مرصاد نیوز 15:23 - 1401/09/07
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

نرخ باروری در کرمانشاه وضعیت نامطلوبی دارد

مرصاد نیوز: معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه از نظر نرخ باروری کلی و میزان رشد جمعیت جزو استان‌های متوسط به پایین کشور قرار دارد.

 ابراهیم شکیبا در گفتگو با خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: ضرورت طرح مبحث جوانی جمعیت و تغییر رویکرد نسبت به شعارهای کنترل جمعیت نخستین بار از سال ۱۳۹۱ در سفر رهبر انقلاب به بجنورد به صورت جدی ارائه شد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: رهبر انقلاب سال ۱۳۹۱ در سفر به بجنورد اعلام کردند که  در سال‌های اخیر از نظر کنترل جمعیت دچار اشتباه شدیم برهمین مبنا اعلام کردند که باید سیاست‌های مذکور را تغییر دهیم.

شکیبا تصریح کرد: طی ۱۰ سال اخیر مقام معظم رهبری ۵۴ مرتبه بر ضرورت چاره اندیشی درباه مبحث جوانی جمعیت تاکید کردند و فرمودند من نگران بحران سالمندی و پیری جمعیت هستم.

وی گفت: سیاست‌های کلی جمعیت در سی ام اردیبهشت سال ۱۳۹۳ از سوی رهبر انقلاب به همه دستگاه ها ابلاغ شد و از آن سال هفته منتهی به ایام مذکور به نام هفته ملی جمعیت نامگذاری شده است.

هیچ افزایشی در روند موالید طی ۱۰ سال اخیر رخ نداده است

به گفته شکیبا از سال ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ در روند موالید هیچ افزایشی رخ نداده بلکه هرساله از نظر موالید شاهد کاهش بوده ایم.

وی افزود: دستگاه هایی که موظف به اجرای سیاست‌های کلی جمعیت بودند، مهمترین حکم حکومتی ابلاغ شده توسط رهبر انقلاب را چندان جدی نگرفتند در نتیجه تغییری در شمار جمعیت مشاهده نشد.

شکیبا با بیان اینکه موضوع جوانی جمعیت دغدغه رهبر انقلاب  است و بارها درباره ضرورت چاره اندیشی برای آن هشدار داده اند، خاطرنشان کرد: در نهایت ۱۹ آبان سال گذشته قانون جوانی جمعیت در ۷۳ ماده، ۲۸۶ تکلیف قانونی و ۸۱ ماده تبصره تصویب و ابلاغ شد.

وی عنوان کرد: از نیمه آذر سال ۱۴۰۰ که مقام عالی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی برنامه جوانی جمعیت را به همه دانشگاه های کشور ابلاغ کردند به طور جدی این برنامه در راس امور دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور قرار گرفت و در استان کرمانشاه نیز هرچند که قبلا برنامه هایی اجرا شده اما به پشتوانه قانون حمایت از خانواده اکنون این برنامه ها با جدیت و با موضوع افزایش جمعیت در همه همایش ها، نشست ها و مراسمات در حال پیگیری است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: از مهمترین اقدامات انجام شده تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت به ریاست رییس دانشگاه علوم پزشکی است که ماهیانه جلساتی را برگزار می کند و هفت کمیته تخصصی زیر نظر این قرارگاه فعالیت دارند که پیش مصوبات آنها، در قرارگاه بررسی و به صورت نهایی تصویب می شود.

مبحث جوانی جمعیت؛ اولویت نخست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

شکیبا با بیان اینکه اولویت نخست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در راس همه برنامه ها مبحث جوانی جمعیت است، افزود: استان کرمانشاه از نظر نرخ باروری کلی و میزان رشد جمعیت جزو استان‌های متوسط به پایین کشور قرار دارد به گونه ای که نرخ کلی باروری در کشور ۱.۷۴ و در استان کرمانشاه ۱.۵۱ همچنین میزان رشد جمعیت در کشور ۶. و در استان کرمانشاه ۵. است.

وی اذعان کرد: فاصله نرخ باروری استان کرمانشاه با میانگین کشوری بسیار است درحالی که آمار میانگین کشوری هم وضعیت خوبی ندارد زیرا حداقل نرخ جایگزینی باید ۲.۱ باشد یعنی به ازای ۱۰ زوج حداقل باید ۲۱ نفر جایگزین ایجاد شود درحالی که اکنون در کرمانشاه به ازای هر ۲۰ نفر جمعیت ۱۵ نفر جایگزین و در کل کشور هم ۱۷ نفر جایگزین می شود که البته میزان مطلوب جایگزینی حداقل ۲۴ نفر است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: به منظور جبران خسارتی که افراد ازدواج نکرده و نابارور به جمعیت وارد می کنند میزان مطلوب نرخ باروری باید به عدد ۲.۵ برسد که در صورت وقوع، اتفاق خوشایندی خواهد بود.

شکیبا تصریح کرد: همه دستگاه هایی که در قانون جوانی جمعیت شرح وظیفه دارند که به نوعی همه ارگان ها را به صورت مستقیم و غیر مستقیم شامل می شود باید دست بدست هم بدهند و در این رابطه کارهای اساسی را انجام دهند و زیرساختهای لازم را برای اجرای درست و همه جانبه قانون مهیا کنند.

۶۰ درصد وظیفه اجرای قانون جوانی جمعیت بر عهده وزارت بهداشت است

وی افزود: ۶۰ درصد وظیفه اجرای قانون جوانی جمعیت بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی گذاشته شده اما این موضوع محقق نمی شود مگر زمانی که همه ادارات قانون مذکور را به سرانجام مطلوبی برسانند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: دستگاه های فرهنگی نظیر صدا و سیما، آموزش و پرورش، تبلیغات اسلامی و شهرداری ها برای فرهنگ سازی درباره اجرای قانون جوانی جمعیت نقش حائز اهمیتی دارند.