مرصاد نیوز 10:00 - 1401/11/04
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه مطرح کرد:

107 بیماری صعب العلاج در تعهد بیمه سلامت/ بیماران خاص هرچه سریعتر در سامانه ثبت نام کنند

مرصاد نیوز: مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه گفت: هرچه سریعتر بیماران خاص در سامانه شهروندی ثبت نام نمایند تا هزینه های درمانی این بیماران توسط سازمان بیمه سلامت پرداخت شود.

رضا تحویلیان در گفت‌وگو با خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی مرصاد، با بیان اینکه بیمارانی در کشور ما سال‌ها با پرداخت هزینه‌های درمانی مشکل داشتند، اظهار داشت: در دولت سیزدهم تصمیمات و برنامه‌های خوبی برای بیماران صعب العلاج در نظر گرفته شد که این اقدام در راستای فرمایش مقام معظم رهبری و همچنین شعار بیمه سلامت مبنی بر اینکه بیمار نباید جز رنج بیماری، رنج دیگری داشته باشد بوده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه افزود: سال گذشته در مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۱۴۰۱ صندوق بیمه بیماران صعب العلاج را با اختصاص بودجه‌ای بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان تاسیس و راه اندازی شد که در سازمان برنامه و بودجه و در مصوبه هیئت وزیران در شهریورماه امسال این موضوع نهایی شد.

وی گفت: با اشاره به اینکه از مهرماه سال جاری صندوق بیمه راه‌اندازی شده و مشغول ارائه خدمت‌رسانی به مردم است، گفت: در این صندوق ۱۰۷ بیماری صعب العلاج لحاظ شده در حالی که قبلاً فقط تعداد ۶ بیماری مثل دیالیز، تالاسمی، هموفیلی در دسته بیماران صعب العلاج قرار داشتند.

تحویلیان به برخی از این بیماریهای صعب العلاج اشاره کرد و گفت: بیماری پروانه ای، اوتیسم، سکته‌های مغزی، انواع سرطان ها، بیماری‌های مزمن روانی، بیماریهای ناشی از عوارض دیابت همچون عوارض قلبی، کلیوی، صرع، پارکینسون و انواع پیوندها از جمله پیوندهای کلیه، سلولهای بنیادی، قلب، پانکرانس روده، ریه، آسییب‌های شنوایی، آسیب‌های نخاعی، هپاتیت، سوختگی‌ها و… از جمله بیماریهای هستند که تحت حمایت بیمه سلامت قرار گرفته اند.

وی افزود: لیست اسامی این ۱۰۷ نوع بیماری در پورتال اداره کل بیمه سلامت استان کرمانشاه به آدرس http://Ks.ihio.gov.ir در بخش اطلاعیه قابل مشاهده است. مردم می‌توانند با مراجعه به سامانه بیمه سلامت در قسمت حمایت‌های دولت، بیماریهای صعب العلاج اسم خود را ثبت کنند برای ورود به این سامانه کد ملی به عنوان کلمه عبور و تلفن همراه به عنوان رمز عبور استفاده می‌شود.

این مسئول ادامه داد: اگر از طرف معاونت درمان علوم پزشکی استان تماسی گرفته نشد بیماران می‌توانند به اداره بیمه سلامت واقع در خیابان شهید جعفری واحد بیماران خاص مراجعه و تشکیل پرونده دهند.

وی گفت: بیماری که در سامانه ثبت نام کند و پرونده الکترونیک سلامت تشکیل دهد نشان دار شده و در همه مراکز درمانی اعم از خصوصی یا دولتی هزینه‌های دارویی بیمار رایگان خواهد شد.

تحویلیان تصریح کرد: همچنین هزینه‌های درمانی شامل اعمال جراحی، رادیولوژی، آزمایشات، اسکن‌ها در بخش دولتی ۱۰۰٪ رایگان و در بخش خصوصی تا ۸۰ درصد تخفیف داده می‌شود و تنها ۲۰ درصد فرانشیز بخش خصوصی توسط بیمار پرداخت می‌شود.

وی افزود: با تلاش پرسنل بیمه سلامت در طی یکی دو هفته اخیر در قالب این طرح تاکنون بیش از ۱۵۰ پرونده مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته که از این تعداد برای ۷۴ پرونده بالغ بر ۵۸۰میلیون تومان به حساب بیماران سرطانی و صعب العلاج استان پرداخت شده و مابقی نیز در حال بررسی است که پس از جلسه کارگروه دانشگاه علوم پزشکی استانداری و سازمان بیمه سلامت بعد از تایید نهایی پرداخت خواهد شد.

تحویلیان با تاکید بر اینکه پرداخت هزینه درمانی به بیماران خاص و صعب العلاج منوط به ثبت نام در سامانه مربوطه و نشان‌دار شدن آن‌ها است، از این بیماران خواست هرچه سریع‌تر در سامانه مربوطه ثبت نام کنند. تمامی افرادی که بیماری خاص یا صعب العلاج دارند باید ابتدا در سامانه شهروندی به آدرس www. bimehsalamatiranian. ir ثبت نام نمایند تا پس از تائید یه و بررسی دانشگاه علوم پزشکی استان و ثبت نام و نشان دار شدن این افراد در سامانه مدیریت بیماریهای نادر (RDA) جهت دریافت خدمات از سوی دانشگاه به بیمه سلامت استان معرفی شوند.

وی با اشاره به راه‌اندازی صندوق بیماران خاص و صعب العلاج از نیمه دوم سال جاری، گفت: اسناد هزینه‌کرد درمانی بیماران خاص و صعب العلاج از ابتدای مهرماه سال جاری که به هر دلیلی پذیرش نشده است، پذیرش و پس از بررسی مستندان و مدارک و راستی آزمایی مستقیماً به حساب بیمار واریز می‌شود.

 

انتهای پیام/