سرویس: سیاسی کد خبر: 190260 08:05 - 1393/05/16

مرصاد گزارش می دهد؛

نگاهی به لغو و اهدای مجوز دو دانشگاه در دولت روحانی/ از ایرانیان تا خوارزمی فاصله ای به اندازه تفاوت جناح های سیاسی

نگاهی به لغو و اهدای مجوز دو دانشگاه در دولت روحانی/ از ایرانیان تا خوارزمی فاصله ای به اندازه تفاوت جناح های سیاسی

مرصاد نیوز: عملکرد وزارت علوم در دولت یازدهم نشان می دهد که این وزارت خانه در موضوع صدور مجوز دانشگاه ها سیاسی عمل کرده است و سعی در جلب رضایت فعالین سیاسی اصلاح طلب دارد.

 

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، یکی از انتقاداتی که منتقدان وزارت خانه علوم دولت یازدهم در خصوص فعالیت این وزارت به آن وارد می دانند فعالیت در راستای منافع یک جریان سیاسی خاص است در حالی  باید وزارت خانه ای به دور از مسایل سیاسی باشد.

این موضوع اخیرا باز هم با مطرح شدن مجوز چند دانشگاه به میان آمده است و شائبه حمایت وزارت علوم دولت یازدهم از یک جناح سیاسی خاص را به وجود آورده است.

در ماه های گذشته اخباری شنیده شد که از آغاز فعالیت یک دانشگاه وابسته به فرد سیاسی منتسب به اصلاح طلبان خبر می داد.

گفته شد که دانشگاه خوارزمی در صدد آغاز فعالیت خود است. شنیده ها حاکی از آن بود که این دانشگاه وابسته به محمد رضا عارف است و تحت سرپرستی او به عرصه آموزش کشور قدم خواهد گذاشت.

مجوزی که مشخص نیست چه زمانی صادر شده است

منتقدان اعلام کرده اند که دانشگاه عارف مجوز ندارد و این دانشگاه در شرایطی که وزیری اصلاح طلب بر مسند وزارت علوم نشسته است به محمد رضا عارف فعال سیاسی اصلاح طلب اهدا شده است.

6

(منتقدان اعطای مجوز دانشگاه به محمد رضا عارف در دولت روحانی را مساله ای سیاسی برای جلب رضایت شخص عارف می دانند)

اما نزدیکان عارف و اعضای بنیاد امید ایرانیان این گفته ها را تکذیب کرده و اعلام کردند که مجوز دانشگاه 6 سال گذشته گرفته شده است.

سید حسن رسولی عضو هیأت مدیره بنیاد امید ایرانیان چندی پیش، با اشاره به راه اندازی دانشگاه غیر انتفاعی «خوارزمی» توسط محمد‌رضا عارف، اظهار کرد: مجوز این دانشگاه ۶ سال پیش گرفته شده و این خبر جدیدی نیست.

رسولی اضافه کرد: این دانشگاه با عنوان دانشگاه خوارزمی از سال‌ها قبل مجوز گرفته اما به دلیل مسائل مالی همه کارهای آن به خوبی پیش نرفت و انجام نشد.

تناقض در اعلام زمان صدور مجوز دانشگاه عارف

علاوه بر رسولی، دیگر عضو و سرپرست بنیاد امید ایرانیان نیز در خصوص مجوز دانشگاه عارف صحبت کرده و ابهامات موجود در خصوص مجوز این دانشگاه را افزایش داده اند.

حسین امینی در گفت‌وگو با روزنامه قانون با اشاره به وظیفه بنیاد تحت سرپرستی خود در زمینه آموزشی و پژوهشی تصریح کرد: دکتر عارف برای اجرایی شدن این وظیفه، درخواست تاسیس دانشگاه را داده‌اند که خوشبختانه با این درخواست موافقت شده است اما چون بنیاد نمی‌خواهد به گروهی وابسته باشد، فراهم شدن زمینه‌های اقتصادی تاسیس دانشگاه به تاخیر افتاده است.

بر خلاف سرپرست بنیاد امید ایرانیان میلی منفرد در خصوص تاریخ صدور مجوز این دانشگاه زمان دیگری را اعلام کرده بود تا بر تناقض های موجود بیافزاید.

میلی منفرد در اوایل دولت یازدهم در خصوص مجوز این دانشگاه گفته بود: دانشگاه منتسب به محمدرضا عارف دارای مجوز تاسیس است اما تاکنون هیأت امنای این دانشگاه مشخص نشده است.

وی خاطرنشان کرد: از این رو، دانشگاه هنوز فعالیتش را آغاز نکرده است.

معاون آموزشی وزارت علوم درباره مجوز این دانشگاه در وزارت علوم، اظهار داشت: دانشگاه غیرانتفاعی خوارزمی طی سالهای گذشته مسیر دریافت مجوز را در وزارت علوم طی کرده است.

وی درباره تاسیس دانشگاه غیرانتفاعی و غیردولتی در استان تهران، تاکید کرد: تاسیس هر دانشگاه غیردولتی در تهران باید در کمیسیون ویژه‌ وزارت علوم بررسی شود.

با این حال پس از مدتی اعلام شد که مجوز این دانشگاه قطعی نشده اما آنچه که در میان مطرح است آغاز بحث دانشگاه عارف در طول یازدهم است.

دردسرهای دنباله دار دانشگاه ایرانیان

از طرف دیگر به نظر می رسد که دانشگاهی که دولتی های دولت نهم و دهم آن را برای پس از اتمام دوره حضور خود در دفتر خیابان پاستور تهران در نظر گرفته بودند، بازهم دارای حاشیه است و وزارت علوم دولت یازدهم قصد ندارد اجازه فعالیت این دانشگاه را صادر کند.

81084049-5563829

(وزارت علوم در روزهای گذشته مجوز دانشگاه ایرانیان را لغو کرد)

سیدحسین حسینی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  در خصوص اعلام ابطال مجوز دانشگاه ایرانیان به این دانشگاه از سوی وزارت علوم، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی این مسئله را به ما اعلام کرده و احتمالا این مصوبه را به خود دانشگاه نیز اعلام می‌کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی به ما اعلام کرده مصوبه قبلی درباره این دانشگاه (صدور مجوز) بلا اثر و فاقد وجاهت است.

وی با اشاره به مصاحبه یکی از معاونین دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه، گفت: وی این مسئله را منوط به نظر شورای گسترش درباره این دانشگاه دانسته، در حالی که شورای گسترش مجوزی برای دانشگاه ایرانیان صادر نکرده است.

حسینی گفت: قبلا مجوزی در خصوص تاسیس دانشگاه ایرانیان صادر شده بود که این مجوز در سایت این دانشگاه هم گذاشته شده است؛ آن مجوز بنا به درخواست شورای عالی ایرانیان و رئیس این شورا بود و مجوز آن برای تاسیس دانشگاه در خارج ایران صادر شده بود. شورای گسترش نمی‌تواند مجوزی برای داخل ایران داشته باشد، بنابراین عملا دفتر گسترش تاکنون درباره این دانشگاه تصمیمی نگرفته و مصوبه‌ای هم صادر نکرده که بخواهد باطل کند.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه ایرانیان: ابطال مجوز دانشگاه به ما ابلاغ نشده است

هاشمی عضو هیئت رئیسه دانشگاه ایرانیان در واکنش به سخنان مدیرکل دفتر شورای گسترش وزارت علوم اظهار داشت: این مسئول وزارت علوم همان سخنان معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را تکرار کرده است و هیچگونه مستندی در این زمینه ارائه نکرده است.

وی افزود: اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای مبنی بر لغو مجوز دانشگاه داشته است خیلی روشن می‌تواند آن را به صورت مستند ارائه کند و حتی آن را در سایت خود مانند تمام مصوباتی که تاکنون منتشر کرده است، قرار دهد.

هاشمی گفت: اگر وزارت علوم هم ابلاغیه‌ای در این زمینه دارد، باید شماره ابلاغیه را درج یا تصویر آن را منتشر کند.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه ایرانیان تصریح کرد: این افراد یک تصور و برداشتی از صحبت‌های یک مسئول در شورای عالی انقلاب فرهنگی کرده‌اند و آن را مستند به اینکه مجوز باطل شده است، دانستند که به نظر من این مسئله فرافکنی است.

هاشمی با اشاره به اینکه اگر قرار است مصوبه‌ای لغو شود، ترتیباتی دارد و آن را رسما اعلام می‌کنند، یادآور شد: در صورتی که مصوبه‌ای لغو شده باشد، رسما آن را با دلایل لغو و یا اگر نخواستند بدون دلایل اعلام می‌کنند. همانگونه که اعلام کردند، مجوز تاسیس این دانشگاه صادر شده است، ابطال آن را نیز اعلام کنند و در گوشی به وزارت علوم نگویند؛ مگر شورای عالی انقلاب فرهنگی خودش سخنگو ندارد که وزارت علوم باید این گونه مسائل را اعلام کند.

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها