1402 لحاظ شده است، 27درصد افزایش حقوق اعمال‌شده است. یعنی حداقل دستمزد روزانه به 176 هزار و 942 تومان و 8 ریال تبدیل‌شده است. در سایر سطوح ما افزایش حقوق 21درصدی را داشته‌ایم به‌علاوه یک مبلغ ثابت 83.596 ریال. حداکثر دستمزد روزانه پرداختی توسط تأمین اجتماعی هم 7برابر حداقل دستمزد روزانه است و بیشتر از آن تأمین اجتماعی نمی‌تواند پرداخت کند.

حداقل دستمزد یک بیمه‌شده‌ی اجباری(کسانی که کارفرما دارند) در سال 1402 بالغ‌بر 7 میلیون است

لذا اگر این مبلغ را به دستمزد ماهانه تبدیل کنیم، حداقل دستمزد ماهانه به 5میلیون و 308 هزار تومان تبدیل‌شده است. برای کسانی که در کارگاه‌ها مشغول کار هستند و کارفرما دارند، 1میلیون و 100 هزار تومان هم اقلام مصرفی، به‌علاوه 650 هزار تومان هم حق مسکن در نظر گرفته‌شده است. حداقل دستمزد یک بیمه‌شده‌ی اجباری(کسانی که کارفرما دارند) در سال 1402 بالغ‌بر 7 میلیون می‌باشد.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان کرمانشاه،به سامانه‌های غیرحضوری پاسخگو نیز اشاره کرد:

1- سامانه 1420: سامانه‌ی ۱۴۲۰ که راه‌اندازی کرده‌ایم، سامانه‌ای است که به‌صورت ۲۴ ساعته توسط کارشناسان مربوطه در ۳ نوبت مختلف پاسخگو هستند. یعنی کسی از طریق سامانه ۱۴۲۰ اقدام کند، قسمت‌های مختلف را به او معرفی می‌کنند و با شماره‌گیری به کارشناس مربوطه وصل خواهد شد و به سؤالات در تمام موضوعاتی که سازمان تأمین اجتماعی دارد فعالیت می‌کند پاسخ می‌دهند.

2- سامانه‌ی غیرحضوری es.tamin.ir: که بالغ‌بر ۴۰ خدمت سازمان تأمین اجتماعی از طریق این سامانه ارائه می‌شود سامانه‌ای هست که هم به بیمه‌شده، هم کارفرما و هم به مستمری‌بگیران خدمات ارائه می‌دهد و روزانه توسط کارشناسان امر باید کنترل شود و اگر هم مشکلی نداشته باشند روزانه کارها صورت می‌گیرد، البته اگر درخواستی نیاز به بررسی کارشناس در شعبه باشد، ممکن است نیاز به بیش از یک روز بررسی داشته باشد.

3- سامانه‌ی #1420*4*: سامانه‌ای است که برای ارائه خدمات درمانی. یعنی با شماره‌گیری این کد دستوری هم می‌توانیم به خدمات درمان سازمان تأمین اجتماعی و این‌که آیا شامل می‌شود یا نمی‌شود، دسترسی داشته باشیم و هم می‌توان آخرین سابقه پرداختی بیمه و دستمزد پرداختی خود را مشاهده کنید و این‌که کارفرما چقدر بیمه برای شما به‌حساب ریخته است.

مدیر کل سازمان تامین اجتماعی استان کرمانشاه در پایان ضمن تشکر از زحمات دست‌اندرکاران پایگاه خبری مرصاد، گفت: امیدواریم ارائه خدمات این سازمان آن‌قدر خوب باشد که منجر به افزایش ضریب پوشش بیمه‌ای در استان کرمانشاه باشیم. بنده می‌توانم این ادعا را داشته باشم که سازمان تأمین اجتماعی در ارائه تعهدات غیرحضوری یکی از سازمان‌های سرآمد هست که امیدواریم این مهم را ارتقا بدهیم و پایدار باشد.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها