سرویس: سیاسی کد خبر: 194820 08:02 - 1393/05/26

گزارش ویژه مرصاد؛

چرخش 180 درجه ای روزنامه های اصلاح طلب در برابر "به جهنم" گفتن روحانی/ وقتی نظر نشریات زنجیره ای یک شبه تغییر کرد!

چرخش 180 درجه ای روزنامه های اصلاح طلب در برابر "به جهنم" گفتن روحانی/ وقتی نظر نشریات زنجیره ای یک شبه تغییر کرد!

مرصاد نیوز: تغییر مواضع روزنامه های اصلاح طلب در برابر سخنان جنجال برانگیز روحانی پس از یک روز، از مذاکرات پشت پرده ای خبر می دهد که این روزنامه ها را با تیم روحانی همراه می کند.

 

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، سخنان رئیس جمهور در همایشی که در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه با حضور سفرا و رؤسای نمایندگانی‌های ایران در خارج از کشور برگزار شد، به اندازه ای جنجال برانگیز بود که هنوز پس از گذشت چند روز باز هم حواشی آن ادامه دارد. 

اما آنچه که در این موضوع اهمیت پیدا می کند یکه خوردن رسانه های منتسب به اصلاح طلبان بود که نمی دانستند در برابر چنین سخنانی چه موضعی را بگیرند.

بسیاری از نشریات اصلاح طلب از جمله "شرق"، "ابتکار"، "اعتماد" و "آرمان امروز" یک روز پس سخنان روحانی با توجه به اینکه شدت انتقاد روحانی و لحن صحبت وی در برابر متقدان غیر قابل انتظار بود، با انتشار یادداشت هایی از سردبیران و روزنامه نگاران اصلاح طلب از ادبیاتی که روحانی استفاده کرده بود، انتقاد کردند.

روزنامه شرق (21 مرداد): ادبیات روحانی برای حامیان رئیس جمهور شگفتی ساز بود!

سردبیر روزنامه شرق در سرمقاله روز 21 مرداد ماه نوشت: روحانی از جمله کسانی است که هم می‌تواند منتقدانش را غافلگیر کند و هم دوستانش را. رییس‌جمهور دیروز در همایش روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور، سخنانی درباره مذاکره هسته‌ای و مسایل سیاسی و چالش‌های اقتصادی کشور بیان کرد که مطابق اغلب موارد، حاوی نکات مهم و منطقی بود اما ادبیات بخشی از سخنرانی وی که منتقدان هسته‌ای را مخاطب قرار داد، از جنسی بود که به تیتر رسانه‌های منتقد تبدیل شد و شگفتی حامیان رییس دولت تدبیر و امید را برانگیخت.

3

داوود محمدی در بخش دیگری از این یادداشت با انتقاد از مشاوران رسانه ای روحانی و ادبیات روحانی در خصوص کم سواد خواندن منتقدان می نویسد: این نقد نیز بر برخی اعضای کابینه؛ مشاوران و تیم رسانه‌ای روحانی وارد است که با وجود سپری شدن یک سال از حیات دولت؛ هنوز در تبیین مواضع دولت و به‌ویژه پاسخگویی به انتقادهای تندروها؛ تحرک کافی ندارند و این احساس به وجود آمده که روحانی هم مسوولیت راهبری کابینه و هم دفاع از سیاست‌های دولت را یک تنه، بر دوش می‌کشد. پاسخگویی، وظیفه هر رییس‌جمهوری است اما بخشی از روشنگری‌ها و پاسخ به منتقدان و به‌ویژه تندروها را باید دولتمردان بر دوش کشند.

روزنامه آرمان امروز(21 مرداد): روحانی نباید کلمه "به جهنم" را به کار می برد

روزنامه آرمان امروز نیز در مطلبی به قلم محمدتقی فاضل میبدی از ادبیات روحانی در آن همایش انتقاد کرد.

آرمان

نویسنده این یادداشت در قسمتی از این مطلب می نویسد: دولت هم باید تحمل خود را بالاتر ببرد و تعابیری که از جانب دولت به کار برده می‌شود تعابیری باشد که مغایر با اخلاق و ادبیات نباشد. نقطه ضعفی را در سخنان روز گذشته ریاست جمهوری ندیدم و شاید اگر آقای روحانی، جمله به جهنم را به کار نمی‌بردند بسیار بهتر بود.

روزنامه ابتکار(21 مرداد): سخنان آقای روحانی به هیچ وجه قابل قبول نیست

دیگر روزنامه اصلاح طلبی که روز 21 مرداد به این سخنان روحانی واکنش نشان داد، روزنامه ابتکار بود که در سرمقاله خود این سخنان را غیر قابل قبول دانست.

فضل الله یاری در قسمتی از یادداشتی که در روزنامه ابتکار منتشر کرد، نوشت: اگر کسي نداند که گوينده اين سخنان يک روحاني متين و منطقي به نام دکتر حسن روحاني است، بدون ترديد به اشتباه مي‌افتد و فکر مي‌کند محمود احمدي نژاد اين سخنان را بر زبان آورده است؛ به خصوص که در حافظه اش تصاويري دارد که در آنها رئيس جمهور سابق در حال گفتن جملاتي مانند: «آب را بريز آنجايي که مي‌سوزد...»، «آن قدر قطعنامه صادر کنيد که قطعنامه دانتان پاره شود...»، «يقه شان را مي‌گيريم و سرشان را به سقف مي‌کوبيم...» و ده‌ها جمله ديگر از اين دست است.

47

اما واقعيت اين است که اين‌ها سخنانِ رئيس جمهور حسن روحاني است. از نگاه يک هوادار دولت شايد بتوان توجيه کرد که اين سخنان نشان از فشارهاي گسترده مخالفانِ پرنفوذِ دولت بر وي و دولت تحت امرش دارد، اما از منظر کسي که مي‌کوشد انصاف را رعايت کند و بارها با سخنان اين چنيني احمدي نژاد مخالفت کرده، به هيچ وجه قابل قبول نيست.

یاری در پایان این یادداشت می نویسد: آقاي رئيس جمهور راه ناهموار و درازي در پيش رو داريد؛ سعي کنيد همان حسن روحاني باشيد، زيرا همان يک محمود احمدي نژاد براي ما کافي است!

روزنامه اعتماد(21 مرداد): روحانی مثل احمدی نژاد حرف می زند

دیگر روزنامه اصلاح طلب منتقد سخنان روحانی یک روز پس این سخنان، در یادداشتی از ادبیات روحانی انتقاد کرد.

اعتماد

جواد دليري سردبیر روزنامه اعتماد در سرمقاله این روزنامه با بیان اینکه ادبیات روحانی یادآور احمدی نژاد است، نوشت: جناب آقاي رييس جمهور، مخاطب اين يادداشت شما هستيد: اجازه دهيد «صريح»، «دوستانه» و «دلسوزانه» درباره سخنان ديروز شما بنويسم. ديروز در جمع سفراي ايران در خارج كشور اينچنين سخن گفتيد: از بس بعضي ها هراسان زندگي مي كنند و چون خودشان اعتماد به نفس ندارند، ديگران را هم اينچنين مي بينند، لذا چند مورد از مذاكرات خود را در كتاب هسته يي آوردم تا اين ترسوها بخوانند. يك عده شعار مي دهند ولي بزدل سياسي اند: هر وقت مي خواهد مذاكره شود يك عده مي گويند داريم مي لرزيم: خب به جهنم، برويد يك جاي گرم پيدا كنيد...» جناب آقاي روحاني رييس جمهور عزيز و محبوب: اجازه دهيد از اين سخنان شما تعجب كنيم. «ترسو» و «بزدل» خواندن منتقدان تان در شان شما نيست، اينكه بگوييد «يك عده مي گويند داريم مي لرزيم، خب به جهنم» ادبيات فاخر يك رييس جمهور نيست آن هم شخصيتي چون شما كه خوشبختانه از سلاله روحانيت نيزهستيد. مگر نگفتيد كه دوران هشت سال گذشته برنمي گردد، پس چرا از ادبياتي استفاده مي كنيد كه ويژگي و مختص دولت سابق بود: در سال هاي دولت محمود احمدي نژاد يكي از انتقادهاي هميشگي ما به رييس دولت اين بود كه چرا رييس جمهور از ادبيات فاخر و محترمانه استفاده نمي كند و هنوز آن جملات در ياد ما هست! «آنقدر قطعنامه دهيد تا قطعنامه دان تان پر شود»، «آن ممه را لولو برد»، «گردن كلفت تر از تو هم نتوانست غلطي بكند» يا «آب را جايي كه مي سوزد بريز». آيا اين جملات با سخنان ديروز شما تفاوتي دارد. هنوز يادمان نرفته كه روزي كه در كارزار انتخابات رياست جمهوري وارد شديد، يكي از دغدغه هاي شخص شما آن بود كه «دولت ادبيات درستي براي سخن گفتن با مردم به كار مي برد»، حال به كار بردن اين ادبيات از جنابعالي حداقل براي نگارنده جاي ترديد و شگفتي دارد! جناب آقاي روحاني، روزي كه بر مسند رياست جمهوري نشستيد، آنچه هواداران تان و راي دهندگان به شما و مطمئنا تمامي آحاد ملت ايران را خشنود كرد، ادبيات فاخر شما بود، هنوز يادمان نرفته در مناظره هاي تلويزيوني و مراسم تنفيذ و تحليف و راي اعتماد چگونه سخن رانديد. آن روزها، در همين روزنامه نوشتيم كه سخنان شما آرامش را به كشور بازگرداند، اما امروز در آستانه يك سالگي دولت اعتدال، سخنان ديروز شما پيرو مشي اعتدال نبود و صادقانه بگوييم«اين روحاني»، «آن روحاني» نبود.اينكه، جنابعالي و كارگزاران نظام در بزنگاه مهم ترين چالش سياست خارجي راه مذاكره و منطق ديپلماسي را برگزيدند و براي عبور از گرداب پرونده هسته يي نه به توصيه طالبان تقابل و نزاع اعتنا كرديد و نه دست تقدير به چنگ حوادث و زمانه سپرديد بلكه راهي را رفتيد كه بر آن عنوان تعامل و عقلانيت مي نهند، قطعا مورد تاييد رهبري نظام و آحاد ملت است، قطعا راه انتخابي در اين ماجرا سر از ميدان هاي گفت وگو و مذاكره درمي آورد. ابزار اين راه هم گفتن و شنيدن و چانه زني است.

تغییر نظر عجیب روزنامه های اصلاح طلب در برابر سخنان روحانی در 22 مرداد

روزنامه های اصلاح طلب که در روز 21 مرداد ماه از ادبیات روحانی در برابر منتقدان انتقاد کرده بودند، یک روز پس از انتقاد خود در روز 22 مرداد ماه  ادبیات روحانی را قابل توجیه خواندند و اعلام کردند که حق روحانی بوده است که اینگونه سخن بگوید!

این تغییر ناگهانی روزنامه های اصلاح طلب نشان دهنده مسائلی در پشت پرده است که به تغییر نظر یکباره رسانه های اصلاح طلب انجامیده است. مسائلی از آن دست که انتقاد ها را به تعریف و تمجید تبدیل می کند و بده بستانی را به سرانجام می رساند!

در همین راستا روزنامه اصلاح طلب شرق در مطلب روز 22 مرداد ماه با تغییر موضعی آشکار، سخنان روحانی را قابل دفاع خواند.

2

در این یادداشت که ادبیاتش نشان دهنده تلاش برای ماست مالی نقد روز گذشته خود نسبت به روحانی است، نویسنده دلیل دفاع از ادبیات روحانی را این می داند که چنین ادبیاتی لازمه سیاست امروز است به طوری که می نویسد: این درست که مشق کودکی بسیاری از ما این بود که «ادب مرد به ز دولت اوست» و «ادب، آداب دارد» اما سیاست نیز آداب خاص خود را دارد. کسی که می‌خواهد در این دریا شنا کند اما خیس نشود همان بهتر که در ساحل سلامت بنشیند و هرگز جامه عافیت از تن به در نکند.

پس از روزنامه شرق، ابتکار نیز سعی کرد، انتقاد خود را با تیتر "انتقادها براي به محاق بردن اصل سخنان روحاني است" به حمایت تبدیل کند.

ebtekar

در گزارش که روزنامه ابتکار منتشر کرده است، نویسنده آن با نقل قول از نزدیکان روحانی سعی دارد این مسئله را به خواننده القا کند که انتقاد ها از روحانی صرفا سیاسی است و استفاده روحانی از ادبیات خارج از عرف سیاسی، قابل دفاع است.

روزنامه آرمان نیز با انتشار چندین یادداشت از شخصیت های سیاسی اصلاح طلب و همچنین با انتشار گزارشی اختصاصی، سخنان روحانی را نه تنها قابل انتقاد ندانست بلکه منتقدین ادبیات روحانی را ( که خود نیز در روز 21 مرداد ها در این تقسیم بندی قرار می گرفت!) به خوانش وارونه سخنان رئیس جمهور متهم کرد!

arman

در گزارشی که روز 22 مرداد روزنامه آرمان با چرخش موضع 180 درجه ای نسبت سخنان روحانی منتشر کرد، آمده است: «یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند؛ هر وقت می‌خواهد مذاکره شود یک عده می‌گویند ما داریم می‌لرزیم، خوب به جهنم، بروید یک جای گرم پیدا کنید برای خودتان.» این بخش از سخنان رئیس‌جمهور روحانی در همایش روسای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، کوهی از واکنش‌های موافق و مخالف را در اردوگاه‌های سیاسی و در شبکه‌های اجتماعی و بالاخره در ساختمان بهارستان به‌همراه داشت. برخی این سخنان را ناشی از عصبانیت و خشم روحانی دانسته و عده‌ای دیگر مطابق معمول با شدت هر چه تمام‌تر این گفتار را به باد انتقاد گرفته و تعابیر شگفت از آن بیرون کشیدند. جالب آنکه این گفتار روحانی از سوی برخی کنشگران هر دو طیف سیاسی مورد نقد و اعتراض قرار گرفت. «روحانی به منتقدان توهین کرد»، «این جملات نشانه نقدناپذیری دولت است» و «شأن رئیس دولت فراتر از به‌کارگیری این ادبیات است» ازجمله نقدهای روشنفکرانه به این سخن روحانی بود. حال آنکه مرور نص صریح کلام روحانی نامنطبق با این اشارات و استنتاج‌هاست.

روزنامه اعتماد نیز که سردبیر آن روز 21 مرداد ماه به انتقاد تمام قد از روحانی پرداخته بود و آن را ادبیاتی همانند ادبیات مورد استفاده احمدی نژاد و به دور از شان رئیس جمهور اعلام کرد، در تغییر موضعی آشکار، با اختصاص صفحه سیاسی خود را به صورت ویژه به این موضوع از ادبیات مورد استفاده روحانی دفاع کرد!

etemad

این روزنامه در گزارش ها و مصاحبه هایی که منتشر کرد سعی داشت تا موضع انتقادی روزگذشته خود را نادیده بگیرد و بر اساس آنچه که می توان حاصل حوادث پشت پرده این روزنامه ها نامید، از موضع روحانی دفاع کند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها