سرویس: بین الملل کد خبر: 106263 12:47 - 1392/10/25

گزارش ویژه مرصاد/

بالا گرفتن اختلاف نظر در آمریکا برای حضور ایران در ژنو 2/ ویروس تناقض در میان سناتور ها

بالا گرفتن اختلاف نظر در آمریکا برای حضور ایران در ژنو 2/ ویروس تناقض در میان سناتور ها

مرصادنیوز: تلاش های غرب برای عدم حضور ایران در مذاکرات ژنو 2 در حالی انجام می شود که گزارش ها حکایت از بروز اختلاف نظر میان کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس برای حضور ایران بالا گرفته است.

 

 

سرویس بین الملل پایگاه خبری مرصاد/ اظهارات متناقض از سوی مقامات آمریکایی در این خصوص و رفتارهای متناقضی مثل گذاشتن پیش شرط و یا تأکید مجدانه بر عدم حضور ایران از نشانه های این اختلاف نظرهاست.

فشار افکار عمومی جهان و برخی کشورها و شخصیت های اثر گذار و همچنین مجامع بین المللی نیز برای حضور ایران و تأکید بر نقش ایران در حل بحران سوریه نیز سران ایالات متحده را در تنگنا قرار داده است. به هر حال در صورت شکست مذاکرات ژنو 2 انگشت اتهام به سمت آمریکایی دراز خواهد شد

رویکرد انفعال برای شرکت ایران در ژنو 2 / واشنگتن پیش شرط تعیین کرد

به گزارش مرصاد به نقل از به خبرگزاری فرانسه، "ماری هارف" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: موضع واشنگتن درباره مشارکت ایران در کنفرانس ژنو2 تغییر نکرده است.

وی با بیان اینکه ایران برای حضور در این کنفرانس در سطح وزیرخارجه باید بیانیه ژنو 1 را قبول کند، افزود: البته امکان مشارکت ایران در سطحی پایین تر ، در صورتی که ثابت شود آنها خواستار نقش آفرینی مثبت (در موضوع سوریه) هستند، وجود دارد.

هارف با نادیده گرفتن جنایات مستمر گروههای تروریستی تکفیری وابسته به عربستان و برخی کشورهای دیگر در سوریه و اعتراف غرب به حضور گسترده القاعده در سوریه افزود: ایران باید از نفوذ خود در دولت سوریه برای توقف بمباران ها و تسهیل ورود کمکهای بشردوستانه برای آسیب دیدگان در سوریه استفاده کند تا شاید بتوانیم مشارکت تهران در سطحی پایین تر در کنفرانس ژنو 2 را بررسی کنیم.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مشارکت ایران در سطح پایین تر در کنفرانس ژنو 2 در حالی مطرح شده که ایران اعلام کرده نقش آفرینی در این سطح را نمی پذیرد.

تداوم رویکر انفعالی نسبت به حضور ایران در ژنو 2 /هیگ هم شرط گذاشت

به گزارش مرصاد به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ویلیام هیگ" وزیر خارجه انگلیس در اظهاراتی جدید اعلام کرد: ایران در صورتی می تواند در کنفرانس ژنو 2 مشارکت کند که با انتقال قدرت در سوریه و تغییر نظام فعلی آن موافقت کند.

وی افزود: ایران همچنان از دولت "بشار اسد" حمایت می کند و اگر می خواهد در مذاکراتی که در سوئیس برگزار می شود مشارکت داشته باشد باید با توافقاتی که در ژنو 1 انجام شد از جمله تشکیل دولت انتقالی در سوریه موافقت کند.

اظهارات جدید وزیرخارجه انگلیس در حالی مطرح شده که مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها اعلام کرده اند هیچ پیش شرطی را برای حضور در کنفرانس ژنو 2 نمی پذیرند و اصرار زیادی هم برای حضور در این کنفرانس ندارند.

رویکرد افراطیون آمریکا برای حضور ایران و تناقض اظهارات جان کری

به گزارش مرصاد به نقل از جروزالیم پست، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در ادامه عنوان داشت : نظر به موضع ایران در مورد سوریه، نمایندگان این کشور در کنفرانس ژنو 2 نه به صورت رسمی و نه غیر رسمی شرکت نمی کنند.

این در حالی است که در هفته گذشته "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده بود شرکت ایران در حاشیه کنفرانس ژنو2 می تواند به پیشرفت آن کمک کند.

در همین رابطه "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با "فیصل مقداد"  معاون وزیر خارجه سوریه، با اشاره به موضع ثابت و قاطع ایران در مخالفت و بی‌معنی دانستن اعلام هرگونه پیش‌شرط برای حضور ایران در نشست ژنو 2 تاکید کرد: نقش و نفوذ ایران به عنوان بخش مهم و تاثیرگذار در روند حل و فصل مسائل و مشکلات در منطقه از جمله موضوع سوریه بر همگان روشن است و ایران براساس موضع اصولی خود از هیچ تلاشی برای کمک به حل و فصل بحران سوریه دریغ نخواهد کرد.

ظریف و پاسخ به یاوه گویی ها

ظریف در  دیدار با فیصل مقداد با تاکید بر موضع اصولی جمهوری اسلامی در خصوص حل و فصل بحران سوریه از طریق راهکار سیاسی و سوری- سوری و با اشاره به حساسیت و اهمیت روند تحولات جاری در منطقه، بر ضرورت همکاری و تداوم رایزنی‌ها و مشورت‌ها بین دو کشور و دیگر کشورهای موثر و مهم در منطقه تاکید کرد.

در همین رابطه، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه نیز در گفتگوی تلفنی هفته گذشته خود با "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران، در خصوص اجلاس ژنو ۲ و تحولات مربوط به سوریه اظهار داشت: ایران به عنوان یک بازیگر اصلی باید در اجلاس حضور داشته باشد. ما هر گونه پیش شرط در رابطه با حضور ایران را غیرمفید و غیرسازنده می‌دانیم و امیدواریم شرکایمان را در مورد حضور ایران قانع کنیم.

عقب نشینی مضحک آمریکا از پیش شرط خود برای حضور ایران در ژنو2/ تغییر لحن

به دنبال صحبت‎های روز گذشته جان کری وزیر خارجه آمریکا درباره نقش آفرینی ایران در کنفرانس صلح ژنو، سایت euroasiareview در تحلیلی به بررسی آن پرداخت.

خبرگزاری رویترز روز گذشته صحبت‎های وی را "اولین مرتبه‎ای که آمریکا درباره احتمال حضور ایران در حاشیه کنفرانس ژنو2 -در صورت عدم دعوت تهران- سخن می‎گوید" دانست.

پیش از این واشنگتن و گروه‎های معارض و تروریستی سوری با حضور جمهوری اسلامی مخالفت کرده بودند و برای آن شروطی قائل شده بودند که تهران آنها را رد کرده بود. 

در نشست مطبوعتی در بیت‎المقدس، کری مجددا بر مخالفت آمریکا با حضور رسمی ایران در ژنو2 که قرار است 22 ژانویه (2 بهمن) برگزار شود، تاکید کرد و آن را به دلیل عدم پذیرش موافقت کنفرانس ژنو1 دانست.

بر اساس این توافق که سال 2012 به امضا رسیده بود، دولت سوریه و مخالفان اقدام به تشکیل دولت انتقالی بر اساس "رضایت طرفین" می‎کنند. آمریکا اعتقاد دارد معنای این عبارت، کنار گذاشته شدنِ کامل بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است. اما روسیه با این نظر مخالف است.

سایت euroasiareview، صحبت‎های کری درباره امکان نقش‎آفرینی سازنده ایران را حتی با وجود عدم پذیرش توافق 2012، "تغییر لحن" دانست.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "آیا آنها می‏‎توانند در حاشیه [کنفرانس] مشارکت داشته باشند؟ آیا راه‎هایی وجود دارد که موثر باشند؟ آیا نمایندگی آنها در ژنو ... می‎تواند حضور یابد تا به فرآیند کمک کنند؟ شاید راه‎هایی برای تحقق آن وجود داشته باشد."

وی همچنین به خبرنگاران گفت در این زمینه دبیرکل (سازمان ملل) و خود ایران باید تصمیم بگیرند.

مقامات ارشد آمریکایی اعتقاد دارند، این اولین بار بود که کری علناً در زمینه احتمال نقش‎آفرینی ایران در مذاکرات صلح سوریه، بدون پذیرش اصول ژنو1 به اظهارنظر پرداخت.

این سایت در تحلیل خود، از تاثیر توافق هسته‎ای ایران و گروه 5+1 در اتخاذ این رویکرد سخن گفت.

فشار بر غرب برای حضور ایران/ راشا تودی: روسیه بر حضور ایران در ژنو 2 تأکید دارد
 
به گزارش مرصاد به نقل از راشا تودی، وزارت خارجه روسیه باصدور بیانیه ای اعلام کرد: مشارکت کشورهای موثر منطقه از  جمله ایران در کنفرانس ژنو 2 درباره سوریه ضروری است.

مقامات روسیه طی ماههای اخیر همواره بر لزوم مشارکت جمهوری اسلامی ایران در تلاشها برای یافتن راه ححل سیاسی بحران سوریه تاکید کرده اند.

سازمان ملل نیز با حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 موافق است اما آمریکا هنوز موافقت خود را با این مسئله اعلام نکرده است.

فشار سازمان ملل برای حضور ایران در ژنو 2/ تأکید امروز بان کی مون
 
به گزارش مرصاد به نقل از المیادین، بان کی مون دبیر  کل سازمان ملل متحد امروز در کویت اظهار داشت: ایران نقش اساسی در حل بحران سوریه دارد.

وی با بیان این مطلب افزود: ما از مشارکت ایران در نشست ژنو 2 برای حل بحران سوریه حمایت می کنیم.

نشست ژنو 2 قرار است 22 ژانویه (2 بهمن) با هدف بحران بحران سوریه و حضور کشورهایی که اغلب آنها حامی مالی و تبلیغاتی گروه های تروریستی در سوریه هستند برگزار شود.

ایران هیچ پیش شرطی را برای حضور در مذاکرات ژنو 2 نمی پذیرد چون این غرب است که به حضور اثر گذار ایران برای حل بحران سوریه نیاز دارد.

ایران برای حضور در ژنو شرط و شروط نمی پذیرد

در همین رابطه عبدالرضا مصری در گفتگو با خبرنگار سیاسی  مرصاد اظهار داشت: ایران به عنوان پیشنهاد دهنده طرح جهان علیه خشونت و به عنوان یک عضو تأثیر گذار در معادلات منطقه باید در ژنو 2 حضور داشته باشد و گرنه به نتیجه رسیدن این مذاکرات بعید به نظر می رسد.

مصری گفت: حکام شیخ نشین عرب که نیروی های افراطی را به سوریه گسیل می دهند از سوی آمریکا در مذاکرات ژنو 2 حضور دارند و این یک تناقض مضحک است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: این ایران نیست که به حضور در ژنو دو نیاز مند است بلکه طرف غربی است که باید فکر کند که ایران در حل بحران های منطقه تا چه اندازه تأثیر گذار است و در این راستا نظر قدرت ها و شخصیت های حقیقی و حقوقی مثل رئیس سازمان ملل را جویا شود.

وی ادامه داد: تجربه کشورهای منطقه مثل افغانستان و عراق و همچنین عدم توفیق در مذاکرات نخست در مورد سوریه باید آمریکا را متوجه کرده باشد که اگر می خواهد ایران را در ترازوی منطقه نبیند با شکست های پیاپی مواجه خواهد شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: طبیعی است که ایران هیچ پیش شرطی را برای حضور در ژنو 2 نمی پذیرد چون نیاز به حضور ایران برای غربی ها حیاتی است.

 
whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها