مرصاد نیوز 10:00 - 1401/07/07
التهاب آفرینی مجدد در بازار آشفته کالاهای اساسی؛

دولت کرکره گرانی ها را پایین بکشد/ از ضرورت نظارت جدی بر بازار تا برخورد قاطع با سودجویان

مرصاد نیوز: طی روزهای اخیر مجددا شاهد نوسانات قیمتی در برخی کالاها نظیر گوشت، مرغ، تخم مرغ و... بودیم که موجبات نارضایتی مردم را فراهم آورده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، مسائل و مشکلات موجود در بازار هر از چند گاهی زمینه ساز ایجاد التهاب و نابه سامانی هایی به ویژه در حوزه تامین کالاهای اساسی خانوار می شود که البته با وجود پر تکرار بودن، عزمی جدی برای کوتاه کردن دست بانیان آن وجود ندارد‌.

سرمنشا گرانی ها و کمبودهای ایجاد شده در بازار عمدتا به سوداگری های عده ای خاص در بازار برمی گردد که یک شبه بازار را قبضه می کنند و البته از دل آنها نیز هربار از سلطان های

ریز و درشت بازار رونمایی می شود بی آنکه با برخوردی قاطع به درس عبرتی برای دیگران تبدیل شوند.

در این دولت نیز با وجود تلاش‌های متولیان امر برای ساماندهی بازار همچنان سوداگران بازار ناخدایی می کنند تا ضمن ناکارآمد نشان دادن مسئولان دولتی، سبب نارضایتی مردم شوند؛ سناریویی قدیمی اما محکوم به پذیرش اجباری که باید یک بار برای همیشه از صحنه بازیگردانی حذف شود...

 

وزارت جهاد کشاورزی مشکل تامین نهاده های دامی را بررسی کند

جعفر قادری در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: در حال حاضر با قیمت ارز موجود نباید مشکلی برای تامین نهاده های دام و طیور وجود داشته باشد زیرا قیمت ارز که تغییر نکرده و در گذشته هم قبلا با ارز آزاد مورد محاسبه قرار می گرفت.

وی افزود: اکنون باید وزارت جهاد کشاورزی  بررسی کند که مشکل چیست و اگر موانعی وجود دارد آنها را برطرف کند و اگر سو استفاده ای در کار است، مقابل آنها را بگیرند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین باید  به واحدهای مرغداری اجازه دهند ظرفیت‌های خود را توسعه و هزینه ها را کاهش دهند زیرا اکنون مقیاس تولید در واحدهای ما بسیار کم است و سبب بالا بودن هزینه های تولید می شود.

قادری خاطرنشان کرد: با تصویب قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار نباید چنین مشکلاتی وجود داشته باشد بلکه واحدهای تولیدی باید به راحتی بتوانند ظرفیت‌های خود را توسعه دهند.

وی افزود: در حال حاضر بايد به سمت رقابتی شدن تولید پیش برویم و تولید کنندگان بتوانند با تولیدات خارجی رقابت کنند درحالی که اگر تولید کنندگان بخواهند با هزینه های بالا تولید کنند امکان پذیر نیست.

 

مردم بیش از این تحمل گرانی های افسار گسیخته را ندارند

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا نیز در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: با توجه به وضعیت معیشتی مردم و اینکه دولت یارانه کالاهای اساسی را حذف کرده دولت باید نظارتی جدی داشته باشد که برخی سوداگری نکنند و قیمت‌ها به صورت خودسرانه افزایش نیابد.

وی افزود: در این شرایط مردم تحمل گرانی های افسار گسیخته را ندارند و البته قبلا نیز شاهد افزایش قیمت ها بوده ایم برهمین مبنا توجه جدی دولت الزامی است و دستگاه های نظارتی نظیر صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی هم در این راستا رسالت مستقیمی دارند تا بتوانند قیمت ها را کنترل کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین دولت باید نیازهای کشور، صادرات و واردات را به گونه ای تنظیم کند که حاصل آن رفاه و آسایش مردم شود و نسبت به تسهیل صادرات کالاهایی که واردات آنها با تعرفه پایین انجام می شود و برای تامین بازار داخلی به وفور یافت می شود، اقدام کند که حوزه تجارت هم رونق بگیرد.

به گزارش مرصادنیوز، در شرایط فعلی و به دنبال مشکلات معیشتی مردم، ساماندهی بازار کالاهای اساسی و برخورد قاطع با سودجویان و سوداگران مطالبه ای جمعی محسوب می شود و دولت برای تحقق آن باید از همه ظرفیت ها و بسترهای موجود بهره گیرد.

 

انتهای پیام/