سرویس: سیاسی کد خبر: 192848 12:16 - 1393/05/21

به بهانه آرزوی جهنم برای منتقدان؛

ضرورت تغییر نگاه رئیس جمهور نسبت به درجه اهمیت مذاکرات هسته ای/ همه عصبانیت های روحانی در واکنش به نقد مذاکرات بوده است

ضرورت تغییر نگاه رئیس جمهور نسبت به درجه اهمیت مذاکرات هسته ای/ همه عصبانیت های روحانی در واکنش به نقد مذاکرات بوده است

مرصاد نیوز: بررسی نحوه برخورد رئیس جمهور محترم با منتقدین نشان می دهد که ایشان از مسئله مذاکرات هسته ای بیش از آنچه که باید  نگران هستند، در همین راستا می بینید که تمام واکنش های تند آقای روحانی و استفاده از الفاظی مثل، بی سواد، بیکار، بی شناسنامه، بزدل، ترسو، بروید به جهنم و... زمانی مطرح شده که منتقدین از توافق ژنو و مذاکرات هسته ای سخن گفته اند.

 

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، روز گذشته روحانی در همایش روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در انتقاد از منتقدین خود از ادبیاتی استفاده کرد که حتی بسیاری از نزدیکان وی نتوانستند آن را تایید کنند.

روحانی در این همایش گفت:  "یک عده شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی‌اند؛ هر وقت می‌خواهد مذاکره شود یک عده می‌گویند داریم می‌لرزیم؛ خوب به جهنم، بروید یک جای گرم پیدا کنید".

روحانی حتی تلویحا مخاطبین را کافر خواند و از مثل کافر همه را به کیش خود پندارد استفاده کرد.

این سخنان روحانی به اندازه ای عجیب بود که سایت ریاست جمهوری نتوانست آن را در متن خبر این همایش بگذارد و پس از مدتی آن را از خبر پاک کرد.

سایت ریاست جمهوری کلمه "به جهنم" را از متن خبر پاک کرد اما دیگر نتوانست کلمات "بزدل" و "ترسو" را حذف کند زیرا در صورت حذف این کلمات بایستی کل متن را سانسور می کرد!

1

 

با این وجود روحانی اولین باری نبود که منتقدان خود را با چنین الفاظی خطاب می کرد. او در دوران ریاست جمهوری خود بارها با استفاده از کلمات و الفاظ نامتعارف در سیاست، به متقدین خود اعتراض کرده است.

منتقدین توافق ژنو بی سواد هستند

روحانی در سال گذشته در دیداری که با اساتید دانشگاه داشت منتقدین توافق ژنو را بی سواد خوانده بود که از جایی خاص تغذیه می شوند!

او در این دیدار گفته بود:  می‌خواهم یک نقد هم نسبت به دانشگاه بکنم؛ البته شما باید نقد کنید. اما من می‌خواهم بگویم چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا یک عده بی‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ چرا وقتی یک اتفاق بین‌المللی رخ می‌دهد،‌ اساتید نامه خصوصی به رئیس‌جمهور می‌نویسند؟ چرا فریاد نمی‌زنید؟ چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ ما روحیه سقراط ‌وار می‌خواهیم. کسانی که در مذاکرات ژنو،‌ مذاکره کردند نیز از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به حساب می‌آیند.

شناسنامه دارها نقد کنند

روحانی پس از انتشار فیلم من روحانی هستم سازندگان این مستند را تلویحا بی شناسنامه خواند که مشخص نیستند به کدام جناح سیاسی وابسته هستند.

روحانی در واکنش به انتقادات اخیر به دولت درباره موضوعاتی چون جشن مجلل همسر خود در کاخ سعدآباد، و نیز مستند "من روحانی هستم" بدون اشاره به اصل ماجرا گفت: پسندیده نیست آنکه با پول مردم و با بیت‌المال مردم از دولتی که منتخب مردم است و با رأی اکثریت مردم فعالیت خود را آغاز کرده است، کسی بخواهد به جای نقد تخریب را پیشه گیرد، این امری است که دولت نمی‌پسندد، ما از همه می‌خواهیم با شناسنامه سخن بگویند، بگویند از کجا هستند، بگویند وابسته به کدام جناح هستند، با نام جناح خود سخن بگویند نه با نام ملت ایران، ملت ایران راهش روشن است، ملت ایران در عصر حاضر به دنبال آرامش است، ملت ایران به دنبال اعتدال است. ملت ایران به دنبال پیشرفت است.  

یک عده بیکار هستند که غم دین مردم را می خورند!

دکتر روحانی چندی پیش زمانی که بحث هایی میان برخی از صاحبنظران حوزه دین در خصوص رابطه حکومت اسلامی و دین داری مردم شکل گرفته بود، منتقدان خود را که در این بحث نیز در طرف مقابل قرار داشتند، بیکار خواند.

407856732927842

وی در آن زمان گفته بود: در دوره‌ای هنوز همه به این باور نرسیده بودند که باید روی محیط زیست حساب باز کرد به طور مثال در گذشته به بهداشت هم همینطور نگاه می‌شد و زمانی می‌خواستیم در خزانه‌ها دوش آب بیاوریم عده ای می‌گفتند نصف دین از بین می‌رود و به خاطر دارند در دو رابطه در قم مسئله‌ جدی مطرح شد یکی در مورد حمام‌ها بود یکی در مورد عوض کردن ساعت. که عده ای می‌گفتند فاجعه ای بزرگ است و دین از بین می‌رود.

روحانی با بیان این‌که بعضی بیکار هستند و دچار توهمات می‌شوند، خاطر نشان کرد: عده‌ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می‌خورند در حالی که نه می‌دانند،‌ دین چیست و نه آخرت. اما همیشه غصه آخرت را می خورند.

حساسیت بالای روحانی بر نقد توافق ژنو

نگاهی به اعتراض های روحانی به منتقدان خود نشان می دهد که آقای رئیس جمهور همواره و هر زمانی که نقدی به توافق ژنو وارد می شود، در سخنرانی خود از کلمات نامتعارف استفاده کرده است.

این مساله نشان می دهد که توافق ژنو برای شخص روحانی از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری ادامه حضور سیاسی خود را وابسته به این توافق می داند. همین عاملی است تا استرس بالایی به رئیس دولت وارد شود و نتواند در تریبون های رسمی عصبانیت خود را کنترل کند.

ملت ایران قبل از توافق ژنو نیز در طول سالیان پس از انقلاب اسلامی همواره در مقابل دشمنان ایستادگی کرده اند و در صورتی که توافق ژنو نیز به سرانجام نرسد مشکلی پیش نخواهد آمد و ایران همچنان لنگرگاه خاور میانه باقی خواهد ماندو شخص روحانی نباید نسبت به این مساله نگرانی داشته باشد.

به نظر می رسد ضروریست که مشاوران آقای روحانی در آرامش ایشان برای پیگری امور مذاکرات نقش بیشتری ایفا کنند و بپذیرند که سرنوشت ملت به مذاکرات گره نخورده است.

ادامه راه احمدی نژاد توسط روحانی

یکی از انتقاداتی که بسیاری از تحلیل گران به  آن وارد می دانند، تقلید روحانی از ادبیاتی شبیه به رئیس جمهور پیشین در سخنرانی های عمومی است. عده ای می گویند روحانی چندان هم از قاطعیت های احمدی نژاد که با ادبیات خاص او همراه بود بدش نمی آید.

به نظر می رسد که شخص روحانی و حلقه مشاورین رسانه ای او تصمیم دارند که نوع ادبیاتی که محمود احمدی نژاد در برخی از سخنرانی های خود استفاده می کرد را مورد استفاده قرار دهند.

89786_180

یکی از انتقاداتی که به دولت نهم و دهم و شخص احمدی نژاد وارد است، علی رغم تمامی خدمات خود از حوزه عمران کشور، رسیدگی به محرومین جامعه، توجه به اقشار کم درآمد و ...، استفاده از ادبیاتی به دور از معیار های سیاسی در جمهوری اسلامی ایران است. متاسفانه در دولت یازدهم هم شاهد هستیم که شخص آقای روحانی همین روال را پیگیری می کند.

در نظر گرفتن جایگاه فرامردمی برای خود و نتایج آن در ادبیات سیاسیون

نظام مقدس جمهوری اسلامی به دلیل دارای بودن اعتقادات الهی در لایه های حکومتی اش همواره وظیفه خود را نه حکومت بر مردم بلکه خدمت به مردم می داند. این مساله در بسیاری از کارگزاران و مسئولان پس از انقلاب اسلامی دیده شده است.

اما آنچه که مورد قبول ملت مسلمان ایران قرار نمی گیرد نگاه برخی از مسئولین از بالا به آن هاست که یکی از مظاهر آن استفاده از ادبیات نامناسب از سوی مسئولان است.

متاسفانه اگر مسئولی خود را بالاتر از مردم بداند در سخنان خود از الفاظی استفاده می کند که برهم زننده روابط سیاسی میان مردم و مسئولین  و آرامش روانی جامعه است.

شاید بتوان یکی از دلایل استفاده دولتمردان دولت یازدهم از ادبیات غیرمعیار سیاسی را همین مسئله دانست. دولتمردان دولت یازدهم از این نگاه بایستی دوری کنند زیرا قطعا در بر جایگاه آن ها در میان مردم ضربه خواهد زد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها