سرویس: بین الملل کد خبر: 199440 08:18 - 1393/06/05

مرصاد گزارش می دهد؛

ترکمان های عراق هر روز به مرگ نزدیک تر می شوند/ آمرلی یک قدم تا فاجعه

ترکمان های عراق هر روز به مرگ نزدیک تر می شوند/  آمرلی یک قدم تا فاجعه

مرصاد نیوز: ترکمان های عراق در منطقه آمرلی از استان صلاح الدین در وضعیت اسفناکی بسر می برند. محاصره کامل توسط تروریست ها و تهدیدات آن ها باعث شده است که منطقه آمرلی در صورت عدم توجه جامعه جهانی، با یک فاجعه انسانی روبرو شود.

 

سرویس بین الملل پایگاه خبری تحلیلی مرصاد/ خطر هر روز به منطقه نزدیک تر می شود و دشمن تا نزدیک های شهر آمده است. منطقه به طور کامل در محاصره قرار دارد و وضعیت معیشتی مردم به سختی می گذرد. در حقیقت یک فاجعه انسانی برای این شهر در پیش است که اگر برای آن فکری نشود، هزاران نفر قتل عام می شوند. این ها اشاره ای کوچک به وضعیت منطقه ای است که امروز در محاصره تروریست های داعش قرار دارد.

امروز در حدود 30 هزار نفر از ساکنان "آمرلی" در محاصره جدی قرار دارند و تروریست های داعش در تلاش هستند با حملات خود به این منطقه نفوذ کرده و کشتار فجیعی را به راه بیاندازند.

resized_412258_668

این منطقه از استان صلاح الدین عراق با کمبود شدید نیازهای اولیه مردم از قبیل آب و غذا مواجه هست و همین مسئله مردم آمرلی را با خطر دیگری یعنی مرگ بر اثر گرسنگی و تشنگی روبرو کرده است.

اکثریت ساکنان آمرلی را ترکمان های شیعه تشکیل می دهند که از لحاظ فرهنگی شبیه به ترک ها هستند.

47jk

آمرلی و ساکنان ترکمان آن هر روز به وضعیتی نزدیک می شوند که بسیاری از مراجع دینی و حقوق بشری نسبت به عدم توجه جامعه جهانی به آن هشدار داده اند.

سازمان ملل: مردم آمرلی در وضعیت افسناکی به سر می برند

«نیکلای ملادنوف» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق درباره گزارش ها در خصوص رفتارهای غیرانسانی نیروهای داعش در شهر «آمرلی» و وضعیت بسیار ناخوشایند مردم این منطقه به شدت ابراز نگرانی کرد.

بنا بر این گزارش، نیروهای داعش شهر آمرلی را محاصره کرده و اجازه ورود ذخایر آب و غذا به این شهر را نمی‌دهند.

نماینده سازمان ملل در عراق در بیانیه ای اعلام کرد: «وضعیت مردم آمرلی بسیار ناامیدکننده است و همین امر ایجاب می‌کند تا اقدامی فوری برای جلوگیری از قتل عام احتمالی مردم این شهر صورت گیرد

65948_389

(وضعیت اسفناک ترکمان ها در آمرلی)

ملادینف در ادامه تأکید کرد: «این شهر توسط نیروهای داعش محاصره شده و گزارش‌ها از این امر حکایت دارد که مردم در وضعیت اسفناکی به سر می‌برند. از همین رو از دولت عراق می خواهم تا هر چه در توان دارد برای رفع این محاصره به کار گیرد و تضمین کند که ساکنان این منطقه از کمک های بشردوستانه برای حفظ زندگی شان بهره مند خواهند شد

وی همچنین خواستار کمک‌های جامعه بین الملل در این رابطه شد و گفت: «متحدان عراق و همچنین جامعه بین الملل باید با مقامات عراقی همکاری کنند تا از وقوع یک تراژدی حقوق بشر جلوگیری به عمل آید

نماینده ویژه سازمان ملل در پایان تأکید کرد: «سازمان ملل در عراق تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا از دولت و مردم عراق در کاستن از رنج غیرقابل وصف مردم آمرلی حمایت کند

علاوه بر سازمان ملل، مراجع دینی عراق نیز در این خصوص هشدارهای متعددی داده اند و خواستار توجه جدی به محاصره ترکمان ها شده اند.

نماینده آیت الله سیستانی: همه باید در شکستن محاصره آمرلی کمک کنند

عبدالمهدی کربلائی نماینده آیت الله سیستانی تاکید کرد که دو ماه است مردم این منطقه مقاومت می کنند و از شهر خود محافظت می کنند و مردان قهرمان این منطقه علیرغم نبود سلاح و آذوقه خود را تسلیم نکرده اند.

f67c36deb90afe725c7abf2fb3ac0b06

(نماینده آیت الله سیستانی اعلام کرده که مرجع دینی عراق از تمامی گروه در عراق خواسته است تا در آزادسازی آمرلی کمک کنند)

وی از همه گروهها و مردم عراق خواست در شکستن این محاصره کمک کنندو در ارسال کمک از طریق هوا به مردم تسریع گردد تا جلو مرگ مردم را گرفت.

هشدار ایران نسبت به بروز فاجعه در آمرلی

مرضیه افخم با یادآوری وضعیت بسیار بد و بحرانی شهر آمرلی در شمال عراق که تحت محاصره و حملات غیرانسانی تروریست ها قرار دارد، مقاومت دو ماهه مردم این منطقه را در مقابل تروریست ها به رغم فقدان سلاح و آذوقه تمجید و از رویکرد دو گانه کشورهای غربی به خصوص دولت آمریکا در برخورد با تروریسم و حتی مسائل انسان دوستانه انتقاد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: در حالیکه به اعتراف رسانه های غربی مرگ بر ساکنان این منطقه از استان صلاح الدین عراق سایه انداخته، هیچگونه اقدامی برای رفع محاصره غیر نظامیان و انتقال ایشان به پناهگاههای امن صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت امورخارجه خواستار اقدام فوری مجامع بین المللی به خصوص سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های امداد رسان و بشر دوستانه در جهت کمک فوری به زنان و کودکان و سالخوردگان در این شهر برای رهایی از محاصره تروریست ها و دسترسی هر چه سریعتر به کمک های انسانی و ضروری شد.

افخم با قدر دانی از حساسیت و مواضع هوشمندانه مرجعیت عراق و اقدامات دولت و ارتش عراق و مبارزان مردمی در مقابله با تروریسم، بر حمایت قاطع ایران از دولت و مردم عراق تاکید کرد و آمادگی ایران را برای کمک های انسان دوستانه به مردم این مناطق اعلام داشت.

سفر ظریف به عراق و تلاش برای نجات ترکمان های آمرلی

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر سفری به عراق داشت و در آن با مقامات این کشور دیدار کرد.

ظریف پس از دیدار با مقامات دولت مرکزی عراق، سفری به کردستان عراق داشت و با مسئولان این منطقه هم دیدار های را انجام داد.

SWITZERLAND-IRAN-NUCLEAR-POLITICS-TALKS

(شنیده ها حاکی از آن است یکی از محورهای گفتگوهای ظریف با طرف عراقی وضعیت منطقه آمرلی بوده است)

گفته می شود یکی از موضوعات گفتگوها میان طرف ایران و عراقی  مسئله ترکمان های آمرلی بوده است و ایران نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرده است.

گزارش ها حاکی از آن است که ظریف در این جلسات، از طرف عراقی خواسته است که هر چه سریع تر نسبت به جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی در آمرلی اقدامی انجام دهند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها