سرویس: بین الملل کد خبر: 196921 08:15 - 1393/05/30

گزارش مرصاد از تحولات عراق؛

سانسور نقش کردهای عراقی در آزاد سازی سد موصل توسط رسانه های اپوزیسیون/ وقتی آمریکا خود را نقش اول درگیری با داعش معرفی می کند

سانسور نقش کردهای عراقی در آزاد سازی سد موصل توسط رسانه های اپوزیسیون/ وقتی آمریکا خود را نقش اول درگیری با داعش معرفی می کند

مرصاد نیوز: رسانه های انگلیسی و آمریکایی در راستای تحقق سیاست آمریکا برای نشان دادن ژست دشمنی خود با داعش، سعی کردند که بازیگر اصلی آزاد سازی سد موصل را نیروهای آمریکایی معرفی کنند.

 

به گزارش سرویس بین الملل پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، در روزهای اخیر با پیشروی پیشمرگه های کردستان عراق در جهت مواضع گروه تروریستی داعش در اطراف سد موصل،  به تدریج این منطقه در اختیار نیروهای کرد عراقی قرار گرفت و تروریست ها از این منطقه عقب نشینی کردند.

این مسئله پس از تغییر رویکردی بود که کردستان عراق در هفته های اخیر تصمیم به اجرای آن گرفت. نیروهای کردی در عراق تا قبل از این تصمیم تنها در مقابل داعش دفاع می کردند و هیچگونه عملیات هجومی را انجام نداده بودند.

با این حال پس از آغاز این پیشروی ها وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور در عملیات های پیشمرگه ها علیه داعش آن ها را حمایت خواهد کرد.

وعده این حمایت قبل از تغییر رویکرد کردستان عراق در مقابل داعش هم از سوی آمریکایی ها اعلام شد، اما مسئولان کردستان عراق به خوبی دریافته بودند که این کمک آنچنان چشم گیر نخواهد بود. همین هم یکی از عوامل مهمی بود که باعث شد بارزانی فرمان حمله به داعش را صادر کند و پس از آن نیز در نامه ای به رئیس جمهوری اسلامی ایران، ضمن تشکر از کمک های همیشگی ایران به کردها، خواستار کمک ها و همکاری های بیشتری شد.

در این میان آن چه که در حین انجام عملیات های کردهای عراقی علیه داعش در رسانه های انگلیسی و آمریکایی بر روی آن مانور داده می شود، چیزی است که از آن باید به عنوان انتشار اخبار اغراق آمیز در راستای بزرگ جلوه دادن نقش آمریکا در این پیشروی ها، یاد کرد.

بی بی سی رسانه دولتی انگلیسی وابسته به دستگاه حکومتی ملکه انگلستان، در راستای همین خط رسانه ای، این شیوه اغراق آمیز در نمایش نقش آمریکا را در گزارش های خود از عراق به کار برد.

1

در تمامی اخباری که از درگیری پیشمرگه با داعش در این رسانه منتشر شد، همواره از کلید واژه  "کمک جنگنده های آمریکایی" استفاده شده است. این در حالی است که آمریکایی ها تنها در تعداد معدودی از این پیشروی ها حضور داشتند و در تمامی این پیشروی ها این نیروهای کردعراقی بودند که به همراه نیروهای دولت مرکزی عراق به مواضع داعش حمله کردند.

این خط رسانه ای در خصوص عملیات بازپس گیری سد موصل بسیار پررنگ تر دیده می شود به طوری که می توان از یک سلسله گزارش های برنامه ریزی شده با این موضوع، یاد کرد.

همین خط را می توان در رسانه های آمریکایی نیز مشاهده کرد. رادیو فردا ارگان سازمان جاسوسی سیای آمریکا نیز با پوشش ویژه عملیات آزاد سازی سد موصل، در همین مسیر حرکت کرد.

این رسانه آمریکایی به صورت مستمر در اخبار منتشر شده خود با موضوع آزادسازی سد موصل از کمک هایی صحبت کرد که نیروی هوایی آمریکا در جهت حمله به داعش به کردهای عراقی می کند.

3

پس از تصرف کامل سد موصل توسط پیشمرگه ها اصلی ترین حرکت رسانه ای دولت آمریکا انجام شد تا این پروژه رسانه ای در جهت معرفی آمریکا به عنوان بازیگر اصلی این عملیات تکمیل شود.

باراک اوباما در سخنان خود که در خصوص عملیات بازپس گیری سد موصل صحبت می کرد، اعلام کرد که این سد با حمایت نیروهای آمریکایی بازپس گرفته شده است.

2

در خبری که رادیو فردا منتشر کرد، اوباما به عنوان تایید کننده خبر بازپس گیری سد موصل معرفی شده است. این اقدام در راستای معرفی کردن آمریکا به عنوان بازیگر اصلی این عملیات انجام شده است.

چرا آمریکا می خواهد خود را بازیگر اصلی مبارزه با داعش معرفی کند؟

وحشی گری های تروریست های داعش در عراق در جهان بازتاب گسترده ای داشت و جهان شاهد این جنایات به صورت لحظه به لحظه بود. نفرت جهانی از این گروه تروریستی به تدریج در حال افزایش است و همین هم باعث می شود که به تدریج دولت ها برای آن که همسو با افکار عمومی جهانی شوند، مواضع خود را در جهت مخالفت با اقدامات داعش اعلام می کنند.

در خصوص ایالات متحده این مسئله اندکی متفاوت است. این کشور در گذشته از داعش در سوریه حمایت می کرد و بایستی آن را به عنوانی یکی از کمک کنندگان اصلی در تاسیس این گروه جنایتکار دانست. پس از انتشار اخبار حمایت های آمریکا از این گروه و تجهیز آن ها توسط آمریکا، جامعه جهانی نسبت به این اقدامات واکنش های منفی نشان داد و بر همین اساس نیز آمریکا سعی کرد تا با اعلام مخالفت خود با داعش چهره مخدوش خود را در این موضوع بازسازی کند.

دیگر عاملی که بر انگیزه آمریکایی ها در اعلام کردن خود به عنوان بازیگر اصلی مبارزه با داعش تاثیرگذار بوده است، حوادث داخلی و اعتراض های سیاه پوستان آمریکایی است. دولت آمریکا سعی دارد با نمایش یک جنگ خارجی علیه تروریسم، در کنترل و سرکوب اعتراض های داخلی گام بردارد به این صورت که مبارزه جدی با تروریسم را نیازمند آرامش داخلی اعلام کند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها