مرصاد نیوز 12:29 - 1401/11/01
دبیر ستاد اعتکاف استان کرمانشاه خبر داد:

ثبت نام اعتکاف در کرمانشاه از 6 بهمن آغاز می‌شود

مرصاد نیوز: دبیر ستاد اعتکاف استان کرمانشاه گفت: ثبت نام مراسم معنوی اعتکاف از ششم بهمن در کرمانشاه آغاز می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اعتکاف یا ایام البیض به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم هر ماه قمری گویند که به باور مسلمانان، ایام البیض ماه های رجب، شعبان و رمضان، دارای فضیلت بسیار است.

اعتکاف در لغت به معنای اقامت کردن و ماندن در جایی است، اما در شرع اسلام ، اعتکاف باید در مکانی مقدس برای تقرب جستن به خداوند صورت گیرد و اعتکاف در اصطلاح فقهی نوعی عبادت است که انسان سه روز یا بیشتر در مسجد مقیم می شود و هر سه روز را روزه گرفته و به عبادت و راز و نیاز با خدا می پردازد.

عباس سروری در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، از ثبت‌نام برای مراسم معنوی اعتکاف امسال در استان کرمانشاه خبر داد و اظهار داشت: ثبت نام برای حضور در مراسم معنوی اعتکاف پس از دو سه سال وقفه بدلیل بیماری کرونا و امیکرون، امسال در مساجد کرمانشاه برگزار می شود.

دبیر ستاد اعتکاف استان کرمانشاه افزود: ثبت نام از روز پنجشنبه 6 بهمن در مسجد حاج شهبازخان بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء شروع و تا دوشنبه 10 بهمن ادامه دارد.

وی گفت: مراسم اعتکاف از 15 بهمن ماه مصادف با سالروز تولد حضرت علی(ع) شروع می شود و تا سه روز ادامه خواهد داشت.

سروری محل اعتکاف و ثبت نام برای خواهران را مسجد جامع شهر کرمانشاه اعلام کرد و تصریح کرد: محل اعتکاف برادران در مسجد حاج شهبازخان خواهد بود.

وی با تأکید بر به همراه داشتن وسایل شخصی، افزود: همراه آوردن موبایل، تبلت، وسایل سمعی و بصری، دوربین عکاسی ممنوع است و معتکفین بعد از شروع مراسم نمی‌توانند از مکان خارج شوند.

سروری گفت: غذای سحر و افطار نیز با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسته‌بندی کامل به معتکفین داده می‌شود و همچنین برنامه های فرهنگی نیز برای معتکفین در نظر گرفته شده است.

وی گفت: اعتکاف شرایطی را فراهم می‌کند تا انسان‌ها با توشه معنوى، اعتقادى راسخ، ایمان و امیدى بیشتر، به زندگى خود ادامه دهند و خود را براى صحنه هاى خطر و جهاد در راه خدا آماده کنند و از نافرمانى او بپرهیزند و به سوى سعادت دنیا و آخرت گام بردارند.