سرویس: بین الملل کد خبر: 119650 12:14 - 1392/11/21

گزارش ویژه مرصاد/

وقتی آل سعود خواب حکومت بر منطقه را می بیند/ سناریویی که تلویزیون عربستان و روزنامه المدینه لو دادند

وقتی آل سعود خواب حکومت بر منطقه را می بیند/ سناریویی که تلویزیون عربستان و روزنامه المدینه لو دادند

مرصادنیوز: نقش پر رنگ عربستان در تقویت تروریستهای تکفیری در منطقه به جایی رسیده است که کارشناس مذهبی تلویزیون سعودی حکوت پادشاهی عربستان بر منطقه را در گرو جانفشانی مجاهدان منطقه (تروریستهای داعش و النصره) عنوان می کند و از خواب دیدن تحقق این رویا توسط آل شیخ یکی از مفتی های سعودی سخن می گوید.

 

 

سرویس بین الملل مرصاد/ شب گذشته یکی از کارشناسان شبکه تلویزیونی سعودی در مقابل دیدگان میلیونها بیننده از خواب یکی از مفتی های سعودی در خصوص ضرورت قتل عام شیعیان در سوریه سخن گفت.

این برنامه تلویزیونی که با بک گراند مسجدالحرام و با موضوع تحلیل مسائل دینی و احکام روی آنتن رفته بود برخلاف مشی چندین ماهه تلویزیون عربستا دقایقی را در خصوص مسائل منطقه صرف کرد.

کارشناس وهابی این برنامه گفت: به خدا قسم که مجاهدان و برادران ما علیه مشرکین در حال نبرد هستند و همانگونه که آل شیخ در خواب دیده است حکومت ملک (پادشاه عربستان) در سراسر منطقه فراگیر خواهد شد.

این کارشناس مذهبی که تقریبا تمام وقت برنامه را به تفسیر فتاوای مفتی های وهابی اختصاص داد گروه های تروریستی عراق و عربستان را مجاهدان راه خدا و مسلمانانی که به دست آنها ذبح می شوند را مشرکین عنوان کرد.

به گزارش مرصاد فتواهای مفتی های وهابی باعث شده است که تروریستهای افراطی از کشورهای عربی با دریافت حقوق ماهانه از رژیم آل سعود و دیدن آموزش های نظامی به عراق و سوریه و بحرین اعزام شوند.

صحبت کردن از حکومت سراسری عربستان بر خاور میانه در تلویزیون این کشور و خواب مفتی وهابی در تحقق این حکومت منطقه ای در واقع نسان از خوابهای پریشان عربستان برای حکومت بر خاورمیانه است.

روزنامه المدینه در یکی از پاورقی ها خود در گفتگو با یکی از مقامات وزارت خارجه عربستان از قول مساعد آمریکا برای حکومت عربستان بر قطر، کویت و بحرین سخن گفته است. اما ظاهرا عراق و شمام را هم باید به منوی امیال سعودیها اضافه کرد.

این بلند پروازی در حالتی است که حکومت عربستان در سالهای اخیر از عهده برقراری ثبات و اختلافات درونی خود بر سر انتخاب جانشین و ولی عهد بر نیامده است

نگاهی به تلاش های عربستان در راستای تقویت گروهای تکفیری در ماه های اخیر را در ادامه خواهیم خواند. تلاشی که دامنه آن به رایزنی با کشورهای اروپایی مثل اتریش برای اعزام تروریستهای خود به سوریه نیز کشیده شده است.

حکومت سعودی زمینه سفر تکفیری‌ها و جهادی‌ها را فراهم می‌کند

در عربستان، یک فعال زن عربستانی که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود، تصریح کرد که قانون مصوب شده عربستان برای مبارزه با تروریسم، تروریست‌هایی که با عنوان «جهاد» عازم سوریه می‌شوند را شامل نمی‌شود، بلکه تروریست‌هایی که به این کشور باز می‌گردند را در بر می‌گیرد.

وی تاکید کرد: حکومت سعودی درحالی‌که مانع سفر نویسندگان و فعالان عربستانی از کشور می‌شود که در مقابل سفر تکفیری‌ها و جهادی‌ها به سوریه و مناطق دیگر را نه تنها ممانعت نمی‌کند، بلکه زمینه آن را نیز فراهم می‌کند.

این فعال عربستانی در ادامه افزود: حکومت سعودی با جامعه عربستان به گونه‌ای تعامل می‌کند که جامعه‌ای آزاد و مستقل است و مسئولیت خشونت و افراط‌گرایی را متوجه آن می‌کند، در حالی‌که این جامعه از کمترین آزادی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه دین و مفتی‌های عربستان در خدمت حکومت هستند،‌ گفت: آیا در اینجا این سوال پیش نمی‌آید که چه کسی و یا طرفی در برابر این خشونت‌ها مسئول است.

بازی حکومت سعودی با دین مشکل اول جامعه عربستان است

این فعال عربستانی گفت: طبیعی است، وابستگی نظام سیاسی به وهابیت به عنوان مذهب رسمی کشور موجب شکل‌گیری جریان‌های افراط گرا و تندرو شود که علیه جامعه و دولت سلاح حمل کند.

وی تاکید کرد: هم اکنون یکی از مهمترین مشکلات جامعه عربستان صرف نظر از تبعیت دین از حکومت و اطاعت صرف از آن، بازی حکومت سعودی با دین است.

عربستان قانون جدید مبارزه با تروریسم را از 16 دسامبر گذشته در این کشور به اجرا گذاشت، قانونی که به گفته فعالان حقوق بشری بر اساس آن اصلاح طلبان و مخالفان حکومت به عنوان تروریست محاکمه می‌شود.

بر اساس این قانون جدید هرگونه اقدامی که حکومت و یا جامعه را تضعیف کند، از جمله درخواست برای تغییر حکومت در عربستان به عنوان یک اقدام تروریستی تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.

این قانون همچنین به سرویس‌های امنیتی اختیارات گسترده داده تا به منازل یورش برده و تماس‌های تلفنی و فعالیت‌های اینترنتی را رهگیری کنند.

فعالان حقوق بشری که از بابت این قانون نگران هستند و می‌گویند که صراحتاً هدف این قانون حفظ و تثبیت کنترل خاندان آل سعود در قدرت در مواجهه با درخواست اصلاحات دموکراتیک در عربستان است.

۸۰۰ عضو داعش در عراق کشته شدند/ ۳۰۰ نفر اتباع کشورهای عربی هستند

شبکه تلویزیونی دولتی العراقیه گزارشی را درباره عملیات ارتش عراق علیه گروه داعش و مبارزه با عناصر مسلح به نقل از یک منبع امنیتی عراق بدون ذکر نام پخش کرد.

این منبع امنیتی گفت: 800 عضو داعش در عملیات سه ماهه اخیر نیروهای عراقی کشته شده‌اند که بیش از 300 نفر از آنها از اتباع (کشورهای) عربی هستند.

وی افزود: ارتش عراق در عملیات خود در مناطق صحرای الانبار و کوه‌های حمرین و دو استان نینوا و صلاح الدین و اطراف بغداد و شمال بابل این افراد مسلح را به هلاکت رساند.

این منبع گفت: گروه داعش تلفات سنگینی متحمل شده است و عملیات ویژه‌ای علیه آنها اجرا شده است و با مشکل کمک منابع مالی برای اجرای عملیات تروریستی خود روبرو است.

اعتراف رسمی اتریش به حضور تروریستهای این کشور در سوریه

مقامات اتریش رسما به پیوستن دهها نفر از اتباع خود به گروههای تروریستی مسلح در سوریه اعتراف کردند.

به گزارش مرصاد به نقل از خبرگزاری سوریه، دفتر مبارزه با تروریسم اتریش اذعان کرد دهها اتریشی با رفتن به سوریه در کنار گروههای مسلح می جنگند.

بر اساس این گزارش، روزنامه استاندارد به نقل از منابع آگاه در دفتر مبارزه با تروریسم در وین فاش کردند حدود 80 اتریشی از ملیت های چچنی، بوسنیایی، عرب و ترکیه، اتریش را به سمت شمال سوریه از طریق ترکیه برای جنگ در کنار گروههای تروریستی مسلح ترک کرده اند.

به گفته این منابع، بیش از 10 تروریست اتریشی تا کنون در درگیری ها میان ارتش سوریه و گروههای تروریستی افراطی در مناطق شمالی سوریه بر اساس گزارش منابع نزدیک به این گروهها کشته شده اند.

این منابع افزودند بسیاری از این افراد به اتریش برگشته و همچنان تحت بازجویی مقامات امنیتی اتریش و دفتر مبارزه با تروریسم قرار دارند، در حالی که سرنوشت دهها نفر دیگر همچنان مبهم است به طوری که گمان می رود این افراد در حال درگیری با گروههای تروریستی رقیب هستند.

از سوی دیگر وزارت کشور اتریش درباره بازگشت دهها تروریست از سوریه به اتریش هشدار داد که برای جامعه این کشور خطرناک خواهد بود، زیرا ممکن است این افراد با توجه به کسب تجربه نظامی و جنگی، در آینده دست به عملیات تروریستی در اتریش و اروپا بزنند.

روزنامه استاندارد نوشته است اتریش احتمال بازنگری در کنترل مرزهای خود با کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جلوگیری از قاچاق افراد و تروریستها از کشورهای اروپایی و غیره به ویژه از چچن، قفقاز و بوسنی به سوریه از طریق اتریش را بررسی می کند که این اقدام پس از آن صورت می گیرد که منابع ویژه ای از وجود گروهها و هسته های تروریستی در وین پرده برداشته بودند.

بر اساس این گزارش، کشورهای مختلف غربی از جمله فرانسه، انگلیس، بلژیک و آلمان از ادامه سرازیر شدن تروریستها به سوریه و بازگشت آنها به این کشورها هشدار داده و خواستار تشدید تدابیر امنیتی در تلاش برای مقابله با خطر تروریستها شده اند، این در حالی است که این کشورها برای اجرای طرحهای خود در سوریه از تروریستها حمایت می کردند.

از سوی دیگر روزنامه استاندارد نوشت حمایت نامحدود آل سعود از تروریستها وافراطیون در سوریه و پس از گذشت سه سال از بحران به ویژه پس از توافق بین المللی درباره برخی مسائل در سوریه و نیز در سایه توافق هسته ای اخیر میان ایران و کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک و دوری دیدگاه ها و مواضع ریاض و واشنگتن از یکدیگر بحران با مشکلات و دشواریهایی در زمینه نظامی و سیاسی روبرو شده است.

این روزنامه نوشت رژیم آل سعود شاید یکی از کسانی است که در این شرایط متضرر شده است به طوری که از کاهش نفوذش در منطقه به ویژه در سوریه و عراق نگران است و به همین سبب در راستای متشنج شدن اوضاع  امنیتی در لبنان، سوریه وعراق و حمایت از تروریسم برای اثبات وجود خود گام برداشته است.

در این چارچوب، بسیاری از دولتهای غربی همپیمان آل سعود، شروع به انتقاد آشکار از این رژیم کرده اند، زیرا بر اساس اطلاعات و حقایقی که روز به روز آشکارتر می شود، عربستان بزرگترین حامی گروههای تروریستی مسلح در سوریه است که به تهدید واقعی برای کشورهایی تبدیل شده است که از تروریستها حمایت می کردند.

هلاکت تروریستهای قطر، کویتی و سعودی/ چند خودرو حامل سلاح و مهمات منهدم شد

نیروهای ارتش سوریه در ادامه عملیات پاکسازی این کشور از وجود گروههای تروریستی، شماری از تروریستهای سعودی، قطری وکویتی را در حومه دمشق و لاذقیه به هلاکت رساندند و چند خودرو حامل سلاح و مهمات آنها را منهدم کردند.

به گزارش مرصاد به نقل از خبرگزاری سوریه(سانا)، منابع سوری از هلاکت شمار دیگری از تروریستها از جمله تروریستهای سعودی، قطری وکویتی و خنثی شدن حمله گروههای تروریستی به فرودگاه ابوالضهور خبر دادند.

بر اساس این گزارش، یگانهایی از نیروهای ارتش سوریه در ادامه عملیات خود در برخی مناطق حومه دمشق، شماری از اعضای گروه تروریستی موسوم به جبهه اسلامی را به هلاکت رساندند و سلاحها و تجهیزاتی را که مورد استفاده قرار می دادند، منهدم کردند.

بر اساس این گزارش، یک خودرو حامل سلاح و مهمات در منطقه التوسع شهر عدرا منهدم شد و تروریستهایی که سواراین خودرو بودند، هم کشته شدند.

منابع سوری همچنین از کشته شدن دهها تروریست در مزارع الریحان، عالیه و شرق منطقه الملیحه از جمله بهاء عینیه یکی از سرکردگان آنها و همچنین هلاکت 20 تروریست در منطقه الفصول الاربعه و شرق مرقد حضرت سکینه(س) در شهر داریا و انهدام سلاحها و مهمات آنها خبر دادند.

در شهر الزبدانی هم، شماری از تروریستها در عملیات نیروهای ارتش کشته و زخمی شدند.

نیروهای ارتش سوریه در ادامه عملیات خود در اطراف زندان مرکزی حلب و روستاهای كويرس ،عربيد والجدیده دهها تروریست را به هلاکت رساندند و چندین خودرو حامل سلاح و مهمات آنها را نیز در برخی مناطق حلب منهدم کردند.

در حومه لاذقیه شمالی هم شماری از تروریستهای خارجی از جمله سعودی، قطری و کویتی در عملیات نیروهای ارتش سوریه به هلاکت رسیدند و یک انبار سلاح و مهمات آنها و چند خودرو مجهز به تیربار سنگین هم منهدم شد.

یک منبع نظامی سوری به سانا گفت سه خودرو مجهز به تیربارسنگین تروریستها در روستاهای عین العشره و الروضه منهدم شد و چند تروریست از جمله ابومروان الشامی ازسرکردگان گردانهای موسوم به احرارالشام، ساهر الشهوانی سعودی و هشام الدلیمی قطری از تروریستهای داعش به هلاکت رسیدند.

نیروهای ارتش سوریه همچنین در عملیات ویژه ای در حومه درعا، دهها تروریست را به هلاکت رساندند. منابع سوری همچنین ازخنثی شدن حمله تروریستها به فرودگاه ابوالضهور خبر دادند.

در دیرالزور هم، چند خودرو حامل سلاح و مهمات و چند مقر گروههای تروریستی منهدم شد.

نیروهای ارتش سوریه در حومه حمص ضمن خنثی کردن تلاش تروریستها برای منفجر کردن چند بمب، دهها نفر از آنها را به هلاکت رساندند.

بر اساس این گزارش، تروریستها قصد داشتند چهار بمب به وزن 15 تا 20 کیلوگرم را در نزدیکی شرکت گاز در جبل الشاعر در حومه تدمر منفجر کنند که در این راه ناکام ماندند.

نیروهای ارتش همچنین چند گروه تروریستی مسلح را در روستای الزاره حومه حمص متلاشی و چهار خودرو آنها را منهدم کردند.

در منطقه الخانق و شرق مدرسه حلیمه السعدیه در الرستن و روستاهای الشنداخیه و عمق الهوی در حومه شمالی هم شماری از تروریستها کشته و زخمی شدند.

نیروهای ارتش همچنین تلاش تروریستها برای منفجر کردن سه بمب در جاده مواصلاتی تدمر و سد وادی ابیض را خنثی کردند.

همکاری مردم با نیروهای ارتش در حماه به کشف مخفیگاه تروریستها و دستگیری شماری از آنها منجر شد.

نیروهای ارتش همچنین چهار خودرو مجهز به تیربار سنگین تروریستها را در حومه حماه شرقی منهدم کردند و دهها تروریست را هم به هلاکت رساندند.

این در حالی است که حملات تروریستها به مردم و مناطق مسکونی همچنان ادامه دارد، بر اثر انفجار بمب در محله الکورنیش القامشلی یک شهروند سوری کشته و شمار دیگری زخمی شدند.

نیروهای ارتش سوریه همچنین اعضای یک گروه تروریستی را که در ترور شهردار قرفا در درعا دست داشتند، دستگیر کردند

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها