مرصاد نیوز 09:25 - 1400/07/18
تفریحی که نه سالم است نه سازنده؛

دور تسلسل دور دور کردن با خودروهای لوکس/ وقتی بچه پولدارها روی اعصاب مردم جولان می‌دهند

مرصاد نیوز: دور دور کردن با خودروهای لوکس و ایجاد آلودگی‌های صوتی دیگر به روال برخی محلات تبدیل شده است. عادت به تفریحی که نه سالم است و نه سازنده و پرورش‌دهنده و نه تنها هیچ لطفی ندارد بلکه به ابزار بچه‌ پولدارها برای جولان دادن روی اعصاب مردم تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، در شرایطی که تامین مایحتاج ضروری برای عده ای بزرگترین دغدغه است، همچنان برخی بچه پولدارها با دور دور کردن در خیابان و ایجاد وحشت برای مردم، تفریح می کنند.

نه تنها ساکنین برخی محلات از جمله محدوده خیابان ۲۲ بهمن کرمانشاه بلکه افراد عبوری هم به خوبی می دانند در ساعاتی از شب به دلیل دور دور کردن عده ای با سرعت های بسیار بالا، مردم حتی جرات تردد در این خیابانها را ندارند.

ویراژ دادن و انجام حرکات نمایشی توسط برخی رانندگان جوان بی خبر از درد دنیا خواب را از چشم مردم ربوده با این حال برخورد قاطعی صورت نمی گیرد هرچند که آمارهای پلیس راهور از افزایش توقیف خودروهای متخلف حکایت دارد.

 

افزایش ۱۴۸درصدی توقیف خودروهای دور دوری

سرهنگ فضل الله شیری در گفتگو با خبرنگار مرصاد با اشاره به برخورد قاطعانه با دور دور کردن و آلودگی صوتی خودروها در خیابان های شهر اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا گشت‌های شبانه را نسبت به قبل افزایش داده ایم.

رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه گفت: در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴۸ درصد در توقیف خودروهای که دور دور کرده اند، افزایش عملکرد داشته ایم.

سرهنگ شیری با بیان اینکه پلیس تنها می تواند خودروهای متخلف را اعمال قانون یا توقیف کند، گفت: بعضی موارد شامل جریمه می شوند و برخی نه همچنین نمی توان خودروها را برای همیشه در توقیف نگهداشت.

وی عنوان کرد: عموما موارد دور دور کردن و ایجاد آلودگی صوتی در هسته مرکزی شهر کرمانشاه شامل خیابان نوبهار، گلستان، میدان آزادی و فردوسی مشاهده می شود.

سرهنگ شیری با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی تصریح کرد: پدران خانواده که خودرو را در اختیار فرزندانشان می گذارند و چنین حرکاتی را انجام می دهند در کنار برخی افراد دیگر مسئول هستند.

وی افزود: خانواده ها خودرو را در اختیار افراد فاقد گواهینامه و جوان قرار ندهند بلکه باید  نظارت کنند تا جوانان مشکلاتی برای خود و دیگران ایجاد نکنند زیرا دور دور کردن و ایجاد آلودگی صوتی حق الناس و تضییع حقوق شهروندی است.

رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس قانون، پلیس باید تخلف را رویت کند سپس اعمال قانون صورت گیرد، گفت: مردم به وظیفه خود عمل کنند و جوانان را امر به معروف و نهی از منکر کنند.

 

یکی از دلایل ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمت در ساعاتی از شب، عدم برخورد جدی پلیس است

محسن میر طالبی در گفتگو با خبرنگار مرصاد درباره علت دور دور کردن و ایجاد آلودگی صوتی توسط برخی افراد اظهار داشت: این نوع واکنش ها بین برخی جوان‌ها دیده می شود به ویژه میان اقشاری که از نظر تمول وضعیت بالاتری دارند و میان آنها رقابت وجود دارد و با خودروهای مدرن و با سرعت بسیار بالا خودنمایی می کنند.

این روانشناس گفت: جوان از نظر روانشناختی علاقه مند به خودنمایی است که طبیعی است، البته در همه جوامع برای این امر پیست هایی را در نظر می گیرند که افراد با توجه به استانداردهای آن پیست‌ با یکدیگر مسابقه می دهند و عمل تخلیه روحی و روانی متناسب با هنجار جامعه را انجام می دهند که تحت نظارت است و مشکلی هم ایجاد نمی کند.

میرطالبی تصریح کرد: در کشورهای مختلف دنیا انواع پیستهای موتور سواری و اتومبیلرانی وجود دارد اما در خیابانهایی که مردم تردد می کنند چنین رفتارهای دور دور کردن و ایجاد آلودگی صوتی انجام نمی شود بلکه امکاناتی را در زمانهای مختلف و بر اساس قواعد فراهم می کنند که تخلیه هیجانی جوان تحت نظارت و طبق هنجار انجام می شود.

 

این روانشناس تصریح کرد: یکی از دلایل ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمت توسط برخی افراد در ساعاتی از شب، عدم برخورد جدی پلیس است.

میرطالبی خاطرنشان کرد:این هیجان باید در جای خود تخلیه شود نه اینکه نزدیک بیمارستان یا منازلی که عموما بیمار دارند آن هم در شرایط کنونی که مردم از مشکلات روحی و روانی فراوانی رنج می برند.

وی افزود: پلیس نباید اجازه دهد که تخلفات نابه هنجار رخ دهد زیرا خیابان محل تردد خودروهای مردم و نه دور دور کردن است.

وی با تاکید بر ضرورت نظارت بسیار محکم و دقیق پلیس و حتی بازداشت افراد هنجارشکن افزود: در کنار عدم دخالت پلیس به صورت جدی، مجازاتها هم بازدارندگی کامل ندارند در واقع خودرو چند میلیارد تومانی تنها یک میلیون تومان جریمه می شود.

میرطالبی گفت: علاوه بر اینکه مجازاتها باید بازدارندگی کافی داشته باشند، فرد متخلف هم از امکانات و مزایا هم محروم شود و خودرو وی حداقل به مدت شش ماه توقیف شود.

وی عنوان کرد: اکنون کمتر از نیم درصد جامعه با هنجارشکنی ۹۹.۵درصد جامعه را دچار تنش می کنند پس یکی از وظایف مهم حکومت این است که چنین برخوردهایی را مهار و به شیوه های مختلف با آنها برخورد کند و این هنجار شکنی ها به حداقل برساند.

 

انتهای پیام/