مرصاد نیوز 21:50 - 1401/05/25
یک تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با مرصاد:

شکست حصر پاوه نشان داد که در سنگر دفاع از ولایت فقیه، انقلاب در برابر توطئه ها حفظ می شود

مرصاد نیوز: یک تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه قیام برای شکست حصر پاوه یک نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی بود، گفت: در سنگر دفاع از ولایت فقیه است که انقلاب در برابر توطئه ها حفظ می شود.

نصرالله شفیعی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی مرصاد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان در قیام شکست حصر پاوه، اظهار داشت: غائله پاوه به یک موضوع مهمتری برمی گردد و آن هم پس از اینکه انقلاب اسلامی پیروز شد طبیعتاً جهان سلطه نمی‌توانست بپذیرد که یک انقلابی در جهان رخ داده که بر خلاف اهداف آنهاست.

این استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: به همین خاطر دقیقاً پس از یک روز که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته بود و هنوز حتی امنیت، ثبات کامل و درستی در کشور نداشت در آن هنگام درگیری در کردستان شروع شد.

وی گفت: گروهکها اموال مردم را غارت کردند و همچنین دست به تخریب اموال و اماکن دولتی زدند و در نهایت بحث تجزیه‌طلبی مطرح شد.

دکتر شفیعی با اشاره به هدف دشمن که جدایی کردستان بود، افزود: مهمترین مسئله ای که در این گیرودار مورد توجه قرار گرفت این بود که سعی کردند از گروههایی مثل دموکرات و کوموله کرد که به اصطلاح از تبار آنجا بودند استفاده کنند.

وی گفت: اگر کردستان از ایران جدا می شد تقریبا تمام دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران از بین میرفت یعنی مردم مواجه می شدند با یک انقلابی آرمانی که در در فاصله کوتاهی از دست رفته است. و این یکی از مهمترین نقشه های دشمنان بود و با این قائله اجازه ندادند نفسی تازه بکشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: تا اینکه اواخر مرداد سال ۱۳۵۸  تحرکات و تجاوزها را از طریق همین گروه های دوم دموکرات و کومله که سابقه پیش از انقلاب هم داشتند با شعارهای آزادیخواهی که سر می دادند شروع شد. و البته یک نکته را هم نباید در نظر دور بداریم در رابطه با دولت بازرگان بود و طبیعتاً اینها نه توانش را داشتند و نه انگیزه واقعی داشتند که بخواهند در برابر این تجزیه طلبی کردستان مقابله کنند. تحرکاتی وجود داشت ولی قوی نبودند.

وی گفت: شهید چمران از همان موقع نشان داد که مرد میدان است و احساس کرد که پاوه در معرض اشغال گروه ها قرار دارد در موقعیت بسیار خطرناک چند امکانات و تجهیزات در آن زمان کم بود. و میدانستند اگر اقدام قاطعی انجام ندهند قطعا با سقوط مواجه خواهند شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: امام با همان قاطعیت خود پیام تاریخی صادر کرد که در نوع خود واقعا کم نظیر است و برای اولین بار فرمودند به عنوان فرمانده کل قوا به ارتش و سپاه دستور میدم که در فاصله زمانی ۲۴ ساعت غائله پاوه را به پایان برسانند. و در همان فاصله ۲۴ ساعت همه نیروهای نظامی بهمراه نیروهای مردمی از اقصی نقاط کشور گسیل شدند وارد معرکه شدند و پاوه را از دست گروهکهای مزدور آزاد کردند و این نکته بسیار مهمی بود و نشان می داد که ایران اسلامی اگر فرامین ولی فقیه که آن موقع در قامت فرماندهی کل قوا بود به خوبی عمل کنند مصداق همان جمله مشهور امام راحل می شود: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد.

وی گفت: امروز هم ما باید از جریان آزادسازی پاوه این درس را بگیریم که پس از ۴۳ سال از پیروزی انقلاب و خنثی کردن توطئه‌های دشمن و مقاومت شگرف ایران اسلامی در برابر تمامی تهاجمات دشمن پیرو ولایت فقیه هستیم. چه در دوران امام خمینی(ره) و چه امام خامنه ای.

دکتر شفیعی گفت: در سنگر دفاع از ولایت فقیه است که انقلاب در برابر توطئه ها حفظ می شود و برای بقای نظام جمهوری اسلامی و آرمان‌های ولایت فقیه باید تلاش کردند و مردم بصیر ایران هم به این امر کاملا واقف هستند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: قیام برای شکست حصر پاوه یک نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی بود و برای دوستان و دشمنان درسی عبرت آموز بود؛ برای دوستان اینکه همیشه در صحنه حضور داشته باشند و از ولی فقیه تبعیت کنند و برای دشمنان عبرت آموز که بدانند انقلاب اسلامی ایران شکست ناپذیر است و ما پشتیبان ولایت هستیم و در برابر توطئه های آنها خواهیم ایستاد.