سرویس: سیاسی کد خبر: 200962 11:57 - 1393/06/08

گزارش مرصاد؛

هجمه به دولت های گذشته پایه ثابت پروژه های هفته دولت در کرمانشاه/ التماس نماینده کرمانشاه برای راه اندازی پالایشگاه آناهیتا و آماده شدن وزیر برای مبارزه با یک غول

هجمه به دولت های گذشته پایه ثابت پروژه های هفته دولت در کرمانشاه/ التماس نماینده کرمانشاه برای راه اندازی پالایشگاه آناهیتا  و آماده شدن وزیر برای مبارزه با یک غول

مرصادنیوز: جلسه شورای اشتغال استان کرمانشاه شامگاه جمعه با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را تقریبا می توان پایان بخش برنامه های هفته دولت در کرمانشاه عنوان کرد.

 

 

به گزارش خبرنگار مرصاد، یکی از خصوصیت های برنامه های هفته دولت امسال علاوه بر اینکه شاهد افتتاح پروژه چندان شاخصی برای کرمانشاه نبودیم هجمه مدیریت ارشد استان به دولت های گذشته تقریبا در همه سخنرانی ها بود. موضعی که به پایه ثابت برنامه های هفته دولت تبدیل شده بود.

این انتقادات که در پاره ای از مواقع به مبالغه شبیه است در حالی انجام می شود که دولت تدبیر و امید بیش از یک سال است که مشغول به کار شده و افکار عمومی ترجیح می دهند که به جای روایت اقدامات دولت گذشته ( که طبیعتا انتقاداتی بر آن وارد است)  از خدمات دولت کنونی مطلع شود.

موضوعی که در نشست خبری استاندار کرمانشاه هم از وی سوال شد.

استاندار کرمانشاه: پروژه های امسال متعلق به دولت قبل است

رضایی بابادی در پاسخ به سوالی که ایا از سطح پروژه های افتتاح شده راضی هستید گفت: بیشتر این پروژه ها حاصل برنامه ریزی ها در دولت گذشته است. وی البته باز هم گریزی به دولت احمدی نژاد زد و از پروژه های اجرایی نشده انتقاد کرد.

به نظر می رسد یک سال زمان کمی برای ارائه اقدامات انجام شده آن هم در هفته دولت نباشد که البته بیشتر شاهد نقد دولت های گذشته بودیم. این انتقاد ها در حالی انجام می شود که رهبر معظم انقلاب برای دومین بار در دیدار با هیئت دولت در این خصوص تذکرات لازم را داده بودند.

افتتاح چند پروژه تکراری و رسیدن گلایه های دامنه دار استاندار به دولت بی رسانه

یکی دیگر از مواردی که در ایام هفته دولت به چشم می آمد افتتاح پروژه هایی بود که برای خبرنگاران تکراری به نظر می رسید. برنامه هایی که پیشتر در دهه مبارک فجر افتتاح شده بودند و در هفته دولت نیز بازهم برای انها روبان پاره شد.

گلایه کردن استاندار کرمانشاه که ظاهرا این روزها تمامی ندارد در هفته دولت به بی رسانه بودن و تریبون نداشتن هم رسید. این در حالی بود که مدیران ارشد استانداری به نوبت در صدا و سیما حاضر می شدند و خبرگزاری ها نیز در هفته دولت برای انعکاس پروژه ها افتتاح شده و برنامه ها روزهای پرکاری را می گذراندند.

انتقادات استاندار کرمانشاه در حالی بود که حوزه روابط عمومی استانداری که همچنان مدیر ثابت خود را نشناخته است با سیاسی کاری بی سابقه از برخی خبرگزاری ها و رسانه ها برای پوشش جلسات استاندار دعوت نمی کرد. گرچه حضور برخی وبلاگ نویسها هیچ وقت از قلم نمی افتاد!

اما در روز جمعه که شاید مهمترین روز هفته دولت برای استان به شمار می رفت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به کرمانشاه سفر کرد و او هم چه در مراسم افتتاح پروژه ها و چه در نماز جمعه گریز به دولت احمدی نژاد را فراموش نمی کرد.

2735648-3979926

پایان بخش سفر ربیعی حضور در جلسه شورای اشتغال استان کرمانشاه بود.

در این نشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون توسعه و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استاندار کرمانشاه سخنرانی کردند.

از غول بیکاری آقای وزیر تا التماس مصری

این جلسه البته با سخنان صریحی از سوی وزیر کار و عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه هم همراه بود. انتقادات وزیر از وضعیت گذشته در تمام سخنرانی های روز جمعه و التماس مصری برای راه اندازی پایلاشگاه آناهیتا از مواردی بود که بیشتر به چشم می آمد.

البته مصری همچنین از بازی های سیاسی در مصادر مدیریتی انتقاد و دولت را به عدالت و اعتدال دعوت کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تا سال 1400 به هفت میلیون شغل جدید نیاز داریم گفت: نباید متقاضیان کار منتظر استخدام دولت باشند و از هر راهی باید شغل ایجاد کرد چرا که تا سال‌های سال در دولت استخدامی نیست.

به گزارش خبرنگار مرصاد، علی ربیعی شامگاه جمعه در کارگروه اشتغال استان کرمانشاه که در محل سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اقدامات دولت در یک سال گذشته اظهارداشت: هنوز خیلی کارها برای انجام دادن داریم اما در مسیر طی شده نسبتا راه درست را رفتیم که البته به منظور اعلام موفقیت نیست بلکه باید کارهای زیادی برای مردم کرد.

وی افزود: اولین کار دولت رفع نگرانی در جامعه بود و دولت توانست امنیت روانی و احساس امنیت را که از خود امنیت مهمتر است در جامعه ایجاد کند و در واقع سیاست‌زدایی کردیم.

رفت و آمدهای اتوبوسی مذموم است

ربیعی با بیان اینکه از اقشار مختلف و فرزندان انقلاب در دولت حضور دارند گفت: رفت و آمدهای اتوبوسی مذموم است و ما در این دولت سعی کردیم اینگونه نباشد.

وی تصریح کرد: در این دولت سعی شد اقداماتی صورت گیرد تا فضای آرامش در جامعه ایجاد شود که از آن جمله می توان به عدم انجام کارهای غیرکارشناسی اشاره کرد که خود فضای آرامی را در کشور رقم زد و بخشی از کار ما در دولت بود و سعی داریم آن را ادامه دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: دولت سعی داشت در این مدت یک فضای غیرسیاسی و آرام ایجاد کند و البته خود دولت نیز برای موفقیت به آرامش نیاز دارد و فضای متشنج مانند سم است.

ربیعی رشد و توسعه مبادلات بین المللی را از دیگر شاخص های توسعه کشور دانست و گفت: برای رشد و توسعه باید مبادلات بین‌المللی افزایش پیدا کند  و باید به چرخه جهانی توجه کنیم تا به زنجیره جهانی وصل شویم و ارز را وارد کشور شود.

وی با اشاره به اقدامات دولت در عرصه سیاست خارجی گفت: حرکت دولت در این عرصه به گونه‌ای بود که از مواضع خود کوتاه نیامد و نتیجه این منفور شدن اسرائیل در جهان است.

ربیعی یادآور شد: برای رشد به منابع ارزی بیشتر نیاز داریم و امیدواریم بخشی از پول های آزاد شده از تحریم ها باعث رشد چرخه کشور شود.

وی از اجرای طرح سلامت به عنوان یکی از طرح های مهم دولت در افزایش سطح رفاه و کاهش دغدغه مردم در امر سلامت یاد کرد و گفت: با تلاش دولت و مجلس هم‌اکنون شش میلیون نفر در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کرده اند که اغلب از حاشیه نشینان بودند.

ربیعی با بیان اینکه همه دولت‌ها برای کشور زحمت کشیده‌اند گفت: ما هم کارهای آنان را ارج می‌نهیم و کارهای درست را مانند ساختارهای رفاهی ادامه می‌دهیم و اقدامات غلط  مانند هدفمندی یارانه‌ها را ادامه نمی دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  گفت: ما تا افق 1400 به هفت میلیون شغل جدید در کشور نیاز داریم و با توجه به اینکه به ازای هر یک درصد رشد حداقل 150 الی 200 هزار شغل ایجاد می‌شود در صورت داشتن نرخ رشد هفت درصدی نیز با بیکاران زیادی مواجه خواهیم بود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در دولت تا سال های سال استخدامی نیست کسی به دنبال استخدام دولتی نباشد و از راهی شغل ایجاد کرده و کسب درآمد کند.

ربیعی تصریح کرد: در گذشته با سرمایه 70 میلیونی می‌شد شغل ایجاد کرد و حتی مشاغلی که تنها با پنج میلیون تومان سرمایه ایجاد می شد هم‌اکنون نیاز به حداقل 30 میلیون تومان سرمایه دارد و این در حالی است که ایجاد یک شغل در بخش هایی چون نفت و گاز و پتروشیمی به اعتبار زیادی نیاز دارد.

وی یادآور شد: دولت به دنبال شکستن تحریم هاست و امروز توانستیم چند قسط معوقه ها را انتقال دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دولت ۲۸۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها تزریق کرده است گفت: بودجه عمرانی در پنج ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر شده و به هفت هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی از تصویب یک طرح ایجاد شغل در شورای اشتغال خبرداد و گفت: در این طرح برش استانی و سهم استان مشخص است و یک طرح تکاپو نیز وجود دارد که در آن نیز برش استانی مشخص شده است.

سعی داریم غول بیکاری را تسلیم کنیم

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: سعی داریم غول بیکاری را تسلیم کنیم  و برای اینکار در استان کرمانشاه سالانه پنج هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است که البته زمانی اثربخش خواهد بود که ما و شما درست کار کنیم و الا تجربه نشان می دهد که این پول‌ها مشکلی را حل نمی کند.

وی هم افزایی بین دستگاه ها را از مولفه های مهم در رفع بیکاری استان کرمانشاه دانست و گفت: باید بیکاری دغدغه و غصه تمام مدیران استان باشد.

وزیر کار با اشاره به اینکه اگر نتوانیم به نیاز اشتغال پاسخ دهیم کشور دچار مشکل می‌شود افزود: ذهنیت مدیران استان کرمانشاه باید درباره کار و تلاش و تغییر وضعیت عوض شود.

ربیعی تصریح کرد: باید ارتباط عمودی و افقی میان دستگاهی تغییر کند و این ذهنیت در استان شکل گیرد که ایجاد شغل یک هدف سیاسی، امنیتی و دینی است.

کارآفرینی باید به نهضت فکری تبدیل شود

وی تاکید کرد: باید الگوهای کارآفرینی ایجاد و معرفی شود و کارآفرینی تبدیل به نهضت فکری شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید به سمت مشاغل تفریحی و خدماتی درآمدزا برویم، گفت: تاکنون در استان چندان به این حوزه پرداخته نشده است و از وام های کم بهره در حوزه توریست استفاده نکردیم.

وی با بیان اینکه اگر با تحول ذهنی زمینه‌های مختلف ایجاد اشتغال در استان فراهم شود، ما تعهد می‌کنیم که سه هزار میلیارد تومان آن را در پالایشگاه آناهیتا سرمایه‌گذاری کنیم که در ادامه فرصت‌های شغلی بسیاری در صنایع پایین‌دستی به وجود می‌آید.

ربیعی گفت: سعی داریم تا سه سال دیگر پتروشیمی را نیز ایجاد و به بهره برداری برسانیم و در واقع پتروشیمی صنعت غالب استان می تواند باشد که در کنار آن صنایع حاشیه ای ایجاد شود.

وی از فرستادن گروهی برای مطالعه و بررسی وضعیت اشتغال استان و هم چنین گروهی برای بررسی زمینه ایجاد کارخانه داروسازی در استان کرمانشاه و با توجه به ظرفیت گیاهان دارویی در این استان خبرداد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طرح گرمسیری استان نیز  از طرح‌های مهم است که هشت میلیارد و 300 میلیون تومان از صندوق توسعه ملی به آن اختصاص می‌یابد گفت:  در حوزه خودروسازی هم صحبت کردیم که تامین اجتماعی زمینه ایجاد آن را در کرمانشاه فراهم کند.

لایحه نظام کار آفرینی در دستور کار

معاون توسعه و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از تدوین لایحه نظام کارآفرینی در وزارت کار خبرداد و گفت: پیش‌بینی ما این است که به زودی این لایجه مورد تایید قرار گرفته و برای تصویب به مجلس برود.

به گزارش خبرنگار مرصاد، حسن طایی شامگاه جمعه در جلسه کارگروه اشتغال استان کرمانشاه که در محل سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد اظهارداشت: دیدگاه رئیس جمهور در رشد، دیگاه قابل تاملی است که به رشد فراگیر و معنی دار توجه دارد که خود مولفه‌هایی به نام اشتغال مولد، افزایش بهره‌وری، توزیع مناسب درآمد، بهبود محیط زیست و مشارکت همگانی دارد.

وی افزود: این پنج مولفه در ابتدای مسئولیت ما را بر این داشته که به تدوین بسته سیاست اجرایی توسعه اشتغال پایدار بپردازیم.

معاون وزیر کار تصریح کرد: در گذشته کسری رشد قابل توجهی داشتیم و  در سال‌های 84 تا 91 باید از هشت درصد رشد تولید ناخاص ملی بهره‌مند می‌شدیم اما بیش از سه درصد رشد نداشتیم بنابراین کسری رشد حدود 56 درصدی در طول هشت سال گذشته داشتیم.

طایی تاکید کرد: سعی داریم تادر چهارچوب سیاست‌های خروج غیرتورمی از رکود بتوانیم تا حد ممکن این کاستی‌ها را جبران کنیم.

وی بابیان اینکه اگر همچنان بخش تقاضای نیروی کار با رکود مواجه باشد عرضه حتی ممکن است به زیر 12 هزار نفر برسد گفت: اگر با بهبود فضای کسب و کار مواجه باشیم امکان اینکه از این استان تقاضای نیروی کار به 15 هزار نفر هم برسد وجود دارد که به طور قابل توجهی از این افراد شامل دانش‌آموختگان خصوصا دانش‌آموختگان دختر خواهند بود.

طایی افزود: وضعیت بازار به‌گونه‌ای است که تا سال 1400 سالانه نیازمند یک میلیون فرصت شغلی هستیم تا بازار به تعادل برسد و برای رسیدن به آن نیز نیازمند رشد هفت درصدی در کشور هستیم که نیل به آن کارسختی است.

وی یادآور شد:  بسته سیاست‌های اجرایی توسعه اشتغال پایدار تدوین شده است که در آن سیاست‌های بخش کلان و استانی هم مورد توجه است.

معاون وزیر کار با اشاره به نرخ فضای کسب و کار در استان کرمانشاه گفت: برای این بازار استان کرمانشاه  به تعادل برسد باید نرخ رشد 9 درصد به بالا مد نظر باشد.

طایی افزود: در گذشته در کرمانشاه نرخ رشد پایین‌تر از سطح کشور بوده است و در آینده برای رسیدن به تعادل باید نرخ رشد بیش از نرخ رشد هفت درصد کشور باشد.

وی تصریح کرد: همانگونه که در سند پیش‌بینی شده است نرخ رشد اقتصادی استان باید به بالای 9 درصد با سرمایه‌گذاری حدود پنج هزار میلیارد تومان در سال برسد که این مبلغ شامل آورده بخش خصوصی، تسهیلات و منابع بانکی، منابع صندوق توسعه ملی، اعتبارات عمرانی دولتی و تسهیلات صندوق مهر امام رضا به اضافه مبالغی که برای سرمایه‌گذار خارجی در نظر گرفته شده است باشد.

معاون وزیر کار گفت: با فرض تامین این سرمایه برای نیل به نرخ رشد 9 درصد باید به سمت ایجاد سالانه حدود 20 هزار فرصت شغلی برویم.

وی افزود: اگر می گوییم عرضه 15 هزار نفر است و باید فرصت 20 هزار شغل ایجاد شود برای پاسخ دادن به مجموعه بیکاران است و این در حالی است که عرضه جاری 15 هزار نفر بوده و تعدادی بیکار از سال‌های قبل نیز داریم.

وی تاکید کرد: تکیه ما برای بهبود بازار کار باید بر بخش خدمات سپس صنعت، سپس ساختمان و نهایتا بخش کشاورزی باشد و با توجه به اینکه میزان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی بسیار بالاست اما انتظار شغل از بخش کشاورزی نداشته باشید.

طایی با اشاره به مشکلات اشتغال در استان کرمانشاه گفت: سیاست‌گذاری‌ها در بخش کلان  که در استان قابل بحث است نشان می‌دهد که مهمترین سیاست‌گذاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که کسب و کارهای خانگی را گسترش دهیم.

وی افزود:  تلاش ما این است که اگر قرار باشد به کسب و کارها به کسب و کارهای خانگی و کوچک اعتلا یابد در قالب بنگاه‌های کوچک و پشتیبان و خوشه‌ها باشد.

وی گفت: بحث دیگر در ایجاد اشتغال استان مربوط به حمایت‌های مالی، فنی و حقوقی از بنگاه‌های مالی و اقتصادی کوچک است و هر دو این موارد باید با توجه به نیاز استان به دانش‌وری و تکمیل زنجیره ارزش و نیل به زنجیره جهانی انجام شود.

طایی افزود: از دیگر موارد که در ایجاد اشتغال استان موثر است گسترش اشتغال بومی و تهیه اشتغال روستایی است.

وی ادامه داد: از دیگر موارد کمک کننده در ایجاد اشتغال توجه به کارورزی دانش آموختگان است.

معاون وزیر کار از افزایش کمی و کیفی کاریابی‌ها خبرداد و گفت: این مسئله از دیگر موارد کمک کننده است که نقش مهمی را در کار ایفا  می کند.

این مقام مسئول افزود: به کاریابی‌ها مجوز کاریابی خارجی را هم می‌دهیم که خصوصا در شهرهای مرزی کاریابی کنند.

معاون وزیر از اعطای مجوز کاریابی مجازی هم به کاریابیها خبرداد و افزود: کاریابی‌ها در کنار اینها می‌توانند سایت‌های شغلی ایجاد کنند و خدمات شغلی و دانشگاهی در آن ارائه شود.

وی گفت: لایحه نظام کارآفرینی در دستور کار است و پیش‌بینی ما این است که به زودی مورد تایید قرار گیرد و برای تصویب به مجلس ارائه شود.

طایی افزود: پیشنهاد ما این است که در این لایحه از کارگاه‌های کارآفرینی استانی و مراکز خدمات کارآفرینی حمایت لازم انجام شود.

مجوز بخشودگی جرایم بیمه‌ای در سال 94 داده نشده است/ کارت هوشمند جای دفتر چه بیمه را می گیرد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از الکترونیکی شدن خدمات بیمه ای خبرداد و گفت: به دنبال حذف دفترچه‌های درمانی و انتقال خدمات آن به کارت هوشمند هستیم.

به گزارش خبرنگار مرصاد، سیدتقی نوربخش شامگاه جمعه در کارگروه اشتغال استان کرمانشاه که در محل سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اقدامات دولت در حوزه سلامت گفت: دولت نظام سلامت را از جایگاه 12 و 13 به اول ارتقا داده و 10 هزار میلیارد تومان از منابعی که با مشکل مواجه بود به این امر اختصاص داد.

وی افزود: یکی از شعارهای دولت افزایش و ارتقا دفترچه‌های درمانی بود که هم مردم آن را لمس کردند و هم با قبل قابل مقایسه نیست.

نوربخش با اشاره به اقدامات سازمان تامین اجتماعی در یک سال گذشته افزود: یکی از اقدامات پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد سازمان بود که قبلا با 10 ماه تاخیر پرداخت می‌شد و الان به زیر دوماه کاهش یافته است.

نوربخش از پرداخت مطالبات معوقه پزشکان و دندانپزشکان طرف قرارداد سازمان تا آخر تیرماه و مطالبات داروخانه‌ها تا ابتدای تیرماه خبرداد.

وی تصریح کرد: در نظام سلامت پرداخت مردم به زیر 10 درصد کاهش یافته است.

13930607145410976_PhotoL

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه  سازمان تامین اجتماعی را در شرایطی تحویل گرفتیم که پنج هزار میلیارد تومان کسری داشت گفت:  هم‌اکنون زمان پرداخت مطالبات از 10 ماه به دوماه تقلیل یافته و حقوق مستمری‌بگیران نیز متناسب با نرخ رشد تورم یعنی 25 درصد افزایش یافته است.

وی یادآور شد: دولت در زمانی سازمان را تحویل گرفت که 54 هزار میلیارد تومان بدهی داشت و سازمان هم‌اکنون به تعادل نسبی در منابع رسیده است و این با نگاه نقدی است.

نوربخش  از ایجاد خدمات غیرحضوری چون تکمیل لیست اینترنتی کارفرمایان خبرداد و گفت: از جمله اقدامات سازمان در حوزه فناوری است و در کرمانشاه 86 درصد کارفرمایان به صورت اینترنتی فرم و لیست را پر می‌کنند که یک و نیم میلیون مراجعه در سال را کاهش داده است.

وی از رفع مشکل ایران خودرو تا مهر ماه در کرمانشاه خبرداد و گفت:  در بحث ایجاد کارخانه داروسازی، نیز با توجه به قابلیت‌های استان در حوزه گیاهان دارویی بررسی خواهد شد.

نوربخش با بیان اینکه در بحث بخشودگی جرایم براساس قوانین سالانه اجازه بخشودگی جرایم داده می‌شود گفت: این اجازه در سال 94 داده نشده است ولی اگر اجازه داده شود سازمان استقبال می‌کند.

نوربخش از الکترونیکی کردن پرونده‌‌های بیمه‌ای خبرداد و گفت: اینکار از دو روز قبل آغاز شده و دیگر پرونده کاغذی در این سازمان نخواهد بود و به دنبال حذف دفترچه‌های درمانی و انتقال خدمات آن به کارت هوشمند هستیم.

وی در پایان از آغاز اجرای عملیات ساخت درمانگاه‌های پاوه و سنقروکلیایی در این سفر خبرداد و گفت: اورژانس بیمارستان حضرت معصومه (س) و شعبه چهارم تامین اجتماعی کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.

انتقاد از الا بودن نرخ سود تسهیلات اشتغال

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه گفت: یکی از مشکلات عمده حوزه تسهیلات اشتغال در استان کرمانشاه بالا بودن نرخ سود آن است که استقبال از این تسهیلات را کاهش داده است.

به گزارش خبرنگار مرصاد، داوود یاوری در جلسه کارگروه اشتغال استان کرمانشاه که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد اظهار داشت: نرخ بیکاری کرمانشاه در زمستان 92 حدود 14 و شش دهم درصد بود و نرخ بیکاری کشور 10 و چهار دهم درصد که بر این اساس در زمستان 92 استان کرمانشاه اولین استان بیکار کشور به شمار می رفت. در بهار 93 نرخ بیکاری کرمانشاه 14 و هفت دهم درصد و نرخ بیکاری کشور 10 و 4 دهم درصد است که در این مدت چهارمین استان بیکار کشور به شمار می رفتیم.

وی ادامه داد: در سفر مقام معظم رهبری یک خط اعتباری تسهیلاتی در اختیار استان قرار گرفت. سهمیه ابلاغی به استان مبلغ هفت هزار میلیارد ریال بود و در این راستا تعداد و دو هزار و 184 طرح به مبلغ شش هزار و 199 میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی و تعداد هزار و 712 طرح به مبلغ چهار هزار و 530 میلیارد ریال مصوب و قرارداد هزار و 76 طرح به مبلغ سه هزار و 783 میلیارد ریال منعقدشد. مبلغ دو هزار و 990 میلیارد ریال نیز برای اجرای هزار و 67 طرح پرداخت شده است.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه ادامه داد: قرار بر تامین هزار میلیارد تومان به صورت مشترک و مساوی بین وزارت صنعت معدن تجارت و تعاون کار و رفاه اجتماعی برای کاهش سود تسهیلات بود که تا به حال تامین نشده است و به همین دلیل استقبالی از این تسهیلات به عمل نمی‌آید. لذا اختصاص هزار میلیارد ریال کمک فنی و اعتباری مورد تقاضا است.

وی افزود: با توجه به اینکه از سال 1387 به بعد تعداد سه هزار و 254 طرح به مبلغ هفت هزار و 238 میلیارد ریال از محل بنگاه‌های زودبازده پرداخت شده است ولی یارانه آنها پرداخت نشده است لذا پیشنهاد می‌ شود با احتساب میانگین مبلغ 10 درصد تسهیلات پرداختی به عنوان یارانه حدود 720 میلیارد ریال اعتبارات جهت تامین و پرداخت یارانه طرح‌های بهره برداری شده تامین شود تا مشکل زیادی از آنان مرتفع و برخورد میان مجریان طرح ها نیز از بین برود.

این مسئول تصریح کرد: در حوزه آموزش فنی و حرفه‌ای نیز با توجه به اینکه 80 درصد جمعیت بیکار استان فاقد آموزش‌های مهارتی هستند بنابراین تامین و پرداخت دو میلیارد باقیمانده مصوبه سفر رهبری به استان در حوزه فنی و حرفه‌ای، تامین سه میلیارد ریال برای تجهیزات مراکز فنی و حرفه‌ای، تامین یک میلیارد تومان اعتبار برای افزایش تعهدات آموزشی فنی و حرفه ای برای آموزش دو میلیون نفر ساعت، تامین یک میلیارد تومان برای بروزرسانی مراکز آموزشی و تجهیزات مورد تقاضا است.

یاوری خاطر نشان کرد: در حوزه بهزیستی در سفر مقام معظم رهبری یک میلیارد و 300 میلیون تومان به منظور کمک‌های عمومی و تهیه جهزیه، تکمیل و بازسازی شیرخوارگاه معتضدی مصوب شد که کماکان عملیاتی نشده است و پیشنهاد می‌گردد مبلغ یاد شده تامین و به استان پرداخت شود.

وی گفت: در حوزه صندوق مهر امام رضا (ع) با توجه به تهیه سند مشاغل خرد استان مبنی بر ایجاد سه هزار فرصت شغلی تا پایان سال 94 و با توجه به اینکه هم‌اکنون 35 پروژه پشتیبان و دو هزار فرصت شغلی توسط صندوق مهر امام رضا (ع) بررسی و پذیرش شده است تا پایان امسال تسهیلات صندوق پاسخگوی پروژه های خرد نیست و پیشنهاد می‌شود افزایش اعتبار پروژه های پشتیبان تا سه برابر ابلاغ اعتبار فعلی به میزان 60 میلیارد تومان، افزایش تجهیزات ابلاغی به استان در حوزه خود اشتغالی به 15 میلیارد تومان  که اعتبارات فعلی سه میلیارد و 700 میلیون تومان است مد نظر باشد. هم‌چنین به منظور حمایت از تولیدات داخلی و تقویت قدرت خرید کارگران تامین منابع لازم به مبلغ 10 میلیارد تومان مد نظر باشد.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در حوزه تامین اجتماعی، نیز توجه به قانون برنامه پنجم توسعه و ماده 80 مد نظر باشد. تامین منابع لازم برای قالیبافان استان و اجرایی کردن پروژه های تامین اجتماعی در استان و تامین اعتبار آن در طرح هایی چون آناهیتا و ایران خوردو از خواسته های مسئولین استان است.

وی همچنین با توجه به قابلیت داروهای گیاهی استان ایجاد کارخانه داروسازی در استان پیشنهاد کرد تامین اجتماعی نسبت به مطالعه امکان سنجی آن در استان اقدام کند.

یاوری در پایان در حوزه اتاق تعاون برای تعاونی های مرز نشین در خواست معافیت مالیاتی کرد.

التماس مصری برای راه افتادن پالایشگاه آناهیتا/ سیاسی کاری ممنوع

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: پست ها و مسئولیت ها جایگاه بازی های سیاسی نیست و هر کس مرتکب چنین رفتاری شود خلاف شرع و قانون انجام داده است.

به گزارش خبرنگار مرصاد، عبدالرضا مصری شامگاه جمعه در جلسه کارگروه اشتغال استان کرمانشاه که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد اظهار داشت: جای بازی‌های سیاسی در مدیریت‌ها و مسئولیت‌ها نیست و هرکس این کار را بکند مرتکب حرام شده است. توفیق هر دولت توفیق نظام و مردم است.

وی ادامه داد: تولید در کشور ما مظلوم است، با توجه به اینکه نرخ سود تسهیلات برای تولید کننده ما 30 درصد و تولید کننده خارجی یک درصد است تولید کننده ما در بازار رقابت یک به 29 می‌بازد. م راحل صدور مجوزها برای تولید مصیبت شده است و دولت آنقدر بزرگ است که هرکس یک صندلی گیرش آمده مشکلی در مسیر کار ایجاد می‌کند.

مصری گفت: کشور ما مرزی برای واردات ندارد و بی کیفیت ترین کالاهای خارجی نیز به آن وارد می‌شود و انگیزه‌ای برای تولید کننده باقی نمی‌ماند.

نماینده مردم در خانه ملت تصریح کرد: بازار آزاد برای کشور ما نیست و به درد کسانی می‌خورد که قدرت اقتصادی دارند و ما که نداریم نباید به بازارهای آزاد ورود کنیم و ارز را هم که از سرمایه ما به دست می‌آید پرداخت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: مشکل و چالش اصلی کرمانشاه شغل است و هشت سال جنگ هشتاد سال باعث فاصله کرمانشاه در رشد نسبت به سایرین شده است.

مصری گفت: یا در برنامه های اجرا شده عدالت نیست و یا در اجرا عدالت نیست که این فاصله ایجاد شده است. ما برای همه روسای جمهور هورا کشیدیم ولی آنها به کرمانشاه مانند سایر استان‌ها نگاه می‌کنند. از دولت انتظار تعادل و عدالت داریم.

نماینده مردم کرمانشاه با اشاره به محرومیت های استان افزود: سالهاست کرمانشاه را قطب کشاوزی می نامند ولی هیچ تلاشی برای آن نشده است. چرخه بزرگ اقتصادی در استان کرمانشاه نداریم. امیدواریم آناهیتا یکی از چرخه‌های تولید استان باشد و با تولید 150 هزار بشکه در روز بتوانیم صنایع پایین دستی نیز ایجاد کنیم. بنده شخصا برای اتمام آناهیتا التماس می کنم.‌

کرمانشاه برای رفع بیکاری باید جهشی حرکت کند

استاندار کرمانشاه نیز در این جلسه اظهار داشت: در حوزه تامین اجتماعی روستائیان توانستیم از رتبه 16  کشور به رتبه هشت برسیم و این موضوع را ضربتی و انقلابی حل کنیم.

ابراهیم رضایی بابادی گفت: شورای اشتغال را در شهرستان‌ها و دهستان‌ها تشکیل دادیم و دفترچه توسعه روستایی را با معیار حرکت جهشی در اشتغال در دستور تهیه داریم.

وی همچنین اظهار داشت: مدیران توانمندی در استان هستند که می توانند در حوزه اشتغال کمک کنند. کرمانشاه بنا به فرمایش رهبر باید در اشتغال جهشی حرکت کند.امیدواریم این سفر مطلعی برای رفع بیکاری استان کرمانشاه باشد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها