مرصاد نیوز 10:19 - 1400/10/25
بلاتکلیفی کارگران ساختمانی همچنان ادامه دارد؛

سوءاستفاده متکدیان از اوضاع آشفته کارگران!/ کارگران در انتظار سروسامان بخشی مسئولان به وعده‌ها

مرصاد نیوز: کارگران ساختمانی کرمانشاه حتی از داشتن امکانات اولیه مانند محلی که بتوانند در آن منتظر کار بمانند محروم هستند و برخی متکدیان از این شرایط سو استفاده می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، هر روز که از مسیر بلوار طاقبستان و پل ولایت می گذرم پیرمردها، جوانان و میانسالان زیادی کیسه و گونی به دست و بعضی ها هم کلنگ بدست با لباس‌های مندرس می بینم که چشم براه و منتظرند.

سردی و گرمی هوا برایشان فرقی ندارد، باران ببارد یا برف، هوا ابری باشد یا آفتابی؛ اینها مجبورند کار کنند و پول به خانه ببرند. استراحت، تفریح، سرگرمی و مسافرت برای این کارگران، رفتن به سر کار است.

داستان زندگی کارگران ساختمانی هر روز همین است..

ساماندهی کارگران ساختمانی کرمانشاه چند سال است پیگیری می‌شود، اما تا کنون نتیجه‌ای نداشته  و آنها حتی از داشتن امکانات اولیه مانند محلی که بتوانند در آن منتظر کار بمانند محروم هستند.

بی سامانی خیلی دردناک است/ گذران زندگی سخت است

یکی از کارگران میدان لب آب  گفت: بی سامانی خیلی دردناک است، از روزی که یادم می‌آید کار کرده‌ام. از کارگری ساختمان گرفته تا کشاورزی و جمع‌آوری محصول در زمین‌های مردم. 

وی گفت: هر روز صبح  ساعت 7 نشده به اینجا میایم، حدود ۶۰‌ سال سن و 4 بچه دارم. در حال حاضر هم مستاجرم و گذران زندگی برایم سخت است.

یکی دیگر از کارگران میانسال اظهار داشت: بخدا هر روز صبح ساعت 7 اینجا هستم بعضی روزها تا ساعت 12 منتظرم اما خبری از کار نیست.

او با بیان اینکه مستاجر است گفت: سه سال پیش بخاطر بیکاری و نداشتن منزلت اجتماعی همسرم طلاق گرفت. با همین نان بخور و نمیر فقط به خودمان دلخوشی میدهیم! 

همه گرفتاریهای مردم از بیکاری و فقر است

یکی دیگر از کارگران گفت: ساعت‌ها در طول روز منتظریم که شاید کسی برای باربری، نظافت و کارگری از ما استفاده کند. 

وی گفت: اگر در کارگاه و یا کارخانه‌ای کار می‌کردیم، بیمه می بودیم، الان ما اینجا نبودیم. چهار تا دختر دارم، با بدبختی بزرگشان کردم دوتا از دخترهایم دانشگاه رفته اند و فوق لیسانس گرفته اند اما متاسفانه بیکار در خانه هستند. اگر سر کار می‌رفتند من در این وضعیت نبودم و کمک‌خرجم می‌شدند.

این کارگر گفت: دولت باید به فکر جوانان بیکار باشد، چرا که همه مشکلات و گرفتاریهای مردم از بیکاری و فقر است.

ساماندهی کارگران بعد از کلی وعده وعید به نتیجه نرسید/ کارگران ساختمانی باید خودشان هم مطالبه گری کنند

امیر حیدریان در گفتگو با مرصادنیوز در خصوص ساماندهی کارگران ساختمانی اظهار داشت: متاسفانه تعداد زیادی کارگر ساختمانی داریم که معمولاً صبح ها در مسیرهای مختلفی همچون لب آب، میدان وزیری و.. تجمع می کنند.

رئیس مشاغل شهری شهرداری کرمانشاه افزود: جهت ساماندهی این تعداد از کارگران طرحی را برنامه ریزی کردیم که طی آن کارگران بتوانند در محلی که در پارکینگ شهربازی سابق برای آنها در نظر گرفته بودیم جهت دریافت درخواست کار مستقر شوند.

وی خاطر نشان کرد: البته در این مکان که در نظر گرفتیم قرار بود به عنوان محلی برای فروش مصالح ساختمانی نیز مورد استفاده قرار گیرد اما متاسفانه پس از کلی وعده وعید از طرف بخش خصوصی به سرانجام نرسید.

به گفته حیدریان کارگران ساختمانی باید پیگیر این قضییه باشند و مطالبه گری کنند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی با بیان اینکه شهردار بایستی به این مسئله ورود پیدا کند گفت: باید چهره نازیبایی که کارگران ساختمانی با ایستادن در کنار جاده ها ایجاد کرده اند ساماندهی کنیم.

متکدیان کارگرنما از این شرایط سوء استفاده می کنند

حیدریان خاطر نشان کرد: البته افرادی که در کنار خیابانها به عنوان کارگران ساختمانی می ایستند تا ساعاتی مشخص کارگر هستند پس از آن ممکن است متکدیان از این شرایط سوء استفاده کنند و با عنوان کارگر ساختمانی که تا این لحظه هیچ گونه درآمدی نداشته اند اقدام به تکدی گری کنند.

وی گفت: بسیاری از کارگران ساختمانی ساعتها کنار خیابان می ایستند و اگر کاری پیدا نکنند محل را ترک کرده و به منزل می روند.

به گزارش مرصاد، رکود اقتصادی و خصوصا شیوع بیماری کرونا وضعیت کاری این کارگران را بدتر کرده و گاهی چندین روز پشت سر هم هیچ کاری برایشان پیدا نمی‌شود و دست خالی به خانه برمی‌گردند.

کارگران ساختمانی در کرمانشاه بیشتر در مناطقی مانند چهار راه وکیل آقا، لب آب(پل ولایت)، میدان وزیری و خیابان سرچشمه در انتظار کار می‌ایستند.