سرویس: بین الملل کد خبر: 192123 01:20 - 1393/05/20

گزارش ویژه مرصاد از آخرین تحولات عراق/

حضور داعش در 40 کیلومتری "اربیل" حاصل خیانت های آشکار بارزانی به کردها/ آژیر قرمز در کردستان عراق در حال به صدا در آمدن است/ باز هم آمریکا و ادعای دروغین دفاع از اقلیت ها

حضور داعش در 40 کیلومتری "اربیل" حاصل خیانت های آشکار بارزانی به کردها/ آژیر قرمز در کردستان عراق در حال به صدا در آمدن است/  باز هم آمریکا و ادعای دروغین دفاع از اقلیت ها

مرصاد نیوز: خیانت های مسعود بارزانی به کردها به وسیله همراهی با داعش و تلاش برای نقض تمامیت ارضی عراق باعث شد که امروز تروریست های داعش به سرعت در مناطقی از کردستان پیشروی کنند و کشتار گسترده ای را بر علیه کردها انجام دهند.

 

 سرویس بین الملل پایگاه خبری تحلیلی مرصاد/ آخرین اخبار از عراق حاکی از آن است که نیروهای پ.ک.ک  با گروهک تروریستی داعش به صورتی سنگین در حال درگیری هستند و در این درگیری ها انواع سلاح های سنگین نیز استفاده شده است.

این درگیری ها در اردوگاه مخمور رخ می دهد و پ.ک.ک در این درگیری در برابر داعش برای حفظ اردوگاه ایستاده است.

این اردوگاه به دلیل آن که به عنوان سپری برای شهر اربیل در 40 کیلومتری این شهر محسوب می شود از اهمیت بالایی برخوردار است و حفظ آن به معنای حفظ شهر اربیل از ورود تروریست هاست.

ده‌ها کشته در درگیری داعش با عناصر

شرایط در عراق به جایی رسیده است که تحلیل گران  نسبت به حوادث خطرناک برای منطقه کردستان عراق هشدار می دهند. حملات داعش به کردهای عراق و کشتار آن ها از یک طرف و چند پاره شدن مواضع رهبران کردهای عراقی از طرف دیگر زنگ خطری است که از تبعات خطرناک و غیرقابل پیش بینی در عراق خبر می دهد.

سودای تجزیه عراق زمینه ساز کشتار کردها توسط داعش

تحرکات اخیر مسعود بارزانی برای تجزیه عراق تا قبل از حمله داعش به کردستان عراق و کشتار بی رحمانه مردم کرد نشان داد، تحقق این آرزوی ناممکن بارزانی نیازمند خیانت او به کردهاست و تبعاتی به همراه دارد که جز کشتار و نابودی برای کردها نتیجه ای نخواهد داشت.

12س

(تحلیل گران همکاری جدی بارزانی با کشورهای ترکیه، عربستان و قطر را عامل اصلی ناآرامی های اخیر در منطقه کردستان عراق می دانند)

مسعود بارزانی سعی داشت با همکاری و همراهی با کشورهایی چون ترکیه، عربستان و قطر فتنه خود را با از میان بردن تمامیت ارضی عراق عملی کند و در این راه از هیچ خیانتی به کردها اجتناب نکرد.

او در این راه با همراهی داعش سعی کرد که با دشمن نوری مالکی همراه شود اما نمی دانست که آتش افروخته شده در عراق دامن کردها را خواهد گرفت و آن چه که امروز شاهد آن هستیم رخ خواهد داد.

رسانه های ترکیه و برخی از جمله حزب پ.ک.ک اعلام کردند که بارزانی به صورت آشکار با داعش همکاری مستقیم دارد به صورتی که فرماندهان تروریست های داعش با همکاری پاراستن بارزانی (مرکز امنیت حزب بارزانی) از طریق فرودگاه اربیل وارد عراق شده اند!

نقش قطر در کشتار کردها

همکاری پشت پرده بارزانی با قطر تاکنون تبعاتی فراوانی برای کردستان عراق و ساکنین آن داشته است. اخبار حاکی از آن است که قطر دستور حمل به کردستان عراق را به داعش صادر کرده است.

392734

(دیدار بارزانی با پادشاه قطر)

یکی از رسانه های کردی در کردستان عراق روز یکشنبه در گزارشی به نقل از یکی از مقامات بلندپایه کردی در کردستان عراق اعلام نمود که گروه تروریستی داعش به درخواست دولت قطر حملات خود را علیه کردستان عراق آغاز کرده است.

این مقام کرد عراقی به روزنامه هاولاتی گفته است که سلاحهای موجود در دست تروریست ها اوکراینی هستند و از طریق ترکیه به دست داعش رسیده اند.

عبدالسلام برواری یکی از مقامات کرد عراقی می گوید : دولت قطر به کمک خود به گروه تروریستی بعثی تکفیری ادامه می دهد و مدتهاست که  حکومت اقلیم کردستان عراق با قطر رابطه خوبی ندارد.

این مقام بلندپایه کرد عراقی که نخواست نامش فاش شود تاکید کرد که تسلیحاتی که در اختیار تروریست ها است بسیار پیشرفته تر  از آن است که از محل فروش قاچاق نفت تامین شود از این رو براساس اطلاعات به دست آمده دولت قطر هزینه مالی این حملات را تامین کرده است.

کشتار ایزدی ها و بازیگری آمریکا در نقش دروغین دفاع از اقلیت ها

محمد شیاالسودانی وزیر حقوق بشر عراق  گفت: عناصر داعش علاوه بر کشتن  ۵۰۰  ایزدی، شماری از قربانیان از جمله کودکان را "زنده" دفن کرده‌اند.

66736_613

وزیر حقوق بشر عراق به خبرگزاری رویترز گفت: حدود ۳۰۰ زن ایزدی هم به عنوان "برده" ربوده شده‌اند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقام‌های کرد در عراق گزارش داده که بیش از ۲۰ هزار غیرنظامی که از ترس تروریستهای داعش به کوه‌های شمال عراق پناه برده بودند، موفق شدند به خاک سوریه فرار کنند.

به گفته ویان دخیل، تنها نماینده اقلیت ایزدی‌ها در مجلس عراق بیشتر این افراد، توانستند بعد از فرار به سوریه دوباره به خاک عراق بازگردند.

66737_504

در روزهای گذشته و در جریان حملات نیروهای داعش بسیاری از ساکنان شهر شنگال که عمدتا از کردهای پیرو آیین ایزدی هستند، بعد از تصرف شهر از خانه‌هایشان گریختند و به کوه‌های اطراف پناه بردند.

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در روزهای اول بحران از مرگ دست‌کم ۴۰ کودک خبر داده بود که بر اثر آوارگی خانواده‌ها و تشنگی در بیایان جان، خود را از دست داده‌اند.

در این میان اقدامات اخیر آمریکا در عراق پس از کشتار ایزدی ها توسط تروریست های داعش قابل توجه است. آمریکا در اولین قدام خود با چند فروند جنگنده، به مواضع داعش حمله کرد؛ در ادامه نیز بسته های غذایی برای آوارگان ایزدی از طریق بالگرد ارسال کرد.

در نگاه اول ممکن است این اقدامی مناسب در نظر بیاید اما اگر به سابقه حضور آمریکا در عراق و حوادث اخیر این کشور نگاهی بیاندازیم در حقیقت اقدام آمریکا عملی در جهت نفاق معنا می شود. اگر آمریکا در روزهای گذشته و قبل از حمله داعش به کردها چنین اقدامی را برای دیگر ساکنان عراق از جمله مسیحیان انجام می داد، قطعا چنین کشتاری بر علیه ایزدی ها صورت نمی گرفت. در این فضا ایالات متحده تنها به دنبال ایفای نقش ناجی بود تا با دفاعی دروغین از اقلیت های عراق وجهه خود را تطهیر کند.

واکنش مقامات ایرانی به اقدامات اخیر ایالات متحده در عراق

علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز گذشته مجلس گفت: در شرایط امروز، سیاست‌های ضدمردمی و ضداسلامی غرب به ویژه امریکا به همراه رفتارهای گروه‌های نادان و تندرو جهان اسلام را دچار بحران و هرج و مرج کرده است.

وی ادامه داد: امروز از لیبی تا یمن شاهد فضایی آشفته و پر از شقاوت و خونریزی است و آنچه که بی‌ارزش شده، جان مسلمانان، امنیت و آسایش و آینده آنان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سیاست‌های شیطانی امریکا به همراه عملکرد گروه‌های جاهل که به نام اسلام تیغ بر اسلام و مسلمانی می‌کشند مانند دو لبه یک قیچی، حیات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مسلمانان را پاره پاره می‌کند.

6

لاریجانی خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی نیز فرصت را غنیمت شمرده و وحشیانه‌ترین رفتار را علیه ملت فلسطین روا می‌دارد، اما جالب‌ترین بخش این تراژدی، موضع‌گیری‌ها و رفتار دولت امریکاست که در میان تلخ‌ترین حوادث روزگار طنزترین است.

وی افزود: بیش از چهل ماه است که مردم سوریه اعم از سنی، علوی، مسیحی، شیعی و دروزی تحت فشار و کشتار تروریست‌ها از جمله داعش شرایط بسیار سختی را تحمل می‌کنند، در این مدت دولت امریکا یکسره از تروریست‌ها حمایت کرده است. نه آوارگی مسیحیان و تخریب مراکز دینی آنان و سایرین برایش اهمیت داشته و نه شقاوت و خونریزی تروریست‌ها عواطف آقای اوباما را جریحه‌دار کرده است.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: آقای اوباما باید پاسخی برای رفتارها و سیاست‌های متناقض دولت امریکا داشته باشد که اگر این کشور طرفدار مسلمانان است، چرا وقتی تروریست‌ها به سامرا، موصل، انبار و تکریت حمله کردند و موجب آوارگی هزاران نفر شدند، مراکز دینی شیعه و سنی را تخریب کردند، واکنشی نشان نداد.

لاریجانی ادامه داد: امریکا اگر حامی کردها است، چرا آوارگی هزاران نفر از آنان را که پس از اشغال موصل انجام شد تحمل کرد، اگر پشتیبان مسیحیان است چرا در واکنش به بلایی که تروریست‌ها بر زنان و مردان مسیحی در موصل و شهرها آوردند، هواپیما نفرستاد.

وی افزود: امریکا اگر طرفدار حقوق بشر است چرا در مقابل 70 سال جنایت رژیم صیهونیستی علیه ملت فلسطین، چهل ماه فجایعی که تروریست‌ها در سوریه مرتکب شدند، چند ماه کشتار و آوارگی مردم غرب و شمال عراق چشم‌های خود را بسته و ساکت است که غالباً نیز از آنها حمایت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: واقعیت این است که دولت امریکا نه طرفدار شیعه و سنی، مسیحی، ایزدی، کرد یا عرب و یا به طور کلی حقوق انسان و بشر نیست، پرونده این دولت سیاه‌تر از این حرف‌هاست.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آن روز که صدام حسین بمب‌های شیمیایی را بر سر مردم حلبچه و سردشت ریخت و هزاران نفر را قتل‌عام و مجروح کرد، دولت امریکا نه تنها محکوم نکرد بلکه به حمایت از این جنایت ضدبشری صدام پرداخت. آیا مردم حلبچه و سردشت کرد و سنی نبودند؟

وی افزود: هنگامی که در سال 1369 صدام حسین با حمایت امریکا دست به کشتار شیعیان زد و گورهای دسته‌جمعی فراوانی را از اجساد زنان، مردان و کودکان شیعه عراق پر کرد، دولت امریکا نگاهی همراه با رضایت بر چهره داشت و پس از اشغال عراق هزاران جوان سنی و شیعه را به بهانه‌های واهی در زندان‌های ابوغریب و... تحت سخت‌ترین شکنجه‌ها به زنجیر کشید. چشم‌ها را بر فجایعی که بر مسیحیان سوریه به دست تروریست‌ها گذشت، بست چون منافع امریکا در حمایت از تروریست‌ها بود.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: این اقدامات امریکا در حالی بود که دولت و ملت ایران در حلبچه، سردشت در جنوب و مرکز عراق، سوریه، لبنان و فلسطین و افغانستان به کمک مظلومان اعم از شیعه، سنی، مسیحی، کرد، عرب و دروز شتافت.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امریکا با اعزام چند هواپیما به بهانه کمک‌رسانی یا هدف قرار دادن تروریست‌ها می‌خواهد دست‌های خون‌آلود خود را در فجایع ضدبشری خود در فلسطین، سوریه، لبنان، عراق و ایران بشوید و این خوابی است که تعبیر نخواهد شد.

وی افزود: امروز عصر بیداری ملت‌هاست، نقاب از چهره غرب به ویژه امریکا فرو افتاده، دولت و ملت ایران همواره کنار مظلوم بوده‌اند و در عراق نیز همانگونه که رهبر معظم انقلاب و مراجع نجف به آن اشاره داشتند حامی حقوق همه آحاد ملت عراق بوده و هست. روابط صمیمانه ما با افراد اهل تسنن، شیعیان و مسیحیان اعم از آشوری، کلدانی و یا مردم ایزدی‌مسلک اظهر من الشمس است.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: آیا جز ایران از ابتدا تاکنون از دولت اقلیم در اربیل حمایت کرده است؟ روزی که آن همه مخالف داشتند تنها ایران کنار آنها ایستاد. آیا جز ایران و مرجعیت نجف، از تدوین قانون اساسی توسط نمایندگان برگزیده مردم عراق کس دیگری حمایت کرد؟ آیا دولت امریکا با همه توان، مخالف برگزاری انتخابات و برقراری دموکراسی نبود؟ این ایستادگی ما بود که سیاست امریکا را با شکست مواجه کرد و امروز در عراق دموکراسی حاکم شده است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: همیشه به دوستان خود در عراق چه در بغداد و چه در اربیل توصیه‌های برادرانه مبنی بر حفظ وحدت، ورعایت حقوق همه آحاد ملت داشته‌ایم، گرچه سیاست ایران عدم مداخله در امور همسایگان است اما از آنجایی که روابط بسیار عمیقی میان ملت ایران و عراق وجود دارد از سر صمیمت، برادری و خیرخواهی دیدگاه‌های خود را با آنان در میان گذاشتیم.

وی افزود: به آقای اوباما توصیه می‌کنم که برای پرت کردن حواس ملت‌های منطقه و جهان از جنایاتی که در فلسطین به دست صهیونیست‌ها مرتکب می‌شوند راهی دیگری را بجویند. شاید هالیوود بتواند کمک بیشتری به امریکا کند تا چند هواپیمای نظامی ارتش امریکا در بمباران اربیل

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها