مرصاد نیوز ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴

چرا ۳ نخست وزیر لبنان به خدمت شاه سعودی رفتند؟+عکس

مرصادنیوز: سه نخست وزیر اسبق لبنان امروز با سفر به عربستان با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در شهر جده دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، در این سفر روابط دوستانه بین عربستان و لبنان شد بررسی و عربستان بر تمایل فراوان خود به حفظ امنیت لبنان و ثبات آن و اهمیت حفظ این کشور در چارچوب محیط عربی تاکید کرد.

در این دیدار همچنین آخرین تحولات عرصه لبنان بررسی شد.

شاه سعودی در این دیدار گفت: خدشه وارد شدن به اهل سنت در لبنان به منزله خدشه به ما در عربستان است.

شبکه " LBCI" لبنان درباره این دیدار گزارش داد: نجیب میقاتی، فواد سنیوره و تمام سلام نخست وزیران اسبق لبنان در این دیدار خواهان حمایت از جایگاه نخست وزیری لبنان و سعد حریری نخست وزیر شده اند و پاسخ شاه سعودی این بود که عربستان از هر آنچه در راستای خدمت به لبنان باشد، حمایت می کند.

فواد سنیوره هنگام ورود به فرودگاه جده همراه با میقاتی و سلام گفت: سفر به عربستان مهم است. ما به عربستان می آییم که همواره روابطی بسیار خوب با لبنان داشته است. بی شک لبنان و منطقه در دوره ای دشوار به سرمی برد و به علت این تحولات بزرگ ضروری است که به اصول اساسی بازگشت که همه لبنانی ها را گردهم می آورد. مهم بازگشت به توافقنامه طائف و پایبندی بیشتر به این توافقنامه و قانون اساسی نشات گرفته از آن است.

سنیوره افزود: شنیدن این گفته در اینجا و آنجا قابل قبول نیست که ما می خواهیم به خاطر عدم تمایل خود، قانون (اساسی) را تغییر دهیم یا آن را اجرا کنیم. باید همچنین بر احترام به قوانین عربی و احترام به اجماع عربی تاکید کرد. این راهی است که لبنان باید از طریق آن با چالش ها مواجه شود زیرا با این شرایط دشوار برورو هستیم و برخی نیز تلاش می کنند که لبنان را به کیس بوکس خود تبدیل کنند. ما نمی خواهیم که کشور ما صحنه نبرد بین قدرت های بزرگ باشد و از این رو باید در گفتار و رفتار سیاست بی طرفی را دنبال کرد.

وی گفت: سعد حریری ما را مامور کرد تا پیام لزوم تقویت روابط دوجانبه بین لبنان و عربستان را برسانیم که این پیام همواره بیانگر میزان احترام عربستان به آزادی و حاکمیت لبنان است.

تمام سلام نیز به نوبه خود این سفر را طبیعی و مهم و برای تقویت تماس ها با عربستان توصیف کرد.

وی گفت: چشم انتظار تقویت روابط و تماس با عربستان به ویژه در سایه شرایط دشوار منطقه هستیم و امیدواریم که نتایج این سفر برای لبنان و لبنانی ها مفید باشد.

سفر همزمان سه نخست‌ وزیر اسبق لبنان به عربستان و محتوای دیدار و گفته های سنیوره نشان از تحولات جدیدی در عرصه لبنان و برنامه جدید عربستان برای این کشور دارد.

به نظر می‌رسد این سفر در راستای تلاش‌های عربستان برای حل و فصل شکاف ها و اختلاف های داخلی بین جریان های سیاسی مختلف اهل سنت در لبنان است، زیرا این اختلاف خود را به شدت در قبل و بعد از آخرین انتخابات پارلمانی لبنان خود را نشان داد؛ به گونه ای که چند نفر از شخصیت های برجسته اهل سنت برای تصدی نخست وزیری با سعد حریری به رقابت برخاستند و خود را محق برای تصدی آن می دانستند.

این شکاف حتی به جایی رسید که برخی از نمایندگان اهل سنت پارلمان نیز بعد از انتخابات پارلمانی به سمت جریان هشت مارس (حزب الله و هم پیمانانش) در لبنان گرایش پیدا کردند. سفر همزمان سه نخست وزیر سابق لبنان در قالب یک هیئت و سخنان سنیوره در فرودگاه جده نشان می دهد که بین آنها و سعد حریری تقسیم نقش صورت گرفته است و حریری تلاش کرده است که دیدگاه های خود درباره تحولات داخلی لبنان را - به ویژه در سایه شرایط حساس منطقه ای- از زبان سنیوره بیان کند چرا که خود قادر نیست با توجه به جایگاه نخست وزیری و دولت ائتلافی خود، این دیدگاه ها را به این صورت بیان کند.

تحلیلگران همچنین معتقدند که عربستان با تحرکات تازه خود درتلاش برای برهم زدن فضای آرام داخلی لبنان و ایجاد دور جدیدی از کشمکش بین جریان های سیاسی این کشور در راستای تحقیق اهداف خود در چارچوب منطقه ای است و می خواهد پرونده لبنان را بار دیگر به جریان انداخته و اوضاع داخلی لبنان را با چالش جدیدی مواجه کرده و برای فشار بر محور مقاومت تلاش کند.

منبع: تسنیم