مرصاد نیوز 20:14 - 1401/11/14
به مناسبت دهه فجر انجام شد؛

برگزاری نشست بصیرتی به همت سازمان بسیج مداحان استان کرمانشاه

مرصاد نیوز: به مناسبت دهه فجر نشست بصیرتی به همت سازمان بسیج مداحان استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، نشست روشنگری و بصیرت افزایی جهادتبیین در اولین روز از دهه مبارک فجر انقلاب و چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب و همزمان با میلاد با سعادت امام جواد (ع) باحضور مداحان شاخص و مدیران هیئات مذهبی و مسئولین گروه‌های جهادی استان در سالن اجتماعات سپاه ناحیه کرمانشاه برگزارشد.

در ابتدای این نشست سرهنگ پاسدار مصطفی فعله‌گری مسئول سازمان بسیج مداحان و هیئات مذهبی استان کرمانشاه ضمن تبریک اعیادماه رجب و ایام دهه فجرمداحان وستایشگران آل الله را مدافعان وطن و سربازان جنگ نرم وافرادی تاثیر گذار برافکار مردم دانست

فعله‌گری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش مداحان در میدان جهاد تبیین مبتنی بر اندیشه رهبر انقلاب خاطرنشان کرد: مدح پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) و ذکر مصائب آن‌ها افتخار بزرگی است که جدا از آثار و برکات اخروی برای شما مداحان و ستایشگران، برکات دنیوی بسیاری برای مردم داشته و خواهد داشت.

این مسئول با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت مسئله جهاد تبیین افزود: جهاد تبیین یعنی این‌که بتوانیم مقابل هجمه‌های دشمن ایستادگی نموده و در شناساندن حقایق انقلاب و خنثی‌سازی تبلیغات مسموم رسانه‌های نظام سلطه تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه مداحان پاسدار مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هستند، گفت: رهبر معظم انقلاب، بارها مسأله جنگ رسانه‌ایِ غرب را گوشزد کرده و صریحاً از انقلابی‌ها و به طور خاص جامعه مداحان خواسته‌اند تا به «جهاد» در عرصه «تبیین» بپردازند، ستایشگران اهل‌بیت (ع) به‌عنوان پیش‌قراول این عرصه، نسبت به آینده نوجوانان و جوانان این سرزمین، بار سنگینی بر دوش خود احساس کنند.

در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین جلیلیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان با بیان اینکه این ایام بسیار مبارک و نورانی ماه رجب و سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمندمان، ایام بسیار زیباییست گفت: این ایام را به محضر شما برادران و خواهران بزرگوارم که کسوت مقدس و نورانی و شایسته‌ی مدح و ستایش اهل بیت را بر تن دارید تبریک می‌گویم.

ولادت امام جواد، ولادت امیرالمؤمنین، ماه رجب همش نورانیه مناسبتهای بسیار زیبایی در آن هست که میشود گفت که ماه کریم سرنوشت بشریت، بعثت رسول اکرم و ولادت آقا امیر المؤمنین در این ماه رقم خورده، اینهارو وقتی کنار هم میذاریم، سعادت و خوشبختی بشر برای کسانیست که این ایام را درک کرده باشند. بعثت رسول اکرم (ص) و وجود ایشان و ولادت نورانی آقا امیر المؤمنین اینها تمام دین ما و سعادت ما در این مسیر هست.

وی گفت: جهاد تبیین را بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب وظیفه آحاد جامعه مخصوصا روحانیت معظم و مداحان و ستایشگران است وباید در مدارس، در مساجد و هر جایی که مقدور است کار تربیتی کرد

ایشان افزود: طبق فرمایش حضرت آقا، کار مداح استفاده از هنر برای بیان واقعیت است و شعر خوب از بحث یک‌ساعته مستمر گوینده تاثیرگذارتره. کار مداحی، کار موثر، هنرمندانه و جهت بخش است. بنابراین در بحث جهاد تبیین، جامعه مداحان نقش بسیار بزرگی دارند. مداحی معرفت افزایی است، پراکنده کردن معرفت، حکمت، امید و عقیده راسخ است. کار مداحی چند چشمه هنر دارد: هنر شعر، هنر صدا، حرکات بدن انسان و… همه این‌ها مخاطب را تحت تاثیر خودش قرار میدهد. عنصر منطق، حرف حساب و قانع‌کنندگی ذهن‌ها و انتقال پیام دینی از جمله وظایف مداح است.

جلیلیان در ادامه گفت حضرت آقا می‌فرمایند: حامل پیام دینی از موضع مداح اهل بیت، از موضع معنوی و روحانی حرف زدن، کار مداح است. حامل معارف اخلاقیات بودن، افتخار آفرین بودن، روشنگری، بیان معارف برای مردم از کارهای مداحان اهل بیت است.

مطالب پر مغز و پر محتوا، هم در عزا و هم در شادی از محورهای اصلی سخنان رهبری در رابطه با کار مداحی است، علاوه بر مراسمات عزاداری، باید مراسمات شادی هم باشد، اما مراسمات شادی نباید مبتذل و بی‌محتوا باشد، یعنی هم می‌شود شاد باشیم و هم با متانت در شأن اهل بیت. پس هم مراسمات عزا و هم شادی باید پرمحتوا و پرمغز باشد.

 

انتهای پیام/