مرصاد نیوز ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
شکایت مردمی کار دست شهرداری داد؛

تخلف «میلیاردی» سازمان آرامستان‌های کرمانشاه

مرصادنیوز: شکایت یک شهروند تخلف میلیاردی سازمان آرامستان‌های کرمانشاه را لو داد و منجر به جریمه برای این سازمان شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، چندی پیش بود که موضوع گورهای لاکچری در آرامستان کرمانشاه و بازار سیاه قبر از طریق این پایگاه خبری مطرح شد، اما این موضوع به علاوه تخلف سازمان آرامستان‌ها از سوی مسئولان شهرداری رد شد.

موضوعی که یکی از دغدغه‌های شهروندان کرمانشاه است و در آرامستان کرمانشاه بعضا گورهایی به قیمت یک واحد 50 متری در حاشیه شهر معامله می‌شود که به شدت مورد اعتراض مردم قرار گرفته است.

سازمان آرامستان‌های کرمانشاه در اقدامی خارج از چارچوب قانونی قیمت قبور را تا 150 درصد افزایش داده است که تخلف این امر از سوی تعزیراتی‌ها محرز شده و مشمول جریمه شده‌اند.

2

تخلف سازمان آرامستان‌ها محرز شد

داریوش جودکی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد درباره پرونده محکومیت سازمان آرامستان‌ها اظهار داشت: با همراهی معاون دادستان موضوع بررسی هزینه فروش قبر، وجود بازار سیاه، دلالی، هزینه آمبولانس نعش کش و صدور پروانه دفن در کرمانشاه به طور جدی در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه پرونده با بررسی سازمان صمت آغاز شد، افزود: فرد شاکی که قصد خرید قبری با بیش از 30 سال قدمت را داشته باید مبلغ 2 میلیون و 100 هزار تومان پرداخت می‌کرد که در اعتراض به این مبلغ به سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه کرده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه بیان کرد: برهمین مبنا پیگیری ها از طریق نیروی انتظامی و بازرسین سازمان صمت به صورت نامحسوس انجام شد و در نهایت تخلف سازمان آرامستان برای فروش قبور یک و دو طبقه در بهشت زهرای کرمانشاه محرز شد.

جودکی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده، قیمت قبور یک و دو طبقه نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این افزایش قیمت غیر قانونی بوده البته سازمان آرامستان در دفاعیه خود عنوان کرده که این افزایش قیمت بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر بوده است.

وی افزود: این در حالی است که بنا بر بخشنامه سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان هرگونه افزایش قیمت منوط به تصمیم ستاد تنظیم بازار است که در استان، استاندار مسئولیت آن را به عهده دارد، با این حال سازمان آرامستان بدون ارجاع این موضوع به ستاد تنظیم بازار نسبت به افزایش قیمت قبور اقدام کرده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه با بیان اینکه این بازار سیاه سبب نارضایتی مردم شده، عنوان کرد: در بازرسی های انجام شده 49 مورد فروش قبور یک طبقه و 218 مورد فروش قبور دو طبقه انجام شده که همگی با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب به فروش رسیده است .

7

تخلف بیش از 2.5 میلیاردی

جودکی گفت: قیمت قبر در سال قبل دو میلیون و 340 هزار بوده اما امسال با نرخی بیش از چهار میلیون و 680 هزار تومان به فروش رسید همچنین قبور یک طبقه که یک میلیون و 560 هزار تومان نرخ گذاری شده بود امسال با 150 درصد افزایش قیمت به سه میلیون و 900 هزار تومان به فروش رسید.

وی افزود: در مجموع سازمان آرامستان 2 میلیارد و647 میلیون تومان تخلف مرتکب شده که براساس قانون بین دو تا پنج برابر جریمه می توان برای این تخلف، جریمه صادر کرد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه گفت: به زودی رای این پرونده تخلف صادر خواهد شد و البته باید دید آرامستان در دفاع از این پرونده چه ادعایی خواهد داشت.

جودکی خاطرنشان کرد: افراد شاکی می توانند به منظور طرح شکایت به تعزیرات حکومتی مراجعه کرده و اضافه وجوه را از سازمان آرامستان شهرداری اخذ کنند.

78