مرصاد نیوز 11:17 - 1399/08/30
کاهش ذخایر خونی تهدیدی که جدی شد؛

مردم بشتابید که وقت جهاد است

مرصاد نیوز: کاهش ذخایر خونی تهدیدی جدی برای سلامت جامعه است به همین دلیل نیاز به اقدام جهادی جامعه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، در روزهای گذشته اخبار خوبی در خصوص وضعیت ذخایر خونی به گوش نمی رسد. مسئولان بارها تاکید کرده اند که در این شرایط به دلیل کاهش میزان ذخایر نیاز است که داوطلبان هر چه سریع تر به مراکز انتقال خون مراجعه کنند تا کمکی هر چند ناچیز در این زمینه داشته باشند.

نگرانی خانواده بیماران

کاهش ذخایر خون می تواند بیش از گذشته زندگی بیماران نیازمند را تحت تاثیر خود قرار دهد.

یکی از کسانی که در خانواده خود یک بیمار نیازمند به پلاکت خون دارد در گفتگو با خبرنگار مرصاد از نگرانی در این شرایط خبر داد و گفت: وقتی خبر کاهش ذخایر خونی را شنیدم بسیار نگران شدم زیرا ما که بیمار نیازمند به پلاکت خون داریم اهمیت این ذخایر را بیشتر می دانیم.

وی گفت: بیمار ما به دلیل کاهش سطح پلاکت خون، نیاز به تزریق پلاکت هر چند وقت یک بار دارد اما از آن روزی می ترسم که به دلیل کاهش ذخایر، پلاکتی برای تزریق نباشد.

وی تصریح کرد: از مردم تقاضا دارم که به فکر این بیماران باشند زیرا آن ها نیاز به فداکاری و اقدام شما هستند.

هیچ ارتباطی بین تضعیف سیستم ایمنی بدن با اهدای خون وجود ندارد

پژمان صالحی فر درگفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد وضعیت ذخایر خونی را در استان کرمانشاه بسیار نامناسب اعلام کرد و اظهار داشت: متاسفانه همزمان با شیوع ویروس کرونا میزان مراجعه به سازمان انتقال خون در استان کاهش یافته است.

مدیرکل انتقال خون کرمانشاه افزود: از ابتدای امسال تا مهر ماه ذخایر خونی نسبت به مشابه سال قبل 25 درصد کاهش داشته است و امروز بدون شک بیشتر از ۲۵ درصد شده  و می توان گفت وضعیت ذخایر خونی ما خوب نیست.

وی خاطر نشان کرد: سال قبل میزان مراجعات در روز حدود 250 نفر بود که متاسفانه امروز این میزان به 120نفر و حتی کمتر از آن هم رسیده است.

صالحی فر بیان داشت: با توجه به اینکه نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا ممکن است برخی از افرادی که تمایل به اهدا خون دارند را از حضور در پایگاه‌های انتقال خون بازدارد اما مردم از سلامت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایگاه‌های انتقال خون استان مطمئن باشند.

وی همچنین به چند باورغلط در اهدای خون در روزهای کرونایی اشاره کرد و گفت: برخی بر این باور هستند که احتمال خطر ابتلا به کرونا در مراکز انتقال خون زیاد است و بر این اساس هم از اهدای خون استقبال نمی‌کنند و یا اینکه می گویند با اهدای خون بدن ضعیف می شود، در این خصوص این اطمینان را به مردم می دهیم که پایگاه انتقال خون از هر گونه آلودگی به دور است و تمام پروتکل های بهداشتی در آن رعایت می شود و هیچ ارتباطی بین ضعیف شدن بدن و سیستم ایمنی با اهدای خون وجود ندارد.

صالحی فر ادامه داد: برخی نیز بر این باورند که در روزهای کرونایی ذخایر خون کافی است و بیمارستان ها به خون کمتری نیاز دارند اما در این خصوص نیز باید بگویم بیماران مبتلا در صورتی که بیماریهای زمینه ای داشته باشند به خون نیاز دارند و ما نمی توانیم برای اهدای خون خانواده آنها را مجبور به اهدای خون کنیم.

به گفته صالحی فر بیماران تالاسمی، بیماران سرطانی در حال درمان، هموفیلی، زنان بارداری که در زمان زایمان نیاز به خون دارند و افرادی که دچار سانحه می‌شوند به طور مستمر نیاز به خون دارند.

وی همچنین گفت: به دلیل اینکه مرکز انتقال خون ثابت در شهرستانها نداریم سنوات گذشته تیم های سیار را به آن مناطق اعزام می کردیم اما امسال با توجه به شرایط کرونا و تعطیلی ادارات اعزام ها کاهش پیدا کرده است و همین امر نیز در کاهش ذخایر خونی موثربوده است.

وی در خصوص اهدای پلاسمای بهبود یافتگان نیزاظهارداشت: پلاسمای بهبود یافتگان ویروس کرونا به دلیل وجود پادتن ضد ویروس برای نجات بیماران مفید است و افرادی که از کرونا رهایی پیدا کرده اند می توانند به شکرانه بهبودی، پلاسمایشان را اهدا کنند و در نجات جان بیماران موثر واقع شوند.

صالحی فر ادامه داد: پادتن بیماران کرونایی بهبود یافته نهایت تا چهار ماه در بدنشان دوام خواهد آورد لذا افرادی که این امکان برایشان فراهم است می توانند با اهدای پلاسمای خون خود جان یک بیماررا نجات داده و خانواده ای را شاد کند.

وی نیاز به خون و فرآورده‌های خونی را یک نیاز همیشگی عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به زمان ۳ روزه نگهداری پلاکت، اگر ۳ روز اهدا کننده خون نداشته باشیم با مشکل روبرو می‌شویم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اعمال تعطیلی ها اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه زمانی که بازار و اصناف را تعطیل می کنند تا مردم در خانه بمانند، می بینیم این اتفاق نمی افتد و مردم تا ساعتی که امکان فعالیت بازار وجود دارد با ازدحام در بازارها حاضر می شوند.

مدیرکل انتقال خون کرمانشاه خاطر نشان کرد: حال که مردم حاضرند از منزل خارج شوند بهتر است برای یک امر خداپسندانه همچون اهدای خون باشد تا به نجات جان یک بیمار کمک کنند

 

انتهای پیام/