مرصاد نیوز 13:15 - 1401/08/28

امروز گرفتار نارسانه ها هستیم/ مرجعیت رسانه ای با حرف به دست نمی آید/ در جنگ شناختی چاره ای جز جهاد تبیین نداریم

مرصاد نیوز: سومین ویژه برنامه گفتگو با موضوع نقش رسانه ها در اغتشاشات اخیر با حضور کارشناسان و فعالان رسانه ای برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، سومین ویژه برنامه گفتگو با موضوع نقش رسانه ها در اغتشاشات اخیر به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز شنبه با حضور محمدهادی صحرایی رییس سازمان بسیج رسانه استان کرمانشاه و فریدون معتمدیان رییس هییت مدیره خانه مطبوعات استان کرمانشاه به عنوان کارشناسان و نیز جمعی از اصحاب رسانه  امروز شنبه در محل سالن اجتماعات فرمانداری کرمانشاه برگزار شد. در ادامه به برخی مسائل مطرح شده در این نشست اشاره میکنیم.

صحرایی: 

رسانه شامل تعریفی سنتی که انتقال پیام به وسیله ابزار به عده ای از مخاطبان منتقل کرد دارد و کارکردهای مختلفی دارد که شامل کاغذ اخبار بودن یعنی بدون در نظر گرفتن صدق یا کذب بودن آن و نیز رسانه می تواند به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی عمل کند که اطلاعات را منتقل میکند تا فهم و تحلیل مخاطب را بالا ببرد. اطلاع رسانی مسئولانه هم شامل اخبار زرد و خاکستری و ... می شود.ما باید با دید مسئولانه قدرت توان و تحلیل مردم را بالا ببریم. و براساس منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی که رسانه ملی را دانشگاه ملی خطاب می کنند یعنی باید علاوه بر اطلاع رسانی تعلیم دهد و  باید رویکرد ما در رسانه ها فراتر از ابعاد صرف اطلاع رسانی باشد.

در اغتشاشات و نا آرامی های اخیر همه افراد جامعه به نحوی درگیر و متضرر شدیم که این اتفاق به عنوان  آزمون بزرگ رسانه ای برای ما بود که عیارسنجی کنیم و ببینیم رسانه های ما در این وقایع آیا توانستند افکار و مرجعیت و رسانه را بین خود نگاه دارند و مردم را اغنا کنند؟ که این مهم نیازمند این است منابع خبری و تحلیلی بالایی در دسترس رسانه ها وجود داشته باشد. متاسفانه در این جنگ شناختی طی دو ماه گذشته شاید گرفتاری رسانه ای ما بخشی از آن به علت نارسانه ها هم باشند. امروز عمده تمرکز بر روی نارسانه است که فرصت تحلیل و سوال و جواب و ... به شما نمی دهند. دروغ پراکنی و تحریف حقایقی که علیه ما می شد در این فضای رسانه ای و عدم وجود تحلیلی مناسب موجب سردرگمی مردم شد و رسانه ها وظیفه داشته و دارند تا تحلیل ها را در اختیار مردم قرار دهند. مهم تر از آن وجود تحقیق  پژوهش است که باید خبرنگاران به دنیال این مهم باشند اینکه بدون تحقیق به دنبال دفاع یا تهاجم باشیم اشتباه است.

در یک بازه 45 روزه 38 هزار دروغ توسط رسانه های معاند منتشر شده  است. ما نیز ضعف هایی در رسانه ها داشته ایم و این مهم باعث شده برخی مخاطب خود را از دست بدهیم.

معتمدیان: 

اهمیتی که رسانه دارد با اهمیتی که در آموزه های دینی وجود دارد نشان می دهد رسانه چقدر حائز اهمیت است اما در کشور ما که ام القرای جامعه اسلامی هستیم و در مقایسه با کشورهای همسایه که سنخیت فرهنگی با آنها داریم، می بینیم در عمل دچار شعار زدگی شده ایم و نتیجه آن خروج مرجعیت رسانه ای از داخل به خارج کشور است. 

و با مقایسه آماری شبکه های مجازی و داخلی متوجه می شویم فاصله در این زمینه بسیار زیاد است و این نشان دهنده این است فقط توجه ظاهری شده و در عمل هیچ توجه ای به رسانه ها نمی شد. یارانه های مطبوعات را مجلس در سال قبل 250 میلیارد بودجه اختصاص داده بود اما امسال به 150 میلیارد کاهش یافته است. رسانه هایی که می توانند در خط مقدم جهاد تبیین باشند اینگونه تحت فشار قرار می گیرند. کشور فرانسه علاوه بر یارانه 600مطبوعات  میلیون یورو کمک اضطراری به مطبوعات خود پرداخت کرده است. 

عدم حمایت موجب می شود ما از مرجعیت رسانه ای باز بمانیم و برخی محدودیت هایی که بخشی از آن ذهنی است و خودمان به وجود آورده ایم و بخشی از آن نیز به دلایل مختلف به وجود آمده، موجب خودسانسوری می شود.

سرعت، دقت و اعتماد باید در انتشار خبر مورد توجه قرار گیرد . در رسانه ملی باید تغییر ایجاد شود و در بخش خصوصی و در چارچوب قانون باید رقیب برای آن بوجود آید. مرجعیت رسانه یعنی مخاطبان حق انتخاب و گزینش داشته باشند. باید بپذیریم نیاز به تغییر داریم و در قانون اساسی هم شاهد اصلاح قوانین بودیم. مرجعیت رسانه ای با حرف به دست نمی آید با حمایت و تغییر به وجود می آید.

صحرایی: 

ظرفیت هایی که در حال حاضر در قانون داریم به همین اندازه نتوانستیم فعالیت داشته باشیم. ما نمی توانیم با ابزارهایی که کارآمدی ندارند به جنگ رسانه هایی برویم که دائما در حال بروزرسانی هستند. طرف مقابل ما براساس روش های کاملا اصولی و به روز شده محتواهای غلط و نادرست را به خورد مخاطبان ما می دهند. در کرمانشاه به وجود عقبه مطبوعاتی خوب و قوی که داریم ناشایست است. ما نتوانستیم به فضای اعتماد افزایی بین مردم برسیم. 

از مهمترین عوامل مرجعیت رسانه ای را از دست داده ایم این است که رسانه های ما بروزرسانی نشده است و براساس شیوه های سنتی در حال انتقال داریم. خبر غالب خبر اول خواهد شد چه صحت داشته باشند چه اینگونه نباشد. 

ضلع دوم این مقوله این است که رسانه های معاند با بهره گرفتن از انواع ترفندهای رسانه ای دروغ هایی همانند واقعیت به خورد مخاطبان خود می دهند.

ما گرفتار نارسانه ها شده ایم و از آن طرف تجهیز مردم به سواد رسانه ای بسیار مهم است که در مقابل این نارسانه ها به میدان می آید.

ضلع سوم هم وجود سواد رسانه ای است که سواد رسانه ای موجود برگرفته از آفت سنتی است که ابزار مدرنیته به دست ما می رسد قبل از اینکه سواد استفاده از آن را داشته باشیم  و فضای مجازی نمونه بارز آن است. 

معتمدیان: 

سواد رسانه ای لازمه جامعه امروز است . قبلا دنیا به نام دهکده جهانی ذکر میشد ولی امروز باید گفت اتاق شیشه ای چرا که همه به اطلاعات دسترسی دارند. همه باید به جایی برسیم که مخاطب ما به تحلیل درستی از خبر برسد. از بازه زمانی 23 شهریور تا 16 مهر عملکرد 5 رسانه بیگانه به این گونه است که 35 هزار خبر در شبکه ها و زیرمجموعه ها تولید شده که 17 هزار و 500 خبر دروغ بوده است یعنی از هر دو خبر یک خبر دروغ بوده است. و همجمه عظیمی را به واسطه رسانه هایی که در دست داشتند توانستند هجمه عظیمی را علیه کشور ایجاد کنند. مردم باید بتوانند تحلیل درستی از خبر داشته باشند.

برگزاری اینچنین جلساتی باید ادامه دار و مستمر باشد.. فکر نکنم در هیچ کجای دنیا فضای مجازی اینچنین رها شده و ولنگار نیست و فیلترینگ جواب نمی دهد. فضای مجازی یک فرصت و امکان است و باید در اینچنین فضاها با برنامه ریزی و آگاه سازی و افزایش سواد رسانه پیش رویم. اجازه ارائه خبرها را بدهیم، مطبوعات محلی را رشد دهیم، اعتمادسازی نسبت به رسانه ها افزایش یابد.

تنها مرجعی که می تواند برای درج اخبار دستور دهد شورای امنیت ملی است و باید فضایی در جامعه ایجاد شود در کمال آرامش و حفظ مصالح مردم گام برداریم.. ارتباط بین حاکمیت و مردم رسانه است و نباید این پل را خراب کرد.

صحرایی: 

ما مردم را به لذت از اخبار بد عادت داده ایم و خبرهای خوب بازتاب مناسبی ندارند و به خبر بد و لایک عادت کرده ایم. در فضای رسانه ای و جنگ رسانه باید رسانه اخلاق محور مورد توجه قرار گیرد. گاهی شاهد هستیم رکیک ترین واژه ها در برخی رسانه های معاند مطرح می شود.

سانسور به معنای کتمان و بریدن حقایق بد است که قبول نداریم. هماهنگونه که در رسانه های خود می بینم اینها آزاد هستند؛ ولی هر کشوری تا حدی اجازه انتشار اخبار را می دهد و برخی از اخبار و اطلاعات هم براساس خطوط قرمز اجازه انتشار ندارند.

معتمدیان:

اگر آزادی وجود داشت مرجعیت رسانه های به خارج انتقال پیدا نمی کرد و اینکه می بینم مردم برای بدست آوردن اطلاعات و اخبار خود به آنها مراجعه می کنند این است که از طریق رسانه های دخلی نمی توانند اخبار و اطلاعات خود به بدست بیاورند.ما در داخل دچار یک سری مشکلات هستیم که بخشی از آن مربوط به حاکمیت و بخشی مربوط به خودسانسوری و اینکه دچار توهمات خطوط قرمز هستیم و  این عوامل دست به دست هم داده و نتیجه آن این است که فضای رسانه ای فضای 100 درصدی برای آزادی و نقد نیست. 

فضا باید بازتر شود،  مرجعیت رسانه یک گزینش گری است یعنی مخاطب بتوانند موضوعات مورد علاقه خود را از رسانه بدست بیارد و ما باید تنوع را به وجود آوریم که مخاطب علایق خود را از رسانه ها بدست آورد.دید حاکمیت در عمل نسبت به رسانه تغییر کند، یک سری قوانین وجود دارد که از پتانسیل آن به خوبی استفاده نمی شود ولی برخی از قوانین نیازمند اصلاح و تغییر هستند. مردم باید اخبار خود را از داخل بدست بیاورند و نباید به سراغ رسانه هایی بروند که به قول آقای صحرایی آموزش کشت و کشتار می دهند که اینها رسانه نیستند تروریست هستند. 

تیم اقتصادی دولت به شدت ضعیف است و یکی از ریشه های این اعتراضات معیشت مردم است و با در پیش گرفتن سیاست انقباضی به شدت به روی مردم فشار می آید. حضور رسانه ها در بدو تحولات و بازتاب مطالبات جامعه معترضین باید در دستور کار باشند تا فرصت از دست نرود و روایت اول باید از سوی رسانه های خودی باشد تا مرجعیت رسانه باز پس گرفته شود.مردم با رسانه قهر هستند. باید زمینه آَشتی آنها را فراهم کرد.

صحرایی: 

نقاط ضعف و کوتاهی هایی وجود دارد و پیشرفت هایی که در بحث اقتصادی دولت وجود دارد چشمگیر است. اگر هر کدام یک شعار اقتصادی یا سیاسی دیده یا شنیده باشید اطلاع دهید. قبول دارم مشکلات اقتصادی و ... وجود دارد اما اینکه ریشه این اغتشاشات اقتصادی است صحیح نیست. 

روایت داستان از ابتدا مهم است نباید داستان را از وسط تعریف کرد.باید مسائل را عمیق تر ببینیم و ساده انگارانه از کنار آن نگذریم. ما روایت گری صحیح و تحلیل درست توسط مردم را باید آموزش دهیم. قطعا هر کشوری بتواند فضا را برای آزادی بیان و اعتراضات موفق بوده جمهوری اسلامی هم در این زمینه همیشه پیشقدم بوده است برخی ترک فعل ها و برخی کج سلیقگی ها بوده که باید اینها به عنوان اصلی و فرعی جداسازی شود.

معتمدیان: 

دولت به نظر من قصد جراحی اقتصادی را دارد اما با این تیم نمی تواند و افرادی که هستند توانایی این جراحی را ندارند. تیم اقتصادی دولت نیازمند تغییر است و همانگونه که اقتصاد ما نیاز به تغییر داردو باید در این راستا اقدامات مهمی صورت گیرد در تیم اقتصادی دولت هم باید تغییر بوجود آید و اعتراضات تنها عامل آن فقط اقتثادی نیست و برخی عوامل دیگر هم از جمله فرهنگی و .... وجود دارد. 

انتهای پیام/