سرویس: سیاسی کد خبر: 198500 08:21 - 1393/06/03

مرصاد گزارش می دهد؛

استفاده از ادبیات تقابلی یک استراتژی جدید توسط اعضای کابینه/ آیا روحانی با اذعان به 4 ساله بودن دولت بنفش به دنبال تشکیل یک حزب سیاسی جدید است؟

استفاده از ادبیات تقابلی یک استراتژی جدید توسط اعضای کابینه/ آیا روحانی با اذعان به 4 ساله بودن دولت بنفش به دنبال تشکیل یک حزب سیاسی جدید است؟

مرصاد نیوز: با تحلیل و رفتار شناسی هیات دولت این گونه به نظر می رسد که  اعضای کابینه در صدد هستند تا پایان زمان 4 ساله دولت یازدهم، یک  حزب و جناح سیاسی جدید و مخصوص به خود را تاسیس کنند، اگر شنیده ها بر این اساس درست باشد، اقدامی که دولتهای قبل پس از رسیدن به سالهای پایانی دور دوم برای آن تکاپو افتاده اند این بار توسط کابینه دکتر روحانی در همین سالهای ابتدایی کلید خورده است.

 

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، برجسته بودن دو موضوع در رفتار شناسی دولت اعتدال تا حدودی نشان می دهد که مشی تشکیل یک حزب سیاسی دولتی توسط روسای جمهور پیشین کشور توسط دکتر روحانی نیز دنبال می شود. اولین آن شاید همان تأکیدات بیش از اندازه روحانی روی فراجناحی بودن سیاست های دولت در دوران مبارزات انتخاباتی و البته پس از پیروزی باشد.

موضوعی که اکنون کابینه بنفش را نه در میدان اصولگرایان و نه در اردوگاه اصلاح طلب ها تعریف نمی کند. بنابر این به نظر می رسد بسیاری از رفتارهای بعدی دولت ناشی از همین نداشتن یک پایگاه محکم حزبی در کشور باشد. رفتارهایی مثل اتخاذ مواضع تند و تقابل جویانه به یکی از جناح های سیاسی برای نزدیک شدن به دیگری.

این رفتار تقریبا تکرار شیوه دولت های قبل، پیش از تشکیل برخی تشکیلات شبه سیاسی است که در قالب حزب، بنیاد و یا حتی دانشگاه به آن مبادرت کردند.

در روزهای گذشته حجت الاسلام روحانی با بیان انتقاداتی از صدا و سیما اعلام کرده بود که رسانه ملی خدمات دولت را منعکس نمی کند.

وی در جلسه شورای اداری اردبیل گفته بود: متاسفانه خدمات دولت برای مردم بیان نمی شود و این بر خلاف تاکید امام راحل است. امام (ره) همواره تاکید می کردند که دولت باید خدماتش را به مردم بگوید و خدمات دولت باید در صدا و سیما به خوبی منعکس شود و رسانه ها باید خدمات دولت را برای مردم تشریح کنند اما درباره اینکه چرا نمی گذارند همه خدمات دولت برای مردم تبیین شود، به موقع سخن خواهم گفت.

رییس جمهوری اظهار داشت: در کدام دولت بوده که در زمینه مساله اقتصادی در عرض یک سال با آن معضلاتی که دولت را تحویل گرفتیم، کارهایی به این بزرگی انجام شده باشد. روحانی سوالی را مطرح کرد و گفت: چرا صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و رسانه های خارجی باید بگویند که کار دولت ایران در اقتصاد در تاریخ کشورهای در حال توسعه ، کم نظیر بوده و چرا صدا و سیما نگوید.

رییس جمهوری گفت: همه مسوولان در دولت ما باوجود مظلومیت، باید به وظیفه خود عمل کنند و بدانند که یاری خداوند از هر کسی دیگر بالاتر است.

13920311142315112613174

روحانی با اشاره به دیدارهایش با مردم ، گفت: مردم بارها به من می گویند می دانیم چه کسانی و کجاها و چرا شما را اذیت می کنند، شما راهتان را ادامه بدهید. حضور مردم در صحنه بسیار مهم است و همین محبت مردم نشان می دهد که آنان تنها گوششان به رادیو و یا چشمشان به تلویزیون نیست و چشم و گوش آنان خیلی وسیعتر می بیند و می شنود و خیلی خوب می توانند قضاوت کنند.

این گفته های رئیس جمهوری چند روز بعد باز هم از سوی اکبر ترکان مطرح شد و وی نیز لب به انتقاد از صدا و سیما گشود.

ترکان هم در مصاحبه با یکی از روزنامه های اصلاح طلب گفته بود: دولت و رئیس‌جمهور معتقد است که رسانه ملی، به اقدامات دولت جناحی می‌نگرد.

انتقاد از صدا و سیما در راستای ساخت فضای تقابل

آن چه که از سخنان اخیر مجموعه دولت تدبیر و امید بر می آید این است که در تلاش هستند از شعار دولت فراجناحی گذر کرده و خود را به صورت یک جناح جدید مطرح کنند.

می شود حدس زد که  توصیه های مشاوران رسانه ای رئیس جمهور در این جهت بوده که وی در سخنرانی های خود با اظهار نظر های تند و بعضا با استفاده از ادبیات خارج از عرف شرایطی تقابلی را در مقابل منتقدین ایجاد کند.

در ادامه این اقدامات هم دیده می شود که شخص رئیس جمهور و پس از آن مشاور ارشد رئیس جمهور با بیان انتقادات شدید به صدا و سیما و طرح ادعای اینکه صدا و سیما در تقابل با دولت قرار گرفته است، سعی دارند فضایی را در مناسبات سیاسی ایجاد کنند که حاصل آن ایجاد شرایط قطب بندی سیاسی است.

113

از این شرایط این مسئله دریافت می شود که تیم مشاوران رئیس جمهور به این نتیجه رسیده اند برای عبور از انتقاد ها نیاز دارند تا با ایجاد یک قطب بندی سیاسی، منتقدان به عملکرد دولت را منتسب به جریان سیاسی مقابل خود معرفی کنند تا بتوانند با بهره برداری از آن انتقاد ها را صرفا سیاسی جلوه دهند. این هدف با مشی فراجناحی دولت میسر نمی شود چون یک دولت فراجناحی منتقد جناحی نخواهد داشت.

سرایت ادبیات تقابلی به حوزه های اقتصاد و فرهنگ

این رویه جدید رئیس جمهور و اطرافیان او تنها به حوزه سیاسی و مسائل مربوط به آن منتهی نمی شود و به تدریج شاهد واکنش هایی در حوزه های فرهنگ و اقتصاد نیز هستیم.

پس از آنکه طرح مناسب سازی فضای کار بانوان در شهرداری تهران مطرح شد و قالیباف به صورت تمام قد از آن دفاع کرد، برخی از افراد دولت یازدهم  بر اساس رویه جدیدی که در پیش گرفته شده است، در برابر اقدامات صورت گرفته در شهرداری تهران واکنش نشان دادند.

81145658-5663390

وزیر کار و مشاور امور بانوان رئیس جمهوری دراظهار نظرهای جداگانه ای نسبت به این اقدام شهرداری تهران واکنش نشان دادند تا ادبیات تقابلی دولتی ها در حوزه فرهنگ نیز تکمیل شود.

در حوزه اقتصاد نیز این تقابل زمانی ایجاد شد که دولت بسته خروج از رکود را ارائه کرد و 2 نماینده اصولگرای مجلس نسبت به آن واکنش نشان دادند. احمد توکلی و الیاس نادران 2 تن از نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی بودند که نقدهایی را به این بسته مطرح کردند.

پس از طرح انتقادات این 2 نماینده اصولگرای مجلس بود که محمد علی نجفی دبیر ستاد اقتصادی دولت به این انتقاد ها واکنش نشان داد و با بیان اینکه در نامه نمایندگان مجلس شاید به خیلی از نکات توجه نشده است، تصریح کرد: این انتقادات دقیق و عملی نیست چرا که منطقی نیست بگویند بسته ادامه سیاست‌های تعدیل است چرا که اگر چنین انتقادی را داشته باشند باید با مصداق بگویند بنابراین نمی‌توان با مهر ثابتی همواره به انتقاد پرداخت.

عدم تحقق قول انتخاباتی عملکرد فراجناحی و تلاش برای تاسیس جناحی جدید توسط دولتی ها

قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بود که هر یک از کاندیداها شعارهایی را مطرح کرده و خود را وابسته به یک جناح سیاسی خاص معرفی می کردند. در این میان روحانی با شعار "عملکرد فراجناحی" سعی کرد خود را در میان افکار عمومی بیش از دیگران مطرح کند و تا حدودی هم قبل از انتخاب توانست به این هدف دست یابد. وی در این انتخابات با آرای اندکی بیش از 50 درصد توانست پیروز انتخابات شود و به عنوان رئیس دولت یازدهم به ساختمان پاستور نقل مکان کند.

n00007322-b

با این حال تنها با گذشت بیش از یک سال از دوران ریاست جمهوری روحانی، به تدریج شاهد این مسئله هستیم که شعار عملکرد فراجناحی در حال فراموشی است.

بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند فعالیت ها و عملکردهای دولتی ها در ماه های اخیر در راستای اعلام موجودیت یک جناح سیاسی جدید در کشور بیش تر شده است به طوری به تدریج باید شاهد این بود که در ماه های آینده این جناح اعلام موجودیت کرده و واکنش های بیشتری را داشته باشد.

تلاش برای تاسیس حزبی فراگیر توسط اعضای دولت

کارشناسان سیاسی همچنی معتقد هستند علاوه بر تلاش برای اعلام موجودیت جناح جدید سیاسی در کشور توسط دولتی ها، تلاش هایی از سوی اعضای دولت در حال انجام است که بتوانند قبل از پایان دوران 4 ساله ریاست جمهوری روحانی حزبی فراگیر را تاسیس کنند.

اهداف این حزب در حقیقت در این راستاست که دولتی ها و در راس آن ها روحانی بعد از دوره 4 سال ریاست جمهوری مطرح بمانند و از اذهان فراموش نشوند.

139205272045457241007644

معمولا اقدامات این چنینی در سال های آخر دوره دوم ریاست جمهوری از سوی دولت ها صورت می گرفت اما شاهد هستیم که دولت یازدهم از سال اول فعالیت خود این اقدامات را عملی می کند.

این تحرکات اعضای دولت نشان می دهد که آن ها پیش بینی می کنند که در دوره 4 ساله بعدی، روحانی رئیس جمهور نخواهد بود و بدین جهت باید با تاسیس حزب و جناح جدید خود را در مناسبات سیاسی کشور زنده نگه دارند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها