مرصاد نیوز 11:41 - 1401/07/06
یک واقعیت تلخ از شرایط تحصیل دانش‌آموزان روستایی؛

تحصیل با طعم محرومیت/ از عدم رغبت رانندگان برای سرویس دهی تا مشکلات تردد دانش آموزان روستایی

مرصاد نیوز: با فرارسیدن ماه مهر و بازگشایی مدارس بازار سرویس های مدارس داغ می شود و این در حالی است که دانش آموزان روستایی به دلایل مختلف از داشتن سرویس محروم هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، سرویس مدارس در ابتدای سال تحصیلی همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم اولیا می باشد، در واقع امر حمل و نقل دانش آموزان در تمام دنیا بر عهده شرکت های مجاز حمل و نقل و مورد تأیید شهرداری ها و بخشداری ها است. آموزش و پرورش هم باید به این مهم یعنی حمل و نقل دانش آموزان از خانه تا مدرسه و برعکس نظارت کند.

در نبود سرویس مناسب برای حمل و نقل دانش‌آموزان روستایی، گاهاً یک وانت یا پراید یا موتور که از روستا به شهر می‌رود، جابه‌جایی آنها را انجام می‌دهد که خطرآفرین است و سالانه متاسفانه شاهد حوادث تلخی از تصادف دانش آموزان در مسیر رفت و آمد مدرسه هستیم، آیا دستگاه‌های متولی حمل‌ونقل در زمینه تأمین سرویس مناسب برای دانش‌آموزان روستایی احساس مسئولیت نمی‌کنند!؟

فرهاد محمدی در گفتگو با  مرصادنیوز، اظهار داشت: خدمات سرویس مدرسه در روستاها طبق آیین نامه حمل و نقل دانش آموزی مصوب هیئت وزیران است و به همه استانداری ها و بخشداری ابلاغ شده، که صدور پروانه فعالیت و تایید صلاحیت رانندگان آن بر عهده بخشداری ها و راهداریها است.

رئیس اداره انجمن اولیاء و مربیان آموزش پرورش استان کرمانشاه افزود: تاکنون از طرف بخشداری ها شرکت حمل و نقل دارای مجوزی به ما معرفی نشده و متاسفانه این مشکل سرویس روستایی همچنان مثل گذشته لاینحل باقی مانده است.

وی با تاکید بر اینکه پروانه فعالیت سرویس های مدارس روستایی باید توسط بخشداری تایید شود، تصریح کرد: مدیران مدارس حق انعقاد قرارداد با رانندگان خودروهای شخصی را ندارند.

محمدی گفت: شرکتهای حمل و نقل به دلایلی همچون مسافت طولانی و به صرفه نبودن راغب به فعالیت در این حوزه نیستند.

وی افزود: در مدارس ابتدایی روستایی با توجه به اینکه مدرسه در داخل روستا است، دانش آموزان مشکل تردد ندارند، اما مشکل ما در مدارس روستا مرکزی مقاطع متوسطه اول و دوم است.

این مسئول تصریح کرد: طبق آمار اعلام شده از بخشداری ها بخش کوزران که روستاهای پراکنده تری دارد بیشترین متقاضی سرویس مدارس روستایی و پاوه کمترین متقاضی برخورداری از سرویس را دارا است.

وی عنوان کرد: در مدارس شهری خوشبختانه مشکل سرویس مدارس وجود ندارد و شرکتهایی از طرف تاکسیرانی معرفی شده که با مدارس قرارداد منعقد کرده اند و اکنون مشغول فعالیت هستند.

محمدمهدی احمدی در گفتگو با مرصاد، اظهار داشت: با توجه به اینکه دو سال به دلیل بیماری کرونا در بحث سرویس مدارس وقفه افتاد و عملا بسیاری از کسانی که به صورت حرفه ای شغل‌شان سرویس دانش آموزان مدارس بود یا تغییر شغل دادند و یا از این مدار خارج شدند و متاسفانه در حال حاضر با کمبود سرویس مدارس مواجه هستیم.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرمانشاه افزود: ساماندهی سرویس مدارس از طریق کارگروه ماده ۱۸ با مدیریت فرمانداران صورت می گیرد سپس مصوبات مورد نیاز برای استفاده بهینه از سرویس دانش آموزی اجرا و ابلاغ و نرخ نامه تایید و تصویب و به مناطق و نواحی ابلاغ می شود.

احمدی گفت: پس از انتخاب و شناسایی بیش از 53 شرکت، به متقاضیان سرویس مدارس فراخوان داده شد که در سامانه پایش ناوگان دانش آموزی "سپند" ثبت نام کنند.

وی با بیان اينکه سال گذشته ۵ هزار و ۵۰۰ خودرو در بحث سرویس مدارس داشتیم، ادامه داد: از مشوق هایی که برای امسال سرویس های مدارس در نظر گرفتیم کاهش هزینه سوخت است که در راستای ترغیب و تشویق رانندگان است.

احمدی گفت: داشتن معاینه فنی و بیمه خودروهایی که در سرویس دهی مدارس فعالیت می‌کنند، ضروری است.

وی با اشاره به اینکه سرویس مدارس روستایی در حوزه کاری بخشداریهاست، خاطر نشان کرد: مینی بوس های که در طرح سرویس مدارس در فصل جدید تحصیلی شرکت می‌کنند باید دارای دفترچه تردد درون شهری باشند.

وی در خصوص نرخ سرویس مدارس خاطر نشان کرد: نرخ سرویس ها -از درب منزل تا مدرسه- برای مسافت یک تا پنج کیلومتر ماهانه ۳۲۷ هزار تومان خواهد بود  که برای مسافت‌های بیش از پنج کیلومتر هم به ازای هر کیلومتر ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان به مبلغ فوق اضافه می‌شود.

احمدی نرخ تعیین شده برای خودرو مینی بوس را هم برای برای مسافت یک تا پنج کیلومتر ماهانه ۱۶۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: برای مسافت‌های بیش از یک کیلومتر هم مبلغ ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان به این نرخ کرایه اضافه می‌شود.

وی یادآوری کرد: رانندگان و والدین متقاضی سرویس مدارس با مراجعه به مدرسه محل تحصیل دانش‌آموزان می‌توانند از طریق شرکت‌های مجاز حمل و نقل دانش‌آموزی، برای استفاده از سرویس مدرسه ثبت نام کنند.

احمدی  خاطر نشان کرد: والدین  می توانند با نصب سامانه "سپند"می توانند ورود و خروج فرزندان خود را کنترل کنند.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرمانشاه همچنین به شهروندان توصیه کرد و بیان داشت: شهروندان در استفاده از سرویس مدارس از شرکت‌های معتبر و طرف قرارداد با سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری استفاده کنند.

به گزارش مرصاد، بر اساس دستورالعمل اجرایی آیین نامه حمل و نقل دانش‌آموزان مسئولیت سرویس‌های مدارس برعهده وزارت کشور است، به نظر می رسد در بودجه سالانه کشور بایستی اعتباری برای تأمین سرویس دانش‌آموزان روستایی در نظر گرفته شود و خانواده های روستایی نیز باید در این زمینه  از دستگاههای متولی مطالبه گری کنند.