مرصاد نیوز 10:45 - 1401/09/13
مدیر نظارت بر امور دارویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

درصدد تامین داروی مورد نیاز بیماران پیوندی هستیم/ تشدید بازرسی از داروخانه ها

مرصاد نیوز: مدیر نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در استان کرمانشاه با مشکل کمبود دارو برای بیماران پیوندی مواجه هستیم که در این راستا پیگیری های لازم با معاونت غذا و دارو انجام گرفته است.

خدیجه نجفی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  اظهار داشت: وضعیت استان کرمانشاه از نظر کمبودهای دارویی به ویژه آنتی بیوتیک و سرم بهتر از قبل شده هرچند که همچنان با مساله کمبودهای مقطعی مواجه هستیم.

وی افزود: در حال حاضر با کمبود مواد بیهوشی، یکی دو قلم آمپول تزریقی بیمارستانی و کمبود یکی از اقلام دارویی مورد نیاز بیماران پیوندی مواجه هستیم.

نجفی خاطرنشان کرد: پیگیری های لازم به منظور تامین دارو برای بیماران پیوندی از طریق معاونت غذا و دارو انجام می شود و در  این راستا مقادیر اندکی دارو توزیع شده اما بنا به وعده مسئولان سازمان، قرار است طی هفته جاری سهمیه کلی این دارو را به استان کرمانشاه ارسال کنند.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: همواره کمبودهای مقطعی دارو وجود داشته هرچند که اکنون مقادیر تولید برخی داروها نظیر  آلبومین و آی وی آی جی در سطح جهانی هم اندک است.

نجفی گفت: در استان کرمانشاه ۳۷۷ داروخانه دایر است که ۵۴ داروخانه به صورت شبانه روزی فعالیت دارند همچنین شمار  شرکتهای پخش و توزیع دارو در استان به ۴۳ شرکت می رسد.

وی از تشدید بازرسی از داروخانه ها و شرکتهای پخش و توزیع دارو خبر داد و افزود: بلافاصله پس از وارد شدن دارو به شرکت‌های  پخش و توزیع دارو سعی می شود داروها به داروخانه ارسال شود و دارو در شرکتها رسوب نکند.

به گفته مدیر نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، موردی از احتکار دارو در استان مشاهده نشده است.

نجفی اذعان کرد: مواردی از شکایات مردمی مبنی بر گرانفروشی دریافت شده که به دنبال بررسی های انجام شده دریافتیم عموما قیمت داروها افزایش یافته و داروخانه ها مرتکب تخلف نشده اند البته درمواردی هم به صورت سهوی مبلغ دارو هنگام انجام ثبت سیستمی اشتباه شده که با تذکر به داروخانه و عودت وجه برطرف شده است.

 

انتهای پیام/