مرصاد نیوز 08:50 - 1401/09/06
سرانجام اجرای طرح توزیع کالا برگ به کجا رسید؛

فراهم آوری زیر ساخت‌های اجرایی این طرح با وجود محدودیت منابع/ کارشناسان: امکان توزیع کالا برگ با شرایط بودجه ای فعلی امکان‌پذیر نیست

مرصاد نیوز:به منظور جبران بخشی از مشکلات معیشتی مردم اجرای طرح توزیع کالا برگ الکترونیکی از طرح های مدنظر دولت بود که همچنان عملیاتی نشده است با این حال رییس جمهور از فراهم آوری زیرساختهای آن خبر داده است.  

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به دنبال مسائل معیشتی مردم و دغدغه های موجود برای رفع این مشکلات، توزیع کالا برگ الکترونیکی میان مردم یکی از طرح های پیشنهادی دولت بود که راجع به چگونگی اجرای آن نیز اما و اگرهای فراوانی مطرح شد با این حال همچنان در کش و قوس مهیا سازی زیر ساخت‌های اجرایی خود قرار دارد.

تلاش دولت برای اجرای طرح مذکور درحالی است که به اذعان برخی از کارشناسان حوزه اقتصادی، امکان عملیاتی شدن طرح توزیع کالا برگ الکترونیکی با وجود محدودیت های مالی وجود ندارد از سوی دیگر تامین زیرساختهای اجرای آن همچنان تکمیل نشده است باید دید بالاخره سرانجام طرح مذکور به کجا خواهد رسید.

امکان اجرای طرح توزیع کالا برگ میان مردم وجود ندارد

جعفر قادری در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: اگر هدف این باشد که بسته های معیشتی مشخصی از کالا در اختیار خانواده ها قرار گیرد از آنجا که با افزایش قیمتها بار مالی دولت افزایش می یابد و دولت برای پرداخت همین یارانه ای که به مردم می دهد نیز با مشکل مواجه است امکان اینکه دولت بتواند متناسب با آن مصوبه، منابعی را اختصاص دهد، وجود ندارد.

وی افزود: در شرایط فعلی دولت برای پرداخت یارانه ها به مردم ناچار است از هزینه های عمرانی خود بکاهد و نتوانسته متناسب با ماه های سال اعتبارات عمرانی را اختصاص دهد.

به گفته قادری اگر هدف از توزیع کالا برگ الکترونیکی این باشد که همین منابع که به صورت ریالی  به افراد پرداخت می شود در قالب یک کارت در اختیار مردم قرار گیرد و از طریق این کارت امکان خرید کالاها فراهم شود این امکان پذیر است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این تناقض موجود در بودجه را با موضوع وجود برخی مصوبات و محدودیت های مالی مورد توجه قرار دهیم متوجه می شویم این تناقض اجازه اجرای حکم مذکور را نخواهد داد.

قادری با بیان اینکه برای اجرای طرح توزیع کالا برگ الکترونیکی یا باید منابع بودجه افزایش یابد یا دولت قید اجرای این طرح را بزند، خاطر نشان کرد: بنده تصور می کنم امکانی برای اجرای طرح توزیع کالا برگ الکترونیکی میان مردم وجود ندارد و باید آن را منتفی شده تلقی کرد.

۹۷ درصد زیر ساخت‌های اجرایی طرح توزیع کالا برگ فراهم شد

رحمت الله نوروزی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: با توجه به دغدغه های رهبر انقلاب درباره تامین معیشت مردم، تحقق این مهم و نیز تامین نهاده های دامی براي روستاییان، عشایر و فعالین واحدهای صنعتی و سنتی مورد تاکید نمایندگان مجلس قرار دارد.

وی افزود: در راستای تامین مایحتاج مردم جلساتی با وزیر جهاد کشاورزی و معاونین وی برگزار شده که بنا به گفته های متولیان امر، دغدغه ای در این رابطه نخواهیم داشت.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: در رابطه با اجرای طرح توزیع کالا برگ الکترونیکی اخیرا با حضور رئیس جمهور نشستی برگزار شده است.

نوروزی با بیان اينكه بر اساس قول رئیس جمهور به زودی شاهد اجرای طرح توزیع کالا برگ الکترونیکی خواهیم بود، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور از فراهم شدن ۹۷ درصد زیر ساخت‌های اجرایی این طرح خبر  داد.

به گفته عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بر اساس گفته های رئیس جمهور به زودی شاهد اجرای طرح توزیع کالا برگ الکترونیکی خواهیم بود.

به گزارش مرصادنیوز، با وجود وعده های دولت درباره اجرای طرح توزیع کالا برگ الکترونیکی، گمانه زنی ها از عدم امکان اجرای آن حکایت دارد که البته در صورت تحقق موجبات رفاه بیشتر مردم را فراهم می کند اما چگونگی تامین مالی و البته اجرای آن همچنان قابل تامل است.

 

انتهای پیام/